Թրամփը հաստատել է, որ հավանություն է տվել Թայվանին F-16 կործանիչների վաճառքի գործարքին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է, որ հավանություն է տվել Թայվանին F-16 կործանիչների վաճառքի գործարքին՝ չնայած Չինաստանի կողմից բողոքներին:
Գործարքի գնալու վերաբերյալ հանգամանքների մասին հարցին Թրամփը պատասխանել է. «Այո, այո, այո՝ դա կա:  Ես ի նակտի ունեմ, որ հաստատել եմ գործարքը: Այն արտոնագրված է»:
«Դա 8 միլիարդ դոլար է: Դա մեծ  գումար է, բազմաթիվ աշխատատեղեր»,- պարզաբանել է ԱՄՆ նախագահը:
Թրամփը նշել է, որ այդ համաձայնագիրը դեռ պետք է հաստատի Սենատը, բայց ինքն արդեն դրան հավանություն է տվել: Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ Թայվանի իշխանությունները պատասխանատվությամբ կմոտենան ամերիկյան կործանիչների կիրառմանը, «այլապես, հավանաբար, մենք դրանք չէինք վաճառի»:

Трамп подтвердил сделку по продаже F-16 Тайваню на $8 млрд
Президент США Дональд Трамп подтвердил, что одобрил сделку по продаже Тайваню истребителей F-16, несмотря на протесты со стороны Китая.
В ответ на вопрос о мотивах, побудивших его к сделке, Трамп заявил: "Да, да, да, это есть. Я имею в виду, что одобрил сделку. Она санкционирована".
"Это $8 млрд. Это большие деньги, это многочисленные рабочие места", - пояснил президент США.
Трамп отметил, что это соглашение еще должен утвердить Сенат, но он его уже одобрил. Также он выразил уверенность в том, что тайваньские власти будут с ответственностью подходить к применению американских истребителей, "иначе, вероятно, мы бы их не продали".