Մեքսիկայի նախագահը հանդես է եկել Էլ Պասոյի հրաձիգի մահապատժի դեմ
Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը հայտարարել է, որ դեմ է Էլ Պասոյում հրաձգություն կատարած և նաև մեքսիկացիների սպանած մարդու հնարավոր մահապատժին:
«Մեր Սահմանադրությունն արգելում է մահապատիժը, մենք, ըստ մեր համոզմունքների, չենք ցանկանում, որ հրաձիգի համար մահապատիժ սահմանվի», - ասել է Լոպես Օբրադորն իր ամենօրյա ավանդական մամուլի ասուլիսում:
Օգոստոսի 3-ի առավոտյան Տեխասի 21-ամյա բնակիչը կրակոցներ էր արձակել Մեքսիկայի սահմանից ոչ հեռու գտնվող Էլ Պասո քաղաքի «Walmart» սուպերմարքեթում: Կրակողին ձերբակալել էին, նրան մեղադրում են ահաբեկչության մեջ, ենթադրվում է, որ նա հանցագործությունը կատարել է ռասայական ատելության հիմքով. զոհվածների թվում մեքսիկացիներ կան:

Президент Мексики выступил против казни стрелка из Эль-Пасо
Президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор заявил в пятницу, что выступает против возможной смертной казни человека, устроившего стрельбу в Эль-Пасо и убившего, в том числе, мексиканцев.
"Наша конституция не разрешает смертную казнь, по своим убеждениям мы не хотим, чтобы была смертная казнь (для стрелка)", - сказал Лопес Обрадор на своей традиционной ежедневной пресс-конференции.
Утром 3 августа 21-летний житель Техаса открыл стрельбу в супермаркете Walmart в городе Эль-Пасо неподалеку от границы с Мексикой. Стрелявшего задержали, его обвиняют в терроризме, предполагается, что он совершил преступление на почве расовой ненависти: среди погибших есть граждане Мексики.
В результате происшествия погибли 22 человека, в том числе восемь мексиканцев, более 20 ранены. Позже еще один инцидент со стрельбой произошел в районе Орегон в Дейтоне. В результате погибли десять человек, включая стрелка, свыше 30 пострадали.