Չե՞ք պատրաստվում վերսկսել պայքարը Թեղուտի հանքավայրի շահագործման դեմ. Միհրան Հակոբյանը դիմել է Սերժ Թանկյանին
19/08/2019 10:40
Հասարակական-քաղաքական գործիչ Միհրան Հակոբյանը Facebook-յան էջում գրառում է կատարել՝ դիմելով աշխարհահռչակ երաժիշտ Սերժ Թանկյանին:
«Հարգելի և շատ սիրելի Serj Tankian, Որպես Նոր Հայաստան կերտած ակտիվ հեղափոխական՝ հավակնում եք դառնալ հեղափոխական իշխանության հանքերի լիցենզավորման գլխավոր ռևիզորն ու հանրապետության գլխավոր գեոլոգը: Ձեր իրավունքն է, Ձեր իրագործած հեղափոխության Ձեր վաստակն ու փայը: Բայց մի շարք հարցեր կան.
1. Դուք պնդում եք, որ «աշխարհում գոյություն չունի հանք, որը բացասական ազդեցություն չունի շրջակա միջավայրի վրա»: Արդյո՞ք չեք պատրաստվում վերսկսել պայքարը Թեղուտի հանքավայրի շահագործման դեմ: Թե՞ բավարարված եք նրանով, որ ժողովրդի վարչապետը Թեղուտի հանքավայրի շահագործումը ներկայացրեց որպես Նոր Հայաստանի իշխանության ձեռքբերում:
2. Դուք պնդում եք, որ Լիդիանը «կեղտոտ» ընկերություն է և Ամուլսարի շահագործման լիցենզիան նախկին կառավարությունից ձեռք է բերել կոռուպցիոն միջոցներով: Եթե պարզվի, որ Ձեր պնդումը սուտ է, արդյո՞ք պատրաստվում եք ներողություն խնդրել զրպարտության համար:
3. Արդյո՞ք չեք պատրաստվում դատի տալ Ձեր երկրում՝ ԱՄՆ-ում գրանցված և Ձեր՝ ամերիկյան կապիտալը ներկայացնող Լիդիան ընկերությանը և պարզել՝ խարդախնե՞ր են նրանք, թե՞ ոչ: Ձեր երկրի իշխանության հետ ասելիք-խոսելիք-քննարկելիք չունե՞ք այս հարցում:
4. Դուք պնդում եք, որ եթե Լիդիանը դիմի արբիտրաժային դատարան, ապա պարտվելու է: Կպարզաբանե՞ք, թե ինչպես է ձևավորվել Ձեզ մոտ այդ համոզմունքը, և եթե ՀՀ-ն, այնուամենայնիվ, պարտվի, արդյո՞ք մեզ՝ հայաստանցիներիս հետ միասին պատրաստվում եք վճարել միլիոնավոր դոլարների հասնող այդ տույժ ու տուգանքները։
5. Արդյո՞ք կարող եք ԱՄՆ սահմանադրության վրա ձեռքը դրած երդվել, որ հասկանում եք, թե ինչ եք խոսում, երբ շահարկում եք Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի փակման հարցը: Արդյո՞ք գիտակցում եք, որ կոմբինատի չաշխատելը նշանակում է, որ մոտ 2 շաբաթից 1 դոլարի գինը ՀՀ-ում կկազմի մոտ 800 դրամ և արդյո՞ք պատրաստվում եք գալ Երևան, ժողովրդի վարչապետի հետ միասին ֆեյսբուքում լայվ մտնել և բացատրել հայաստանցիներին, թե ինչու չեն կարողանում իրենց երեխաների համար հաց գնել:
6. Արդյո՞ք տեղյակ եք, որ Ձեր երկրի կառավարությունը սլանցային գազի արտահանման լիցենզիաներ է բաշխել նավթագազային ընկերություններին: Բնապահպանները կարծում են, որ դա աղետալի հետևանքներ է ունենալու ԱՄՆ շրջակա միջավայրի համար: Արդյո՞ք պարզել եք՝ դրանցում կոռուպցիոն դրսևորումներ կա՞ն, թե՞ չկան: Պայքար ծավալու՞մ եք այս ուղղությամբ և ինչպե՞ս մենք՝ հայաստանցիներս, կարող ենք մասնակցել ձեր այդ պայքարին:
7. Արդյո՞ք կարող եք ձեռքը դնել Աստվածաշնչի վրա ու երդվել, որ արդար եք համարում չապրել Հայաստանում, բայց մասնակցել հեղափոխությանը, ոչնչի ունակների կառավարությանը փաթաթել հայաստանցիների վզին ու գնալ Ամերիկայից պայքարել Հայաստանի էկոլոգիայի համար:
8. Ե՞րբ եք պատրաստվում իրականացնել ժողովրդի վարչապետին տրված Ձեր խոստումը՝ բնակարան գնել և ավելի շատ ժամանակ անցկացնել Հայաստանում», - գրել է նա:

Собираетесь ли Вы возобновить борьбу против эксплуатации Техутского месторождения – Мигран Акопян обратился к Сержу Танкяну
19/08/2019 12:14
Общественно-политический деятель Мигран Акопян на своей странице в Facebook обратился к всемирно известному музыканту Сержу Танкяну.
«Уважаемый и очень любимый Serj Tankian,
Как создавший Новую Армению активный революционер, вы претендуете стать главным ревизором по лицензированию рудников революционной власти и главным геологом республики. Ваше право, заслуга и доля в осуществленной Вами революции. Однако есть ряд вопросов.
1. Вы утверждаете, что "в мире нет рудника, который не оказывает негативного влияния на окружающую среду". Собираетесь ли Вы возобновить борьбу против эксплуатации Техутского месторождения? Или удовлетворены тем, что народный премьер представил эксплуатацию Техутского месторождения как достижение Новой Армении?
2. Вы утверждаете, что Лидиан "грязная" компания и лицензия на разработку Амуслара приобретена у прежней власти за счет коррупционных средств. Если выяснится, что Ваше утверждение ложь, намерены ли Вы просить извинение за клевету?
3. Собираетесь ли Вы отдать под суд зарегистрированную в Вашей стране – США – и представляющую американский капитал компанию "Лидиан" и выяснить, являются ли они мошенниками, или нет? Вам есть что сказать или обсудить по этому вопросу правительству Вашей страны?
4. Вы утверждаете, что если "Лидиан" обратится в арбитражный суд, то потерпит поражение. Можете ли объяснить, как у Вас сформировалось это убеждение? И если Армения, тем не менее, потерпит поражение, обязуетесь ли Вы вместе с нами – жителями Армении – платить достигающие миллионов долларов пени и штрафы.
5. Можете ли, положа руку на Конституцию США, поклясться что понимаете, о чем говорите, когда спекулируете вопросом закрытия Зангезурского медно-молибденового комбината? Понимаете ли Вы, что простой предприятия означает, что примерно через 2 недели цена 1 долларов в Армении достигнет порядка 800 долларов? Собираетесь ли Вы приехать в Ереван, чтобы выйти в прямой эфир в Facebook вместе с премьер-министром и объяснить жителям Армении, почему они не могут купить хлеб для своих детей?
6. Знаете ли Вы, что правительство Вашей страны распределило лицензии на экспорт сланцевого газа нефтяным компаниям? Экологи считают, что это будет иметь катастрофические последствия для окружающей среды США. Выяснили ли Вы, есть ли в этом коррупционные проявления или нет? Ведете ли Вы борьбу в этом направлении и как мы – жители Армении – можем участвовать в этой Вашей борьбе?
7. Можете ли Вы положить руку на Библию и поклясться, что считаете справедливым, не жить в Армении, но участвовать в революции, навязать жителям Армении ни на что не способное правительство, уехать и бороться из Америки за экологию Армению.
8. Когда Вы собиратель исполнить данное народному премьеру обещание – купить квартиру и проводить больше времени в Армении», - написал Мигран Акопян.