Ամուլսարի վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացության հրապարակումը Փաշինյանի՝ ԱՄՆ կատարելիք այցին ընդառաջ, առնվազն, մտորելու տեղիք է տալիս. փորձագետ
22/08/2019 11:33
Ամուլսարի վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացությունը հրապարակվեց Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ կատարելիք այցին ընդառաջ: Կարծում եմ՝ այս հանգամանք առնվազն մտորելու տեղիք է տալիս: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Հերմինե Մխիթարյանը՝ անդրադառնալով Ամուլսարի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
«Դեռ մեկ տարի առաջ Նիկոլ Փաշինյանն Ամուլսարի հարցով շատ հստակ դիրքորոշում էր արտահայտել. պիտի անցկացվի նոր փորձագիտական ուսումնասիրություն և պիտի հստակեցվի՝ արդյոք հանքի շահագործումն անվտա՞նգ է Սևանի, Ջերմուկի ջրերի և ջրահավաք ավազանի համար: Ի դեպ, վարչապետը կարևորել էր հիշյալ փորձաքննության անցկացումը միջազային անառարկելի հեղինակություն ունեցող կազմակերպության կողմից: Սա դեռ մեկ տարի առաջ: Այսօր ունենք մի իրավիճակ, երբ փորձագիտական եզրակացությունը ներկայացվել է լիբանանյան «Էլարդ» կազմակերպության կողմից, որին, առնվազն, դժվար է իր ոլորտի լավագույն կազմակերպություններից համարել: Եվ բացի այդ, փորձագիտական եզրակացությունը չի հանդիսացել համալիր բնապահպանական ուսումնասիրության արդյունք. կազմակերպության կողմից մասնագիտական փորձաքննության են ենթարկվել զուտ Լիդիանի ներկայացրած փաստաթղթերը: Ինչպես տեսնում ենք՝ այսօր մեր ունեցած եզրակացությունը որևէ կերպ չի համապատասխանում այն չափանիշներին, որոնք դեռ մեկ տարի առաջ դրվել էին հենց վարչապետ Փաշինյանի կողմից», - նշեց փորձագետը:
Նա նշեց, որ չի բացառվում, որ հանքի շահագործման թույլտվություն տալով Փաշինյանը բնապահպանական հնարավոր խնդիրները ստորադասում է երկրի համար արտաքին կարևորության հարցեր լուծելուն, ինչպես, օրինակ, արտասահմանյան ներդրողների համար դեպի Հայաստան ճանապարհը չփակելը և երկխոսության նոր ուղիներ գտնելը ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ հարաբերություններում:
«Միացյալ Նահանգները տարբեր մակադակներով բազմիցս անդրադարձել է Ամուլսարի շուրջ ստեղծված իրավիճակին: Ամուլսարի հետ կապված դեռ նախորդ տարի շատ հստակ արտահայտվել է նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը: Այսինքն այն, որ Ամուլսարի շուրջ ստեղծված իրավիճակն հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգում կարևոր տեղ ուներ՝ միանշանակ է: Եվ այս առումով շատ հետաքրքրական է, որ հանքի շահագործման վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացությունը, և այն էլ՝ դրական, հրապարակվում է վարչապետի՝ ԱՄՆ կատարելիք այցին ընդառաջ: Կարծում եմ՝ այս հանգամանքն, առնվազն, մտորելու տեղիք է տալիս», - ասաց Հերմինե Մխիթարյանը:

Опубликование результатов экспертизы по вопросу Амуслара перед предстоящим визитом Пашиняна в США, как минимум, дает повод для размышления – эксперт
22/08/2019 13:27
Заключение экспертизы по вопросу Амусларского месторождения опубликовано перед предстоящим визитом премьер-министра Армении Никола Пашиняна в США. Считаю, что это обстоятельство, как минимум, дает повод для размышления. Об этом заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт Аналитического центра прикладной политики и исследований «Айацк» («Взгляд») Эрмине Мхитарян, комментируя создавшуюся вокруг Амуслара ситуацию.
«Еще год назад Никол Пашинян выразил очень четкую позицию по вопросу Амуслара – п должно быть проведено новое исследование и уточнено, является ли эксплуатация рудника безопасной для водных ресурсов озера Севан и Джермука, в целом, водозаборного бассейна. Кстати, премьер-министр подчеркнул важность проведения экспертизы со стороны международной организации, обладающей неоспоримым авторитетом. Это было еще год назад. Сегодня мы имеем ситуацию, когда результаты экспертизы представлены ливанской компанией ELARD, которую, как минимум, сложно отнести к числу ведущих организацией в своей области.  Кроме того, заключение экспертизы не является результатом комплексного экологического исследования: организация просто подвергла профессиональной экспертизе представленные компанией "Lidian Armenia" документы. Как видим, сегодняшнее заключение никоим образом не соответствует тем стандартам, которые еще год назад выдвигались лично премьер-министром Пашиняном», - сказала эксперт.
Эрмине Мхитарян не исключает, что давая разрешение на эксплуатацию Амусларского месторождения, Никол Пашинян отдает предпочтение не возможным экологическим проблемам, а решению важнейших для страны внешних вопросов, таким как например, не закрывать двери для потенциальных внешних инвесторов и искать новые пути диалога в двусторонних отношениях с США.
«Соединенные Штаты неоднократно на различных уровнях обращались к создавшейся вокруг Амуслара ситуации.
Еще год назад по поводу ситуации с Амусларом четко высказался также посол США в Армении Ричард Миллз. То есть, можно однозначно констатировать, что создавшаяся вокруг Амусларского месторождения ситуация занимает важное место в повестке армяно-американских отношений. И в данном контексте очень интересно, что заключение экспертизы по вопросу эксплуатации Амусларского месторождения, причем положительное, публикуется перед предстоящим визитом премьер-министра в США. Считаю, что это обстоятельство, как минимум, дает повод для размышления», - заявила Эрмине Мхитарян.