Թուրքիայի իշխանությունները երեք քաղաքների ղեկավարներին աշխատանքից ազատել են՝  ՔԱԿ-ի հետ կապերի համար
19/08/2019 18:30
Թուրքիայի իշխանությունները երեք քաղաքների ղեկավարներին աշխատանքից ազատել են՝ ՔԱԿ-ի հետ կապերի համար
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է երկրի հարավ-արևելքում գտնվող Վանի, Դիարբեքիրի և Մարդինի  քաղաքապետերի պաշտոնանկության մասին՝ նրանց մեղադրելով Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) հետ կապեր ունենալու համար:
«ՔԱԿ- ի կառույցներն օգտագործվում էին քաղաքապետերի ապօրինի նպատակների համար՝ դրա դիմաց ահաբեկչական կազմակերպությունները ստանում էին ֆինանսական, տրանսպորտային և վարչական աջակցություն: Հետաքննության արդյունքներով՝ աշխատանքից ազատվել են Դիարբեքիրի, Մարդինի և Վանի Ադնան Սելքուք Մյզրաքլիի, Ահմեթ Թյուրքի և Բեդիա Օզգեկչե Էրթանի քաղաքապետերը», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Հաղորդվում է, որ գործողոթյունների շրջանակներում իրավապահները 418 մարդու են ձերբակալել՝ երկրի 29-ը գավառներից։

Власти Турции отстранили от должности мэров трех городов за связи с РПК
МВД Турции сообщило об отстранении от должностей мэров городов Ван, Диярбакыр и Мардин на юго-востоке страны, обвинив их в связях с запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК).
"Структуры РПК использовали для своих незаконных целей некоторых мэров, оказывающих этой террористической организации финансовую, транспортную и административную поддержку. По результатам проведенного расследования мэры городов Диярбакыр, Мардин и Ван Аднан Сельчук Мызраклы, Ахмет Тюрк и Бедиа Озгёкче Эртан были отстранены", - говорится в сообщении.
Сообщается о назначении исполняющих обязанности мэров этих городов, обысках в мэриях, а также о задержании 418 человек в 29 турецких провинциях по обвинению в связях с РПК.