Ինդոնեզիայում զանգվածային բողոքների ընթացքում 258 կալանավոր է փախել բանտից
Ինդոնեզիայի արևելքի Արևմտյան Պապուայի նահանգում բանտից 258 կալանավոր է փախուստի դիմել զանգվածային բողոքների ընթացքում: Այս մասին երեքշաբթի հայտնել է երկրի ուղղիչ հիմնարկությունների վարչության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Ադե Կուսմանտոն:
«Պետական հիմնարկությունների հրկիզումից հետո (ցուցարարները) գնացել են դեպի բանտի շենքը: Նրանք քարեր են նետել՝ կալանավորներին հրահրելով փախուստի», - «Reuters» - ը մեջբերում է Կուսմանտոյի հայտարարությունից:
Նրա խոսքով՝ 258 բանտարկյալի հաջողվել է փախչել, նրանցից ոմանց բռնել են:
Կուսմանտոն ավելացրել է, որ բողոքավորների հարձակման հետևանքով վիրավորվել է հիմարկության հսկող զինվորներից մեկը:
Օգոստոսի 19-ին բողոքի զանգածային ակցիաների ընթացքում ցուցարարները փակել են քաղաքի հիմնական փողոցները՝ դադարեցնելով տրանսպորտի երթևեկությունը:
Ըստ Ինդոնեզիայի լրատվամիջոցների հաղորդումների՝ ցուցարարները հրկիզել են տեղական օրենսդիր խորհրդի շենքը և մի քանի ավտոմեքենա: Իրավակարգի ուժերը կատարում են պատահարի հանգամանքների հետաքննություն:

В Индонезии 258 заключенных сбежали из тюрьмы в ходе массовых протестов
Побег из тюрьмы в провинции Западное Папуа на востоке Индонезии совершили 258 заключенных на волне массовых протестов. Об этом во вторник сообщил пресс-секретарь руководителя управления исправительных учреждений страны Аде Кусманто.
"После поджога государственных учреждений [манифестанты] направились к зданию тюрьмы. Они бросали камни, провоцируя заключенных на побег", - цитирует агентство Reuters заявление Кусманто. По его словам, 258 заключенным удалось сбежать, некоторых из них задержали. Кусманто добавил, что в результате нападения протестующих был ранен один из охранников пенитенциарного учреждения.
19 августа в ходе массовых акций протеста демонстранты перегородили основные улицы города Маноквари, заблокировав движение транспорта. По сообщениям индонезийских СМИ, манифестанты подожгли здание местного законодательного совета и несколько машин.
Силы правопорядка ведут расследование обстоятельств произошедшего. Данных о подозреваемых или задержанных пока не поступало.