«Հրապարակ». ՀՅԴ-ն նախագահի իր թեկնածուի մասին կհայտնի աշնանը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի Դաշնակցությունը խոստանում էր հուլիսի 7-ի շրջանային ժողովից հետո հայտնել նախագահական ընտրություններում իրենց թեկնածուի մասին, հայտարարում էին նաև, թե չի բացառվում, որ անկուսակցական, բայց համաձայնեցված որևէ թեկնածուի աջակցեն, սակայն հին ընկերները կարծես դանդաղ են շտապում:
Արդեն հայտնի է չորս թեկնածության մասին՝ Արայիկ Հարությունյան, Սամվել Բաբայան, Վիտալի Բալասանյան, օրերս՝ նաև Մասիս Մայիլյան, բայց ՀՅԴ-ն չի շտապում: Արցախի պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը, ում անունը, ի դեպ, շրջանառվում է որպես նախագահացուի, երեկ մեր լրագրողին հայտնել է, որ ՀՅԴ-ն երբեք չի ուշանում, ճիշտ ժամանակին, ճիշտ որոշումներ է կայացնում: Առայժմ զբաղված է սեպտեմբերին սպասվող ՏԻՄ ընտրություններով, իսկ աշնանը կհայտնի իր թեկնածուի մասին:
Մասիս Մայիլյանի՝ համաձայնեցված թեկնածու լինելու հնարավորության հարցին Իշխանյանը պատասխանել է. «Մենք այդ հարցի վերաբերյալ որևէ քննարկում չենք ունեցել։ Դեռևս քննարկում ենք ընդհանուր մարտահրավերները՝ որոնք են դրանք, որոնց շուրջ կարելի է համախմբվել և ունենալ համաձայնեցված թեկնածու»:

«Грапарак»: АРФ «Дашнакцутюн» объявит имя своего кандидата в президенты осенью
Газета «Грапарак» пишет, что АРФ «Дашнакцутюн» в Арцахе обещала объявить о своем кандидате в президенты после районного собрания 7 июля, они также заявляли, что не исключают, что поддержат какого-то беспартийного, но согласованного кандидата, но пока не спешат с этим.
«Уже известны имена четырех кандидатов – Араика Арутюняна, Самвела Бабаяна, Виталия Баласаняна и Масиса Маиляна, однако АРФД все еще не спешит. Депутат парламента Арцаха Давид Ишханян, чье имя муссируется в качестве кандидата, заявил вчера нашему корреспонденту, что АРФД никогда не опаздывает, в нужное время принимает правильное решение. Пока что заняты предстоящими в сентябре выборами в органы местного самоуправления, а осенью объявит имя своего кандидата в президенты», - отмечает издание.
На вопрос о возможности Масиса Маиляна стать согласованным кандидатом, Ишханян ответил: «Мы по этому вопросу еще не проводили каких-то обсуждений. Пока обсуждаем общие вызовы, вокруг которых можно сплотиться и выдвинуть согласованного кандидата».