Ucom-ի առաջին կորպորատիվ պարտատոմսերը թույլատրվել են առևտրի AMX ֆոնդային բորսայում
Ucom ընկերության առաջին կորպորատիվ պարտատոմսերը թույլատրվել են առևտրի AMX Հայաստանի ֆոնդային բորսայում։ Այժմ դրանք հասանելի են բոլոր ցանկացողների համար, ովքեր չէին հասցրել պարտատոմսերը ձեռք բերել տեղաբաշխման ընթացքում: Տեղեկացնենք նաև, որ 2019թ. օգոստոսի 16-ին Ucom ընկերությունն իրականացրել է դոլարային և դրամային պարտատոմսերի արժեկտրոնների առաջին վճարումները:
«Ուրախությամբ հայտնում եմ, որ ներդրողներն արդեն իսկ կարող են մարման ժամկետից շուտ վաճառել իրենց պարտատոմսերը կամ դրանց մի մասը։ Իսկ մեր վստահելի գործընկերոջը՝ «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերությանը, շնորհվել է շուկա ստեղծողի (market maker-ի) կարգավիճակ», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Այսպիսով ավարտին հասցրեցինք տեղաբաշխման գործընթացի հետ կապված վերջին փուլը: Պարտատոմսերն արդեն հասանելի են ֆոնդային բորսայում, և մենք վստահ ենք, որ դրանք դառնալու են ամենաակտիվ շրջանառվող գործիքներից մեկը», - ասել է «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերության տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը։
Ներկայումս ֆոնդային բորսայում շրջանառվում են 5 մլն ԱՄՆ դոլար և 250 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր անվանական ծավալով պարտատոմսեր։
«Գովելի է, որ ընկերությունները հանրությունից վարկային միջոցներ ներգրավելու խիզախություն ունեն, ինչը վկայում է իրենց վստահության մասին։ Եվ կրկնակի գովելի է, որ հանրությունն սկսում է վստահել բիզնեսին ու ավելի շատ ներդրումներ անել արժեթղթերի մեջ։ Այսպիսով, արձանագրում ենք շատ դրական դինամիկա՝ թողարկողների, ներդրողների ու ծավալների աճ», - ասել է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը։

First Corporate Bonds of Ucom Allowed to Trade on AMX stock exchange
The first corporate bonds of Ucom are allowed to trade on AMX Armenia stock exchange. Currently, the bonds are available to everyone who has not managed to buy them during their placement. It should be noted that on August 16, 2019, Ucom performed the first coupon payments on USD- and AMD-denominated bonds.
"I am pleased to inform that the investors can already sell their bonds or part of them before the maturity date. And our reliable partner, "Armenbrok" investment company, was awarded a status of a market-maker," noted Hayk Yesayan, Co-founder and Director General at Ucom.
"Thus, we have completed the last stage of the placement process. The bonds are already available on the stock exchange, and we are confident that they will become one of the most circulating instruments," said Aram Kaifajyan, Director at "Armenbrok" investment company.
Currently, bonds with a total nominal volume of 5 million USD and 250 million AMD are traded on the stock exchange.
"It is commendable that companies have the courage to attract credit from the public, which is indicative of trust in them. And, it is doubly commendable that the public begins to trust business and make more investments in securities. Thus, we record a very positive dynamics - a growth of issuers, investors and volumes," said Hayk Yeganyan, Director General at AMX Armenia stock exchange.