Ucom-ի առաջին կորպորատիվ պարտատոմսերը թույլատրվել են առևտրի AMX ֆոնդային բորսայում
Ucom ընկերության առաջին կորպորատիվ պարտատոմսերը թույլատրվել են առևտրի AMX Հայաստանի ֆոնդային բորսայում։ Այժմ դրանք հասանելի են բոլոր ցանկացողների համար, ովքեր չէին հասցրել պարտատոմսերը ձեռք բերել տեղաբաշխման ընթացքում: Տեղեկացնենք նաև, որ 2019թ. օգոստոսի 16-ին Ucom ընկերությունն իրականացրել է դոլարային և դրամային պարտատոմսերի արժեկտրոնների առաջին վճարումները:
«Ուրախությամբ հայտնում եմ, որ ներդրողներն արդեն իսկ կարող են մարման ժամկետից շուտ վաճառել իրենց պարտատոմսերը կամ դրանց մի մասը։ Իսկ մեր վստահելի գործընկերոջը՝ «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերությանը, շնորհվել է շուկա ստեղծողի (market maker-ի) կարգավիճակ», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Այսպիսով ավարտին հասցրեցինք տեղաբաշխման գործընթացի հետ կապված վերջին փուլը: Պարտատոմսերն արդեն հասանելի են ֆոնդային բորսայում, և մենք վստահ ենք, որ դրանք դառնալու են ամենաակտիվ շրջանառվող գործիքներից մեկը», - ասել է «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերության տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը։
Ներկայումս ֆոնդային բորսայում շրջանառվում են 5 մլն ԱՄՆ դոլար և 250 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր անվանական ծավալով պարտատոմսեր։
«Գովելի է, որ ընկերությունները հանրությունից վարկային միջոցներ ներգրավելու խիզախություն ունեն, ինչը վկայում է իրենց վստահության մասին։ Եվ կրկնակի գովելի է, որ հանրությունն սկսում է վստահել բիզնեսին ու ավելի շատ ներդրումներ անել արժեթղթերի մեջ։ Այսպիսով, արձանագրում ենք շատ դրական դինամիկա՝ թողարկողների, ներդրողների ու ծավալների աճ», - ասել է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը։

Первые корпоративные облигации Ucom допущены к торгам на бирже AMX
Первые корпоративные облигации Ucom допущены к торгам на Армянской фондовой бирже AMX. Теперь они доступны всем тем, кому не удалось приобрести облигации в период их размещения. Отметим также, что 16 августа 2019 года компания Ucom произвела первые купонные выплаты долларовых и драмовых облигаций.
«Рад объявить, что инвесторы уже могут досрочно продавать свои облигации или же их часть. А нашему надежному партнеру, инвестиционной компании «Арменброк» присвоен статус маркет-мейкера», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«Таким образом мы завершили последний этап, связанный с размещением облигаций. Облигации уже доступны на фондовой бирже, и мы уверены, что они станут одним из наиболее активно обращаемых инструментов», - сказал директор инвестиционной компании «Арменброк» Арам Кайфаджян.
В настоящее время на фондовой бирже допущены к торгам облигации на сумму в 5 млн долларов США и 250 млн армянских драмов.
«Похвально, что компании обладают смелостью привлекать инвестиции со стороны общественности, что свидетельствует об их уверенности. И вдвойне похвально, что общественность начинает доверять бизнесу и больше инвестировать в ценные бумаги. Таким образом, отметим позитивную динамику: рост эмитентов, инвесторов и объемов», - сказал директор Армянской фондовой биржи Айк Еганян.