Այս տարի տպագրվող դասագրքերը կիսվել են՝ առաջին և երկրորդ կիսամյակի համար. պայուսակների քաշը 30-40 տոկոս թեթևացել է. նախարար
20/08/2019 12:32
Մինչև 2023 թթ. դասագրքերի չափորոշիչների ամբողջական փոփոխություն ենք ունենալու, վարչապետի հետ աշխատանքային քննարկման ժամանակ ասաց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Այս տարի նոր դասագրքեր չենք ունենալու: Դասագրքերի առումով մի փոփոխություն ենք արել՝ թեթևացրել ենք պայուսակները: Այս տարի տպագրվող դասագրքերը կիսվել են՝ առաջին և երկրորդ կիսամյակի համար: Այս առումով պայուսակների քաշը 30-40 տոկոս թեթևացել է», - ասաց նախարարը՝ ընդգծելով, որ գրքերի գնի վրա դա չի ազդի:
Վերջինս նկատեց, որ այս տարի թաբլեթ եղանակով հնարավոր կլինի օգտագործել ֆիզիկայի դասագիրքը:
Հարությունյանը շեշտեց՝ բոլոր դասագրքերը հասանելի են նաև էլեկտրոնային տարբերակով:
«Մենք հիմա ցուցանականեր ենք փակցնում QR կոդով, որով աշակերտը իր հեռախոսի մեջ կարող է ունենալ դասագիրքը և օգտվել դրանից», - ասաց Հարությունյանը:

Араик Арутюнян: В этом году учебники разделены – на первое и второе полугодие, вес школьных рюкзаков стал легче на 30-40%
20/08/2019 13:57
До 2023 года в Армении будут полностью изменены требования к школьным учебникам, заявил сегодня в ходе рабочей встречи с премьер-министром Армении министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
«В этом году у нас не будет новых учебников. В плане учебников внесено только одно изменение, мы облегчили содержимое школьных рюкзаков. В этом году напечатанные учебники разделены – на первое и второе полугодие. В данном контексте вес школьных рюкзаков стал легче на 30-40%», - сказал министр, подчеркнув, что это не повлияет на цену учебников.
Он отметил, что учебник физики в этом году можно будет использовать в виде таблет ПС.
Араик Арутюнян отметил, что все учебники доступны также в электронной форме.
«Мы сейчас устанавливаем таблички с кодом QR, по которому ученик может скачать учебник на свой телефон и пользоваться им», - сказал Арутюнян.