Առաջիկայում Սերժ Սարգսյանին կձերբակալեն՝ հանրությանը մի որոշ ժամանակով էլ իրական խնդիրներից շեղելու համար. Միքայել Մինասյան. News.am
17/08/2019 13:15
NEWS.am-ը զրուցել է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի հետ:
- Պարոն Մինասյան, Ձեր երեկվա ֆեյսբուքյան գրառումը լայն արձագանք գտավ: Ձեր մեկ հպանցիկ դիտարկում, սակայն, հարցեր առաջացրեց: Դուք նշել էիք ոչ թե ձերբակալված նախկին նախագահի, այլ նախագահների մասին:  Սերժ Սարգսյանի՞ն էիք ակնարկում, կարծո՞ւմ եք նրան նույնպես կձերբակալեն:
- Անխոս։ Այս իշխանության գործունեության ամբողջ տրամաբանությունը դա է. մեղադրանք և ձերբակալություն։ Այսօր պետական ռեսուրսի մի էական մասը ծախսվում է մեղադրանքների ու ձերբակալությունների վրա: Բայց խնդիրն այն է, որ դա այլևս չի աշխատում։ Առաջին 5, 10, 15, 20 ձերբակալություններից հետո հասարակության բուռն արձագանքն արդեն թուլացել է, այն չի փոխում հանրային տրամադրությունները, չի դառնում օրակարգ: Վաղը մյուս օրն արդեն այդ քայլերը միայն քամահրանք են առաջացնելու: Չկասկածեք: Մանավանդ, որ շատ դեպքերում կոռուպցիոն ռիսկեր պարունակող գործարքների տպավորություն է ձևավորվում:
Սեփական չտրամաբանված քայլերի արդյունքում իշխանությունն ինքն իր համար ստեղծել է և ունի երեք դժվարին խնդիր լուծելու այս պահին` Ամուլսար, Ստամբուլյան կոնվենցիա, զարգացումներ Արցախի շուրջ: Սրանց ավելացել է գործադիրի և օրենսդիրի աշխատանքի տոտալ բացակայությունը: Արդյունքում հանրային դժգոհության ալիքը կառավարելիի սահմաններից դուրս գալու եզրին է, դա իշխանության համար արդեն տեսանելի է: Լավ իմանալով այս իշխանության պարզունակ տրամաբանությունը` հեշտությամբ կարելի է կանխատեսել, որ նրանք լուծումներ փնտրելու փոխարեն գնալու են իրենց սիրած` ձերբակալությունների միջոցով հասարակական կարծիքի շեղման ճանապարհով: Իրենց կարծիքով՝ շեղման ճանապարհով:
Իշխանությունն ունի մեկ` վաղուց պահված, պլանավորած, «золотой запас» մեգաձերբակալություն. դա Սերժ Սարգսյանի ձերբակալությունն է։ Իշխանության մեդիա-շեփորները վաղուց են հնչում այդ մասին: Պարզ հաշվարկը հուշում է, որ առաջիկայում Սերժ Սարգսյանին կձերբակալեն՝ հանրությանը մի որոշ ժամանակով էլ իրական խնդիրներից շեղելու համար:
Ավելին ասեմ, արդեն նշածս երեք խնդիրների հնարավոր հետևանքներից իշխանության վախն այնքան մեծ է, որ նրանք, ամենայն հավանականությամբ, չեն բավարարվի միայն Սերժ Սարգսյանի ձերբակալությամբ, այլ մի բան կհորինեն նաև մեկ կամ մի քանի գեներալի հանդեպ: Չեմ բացառում, որ ես էլ լրացնեմ այդ շարքերը։
Օտարերկրյա մամուլով անհեռատես արտահոսքի քայլին գնալը վկայեց, որ մեր հերոսներից մեկին` գեներալ-մայոր Սամվել Կարապետյանին ևս կձերբակալեն: Դժվար չէ հասկանալ` ինչու է դա նրանց պետք. ակնհայտ է, որ զինվորական վերնախավին լռեցնելու խնդիր էլ ունեն:
- Ձեր կարծիքով Սերժ Սարգսյանը տեղյա՞կ է այդ սցենարից, հավանական զարգացումներից, և արդյոք պատրա՞ստ է դրան։
- Նա միշտ է պատրաստ իրադարձությունների ցանկացած զարգացման: Սերժ Սարգսյանը կձերբակալվի և դրանով իր հերթական մեծ ծառայությունը կմատուցի իր ժողովրդին. նա կհայտնվի անազատության մեջ, ու բոլորը վերջնականապես կհամոզվեն, որ եթե «հեղափոխությունից» հանում ենք ձերբակալությունները, ապա արդյունքում ոչինչ չի մնում` մարդկանց վիճակը, միևնույն է, չի փոխվում, ներդրումները չեն ավելանում, նոր աշխատատեղեր չեն բացվում, կյանքն ավելի անվտանգ ու ավելի լավը չի դառնում։ Հակառակը` վատանում է: Սերժ Սարգսյանն իրենով դա ցույց կտա, որպեսզի սթափությունն օր առաջ հաղթանակի: Նրան ձերբակալելով` իշխանությունը կսպառի ռեպրեսիաները որպես գործիք օգտագործելու և՛ արդյունավետությունը, և՛ հնարավորությունը։
Այլևս փաստ է, որ իշխանափոխության նպատակը պրիմիտիվ աթոռակռիվն էր, իշխանության աթոռներում հարմարավետ տեղավորվելը, ուրիշ ոչինչ: Շատ շուտով բոլորի համար պարզ կլինի, թե ով է գողն ու թալանչին, ով է խայտառակ սուտասանն ու անապացույց բանսարկուն, ավելին՝ ով է ոչնչի ընդունակ անհաջողակը: Թերևս ճակատագրի հեգնանք է, որ անհաջողակների այս իշխանությունն առանց իր իսկ կողմից միֆականացված գործիչների ոչինչ չի կարողանում անել: Անգամ առանց նրանց դեմ թշնամության այս իշխանությունն իրենից ոչինչ չի ներկայացնում, առանց նրանց ստվերի դեմ պայքարի այս իշխանությունը ոչ մի ասելիք ու անելիք չունի: Զավեշտ է, բայց փաստ:
- Ակնարկեցիք, որ Ձեր դեմ ևս իրավական պրոցես կսկսեն: Կարծում եք Ձեր դեմ էլ  քրեական գործ կհարուցվի՞։
- Միանշանակ: Իրականում այն պահից սկսած, երբ ձևավորվեց նոր իշխանությունը, առաջին գործերից մեկը եղել է ինձ և իմ հետ փոխկապակցված բոլոր անձանց ու ընկերությունների ստուգումը։ Ստուգել են հնարավոր ամեն ինչ և հնարավոր բոլոր ժամանակներին առնչվող ամեն ինչ։ Մինչև հիմա հաջողության չեն հասել, բայց դա դեռ չի նշանակում, որ դադարել են փնտրելուց։ Ի վերջո, ժամանակի հարց է. ինչպես ասում են, եթե մարդը կա, մի հոդված կգտնվի, և կգտնվի իրավական համակարգում մեկը, ով վերևի պատվերով կկարի այդ գործը։
Մեկուկես տարի ոչինչ չգտնելուց հետո հիմա արդեն քրեական գործ հարուցելը կլինի ամենաուղիղ հրահանգով իրականացվող քաղաքական պատվեր։ Իսկ դա խիստ կանխատեսելի է, խոցելի, և կյանքն ամեն ինչ իր տեղը դնի։ Օրվա իշխանությունը հատում է բոլոր սահմանագծերը` մոռանալով, որ մենք բոլորս ապրելու ենք նույն երկնքի տակ, և ոչինչ՝ առավել ևս իշխանությունը, հավերժ չէ: Իսկ մեր հայրենիքին շրջապատող իրական մարտահրավերները ժամ առ ժամ են լուծումներ պահանջում։ Սա է ամենակարևոր խնդիրը, որն օր առաջ հասարակության բոլոր շերտերի սթափությունն է պարտադրելու: Եկել է բոլոր միֆերը ջարդելու ժամանակը:

Серж Саргсян будет арестован, чтобы отвлечь внимание общественности от реальных проблем։ Микаэл Минасян. News.am
17/08/2019 13:30
Интервью Новости Армении – NEWS.am с бывшим послом Республики Армения в Ватикане, Португалии и Мальтийском ордене Микаэлом Минасяном.
- Г-н Минасян, Ваша вчерашняя запись в Facebook получила широкий резонанс. Вместе с тем вызывает вопросы Ваше упоминание об аресте не бывшего президента, а президентов. Вы намекали на Сержа Саргсяна? Думаете, его также арестуют?
- Безусловно. В этом вся логика деятельности нынешних властей: обвинения и аресты. Сегодня существенная часть государственного ресурса расходуется именно на обвинения и аресты. Но проблема в том, что это больше не работает. После первых 5, 10, 15, 20 арестов общественная реакция уже ослабла - аресты не влияют на общественные настроения, не становятся повесткой дня. Не сегодня, так завтра подобные шаги вызовут только презрение. Не сомневайтесь. Особенно учитывая то, что во многих случаях складывается впечатление сделок, содержащих коррупционные риски. В результате своих собственных нелогичных шагов правительство породило и в настоящее время решает три трудные задачи: Амулсар, Стамбульскую конвенцию и события вокруг Арцаха. К этому добавилось тотальное отсутствие исполнительной и законодательной работы. В результате волна общественного недовольства находится на грани выхода из-под контроля, что уже очевидно для властей. Хорошо зная примитивную логику нынешних властей, можно легко предсказать, что вместо поиска решений они пойдут своим любимым путем  - отвлечение внимания общественности новыми арестами.
У власти есть один давно припасенный козырь. Это арест Сержа Саргсяна. Провластные СМИ уже давно трубят об этом. Простой расчет подсказывает, что в ближайшее время Серж Саргсян будет арестован для отвлечения еще на некоторое время внимания общественности от реальных проблем. Более того, страх властей перед возможными последствиями трех упомянутых выше проблем настолько велик, что они, скорее всего, не остановятся на аресте Сержа Саргсяна, а придумают что-то еще в отношении одного или нескольких генералов. Не исключаю, что я также пополню эти ряды. Недальновидный шаг по организации информационной утечки через зарубежные СМИ свидетельствует о том, что один из наших героев, генерал-майор Самвел Карапетян, также будет арестован. Нетрудно понять, зачем им это нужно. Очевидно  - есть также задача заставить замолчать военную элиту.
- Как Вы думаете, Серж Саргсян знаком с подобным сценарием и возможным развитием событий? Готов ли он к ним?
- Он всегда готов к любому развитию событий. Серж Саргсян будет арестован и тем самым сослужит очередную службу своему народу. Он окажется в неволе, и все окончательно убедятся, что если убрать компонент арестов, то из «революции» ничего не останется: положение людей в любом случае не меняется, инвестиции не растут, новые рабочие места не открываются, жизнь безопаснее и лучше не становится. Наоборот, становится все хуже. Серж Саргсян продемонстрирует, что его арест не решит ни проблем власти, ни проблем народа. Арестовав его, власти исчерпают и эффективность, и возможность использования репрессий. Давно уже факт, что целью властей является элементарная борьба за должности, удобное расположение у кормушки власти, и ничего более. Скоро всем станет ясно, кто истинный вор и грабитель, кто постыдный лжец и ни на что не способный неудачник. Возможно, это ирония судьбы, что нынешняя власть неудачников ничего не может сделать без ими же созданных и создаваемых мифов вокруг деятелей прошлого. Без борьбы с тенью прошлых властей нынешняя власть из себя ничего не представляет и не способна на действенные шаги.  Это смешно, но факт.
- Вы не исключили, что против Вас также будут предприняты определенные действия. По-Вашему против Вас будет возбуждено уголовное дело?
- Однозначно. На самом деле, начиная с момента формирования новых властей, одним из первых шагов была проверка меня и всех людей и компаний, которые связаны со мной. Они проверили все возможное и все, касающееся всех возможных периодов. Пока успехов они не добились, но это не значит, что они перестали искать. В конце концов, это вопрос времени. Как говорится, если есть человек, найдется статья, и в правовой системе найдется кто-то, кто по заказу «сверху» «сошьет» это дело. После полуторагодичного безуспешного поиска возбуждение уголовного дела будет самым прямым политическим заказом. И это очень предсказуемо, но жизнь все расставит по местам. Нынешние власти переходят все границы, забывая, что все мы будем жить под одним небом, и ничто, особенно власть, не вечно. А реальные проблемы, связанные с нашей родиной, часом раньше требуют решений. Вот самая важная проблема, которая навяжет трезвость всем слоям общества. Пришло время разрушить все мифы.