Հանքի շահագործումը նշանակում է օրական 10-25 պայթեցում, ամեն պայթեցումից բարձրանում է մոտ 25 տոննա փոշի. Վայոց ձորի նախկին մարզպետ
23/08/2019 13:16
Ամուլսարի հանքն օբյեկտիվորեն կարող է շահագործվել միայն ամառվա ամիսներին, որովհետև ձմռանն այնտեղ շատ ձյուն է լինում։ Հանքի շահագործումը նշանակում է օրական 10-25 պայթեցում, իսկ ամեն պայթեցումից բարձրանում է մոտ 25 տոննա փոշի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցում այսօր ասաց Վայոց ձորի նախկին մարզպետ Էդգար Ղազարյանը։
«Ինչ փորձագիտական եզրկացություն էլ անեն, հնարավոր չէ, որ այդ փոշին Ջերմուկ քաղաքի վրա չանդրադառնա։ Էլ չեմ ասում հանքաքարի տեղափոխման, գրունտային ճանապարհների և աղմուկի մասին։ Իսկ այս քաղաքը միջնադարյան քաղաք չէ, ժամանակակից քաղաք է։ Որպեսզի սա կուրորտային քաղաք մնա, նպաստավոր պայմաններ պետք է լինեն։ Այս քաղաքը որպես կուրորտ է ձևավորվել», - նշեց Էդգար Ղազարյանը։

Mine exploitation means 10-25 blasts a day, with each blast raising 25 tons of dust: ex-governor of Vayots Dzor
23/08/2019 13:45
Amulsar mine may be objectively exploited only in summer months as in winter there is a lot of snow there, ex-governor of Vayots Dzor region Edgar Ghazaryan told today Nikol Pashinyan in Jermuk.
He said the exploitation of the mine means 10-25 blasts daily with each blast raising 25 tons of dust.
“No matter what expert conclusion they give, it is impossible for such volume of dust not to affect the town. I am not even speaking about transportation of ore and noise. This is not a medieval town but a contemporary one. For it to stay a resort town favorable conditions are necessary. This town has been formed as a resort town,” Ghazaryan said.