Շաբաթ օրը «Էլարդ» ընկերության փորձագետների հետ Ամուլսարի հարցով առցանց խորհրդակցություն տեղի կունենա. Նիկոլ Փաշինյան
23/08/2019 12:19
ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչները շաբաթ օրը առցանց խորհրդակցություն են ունենալու «Էլարդ» ընկերության փորձագետների հետ՝ քննարկելու Ամուլսարի շահագործման ռիսկերը։ Այս մասին այսօր ջերմուկցի ընտանիքի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սկայպ կոնֆերանս ենք հրավիրելու վերջիններիս հետ և նրանց հարցնելու ենք, թե ինչ են եզրակացության մեջ գրել», - ասաց կառավարության ղեկավարը՝ հավելելով, որ նշված խորհրդակցության տեսագրությունն ավելի ուշ հրապարակվելու է, և հասարակությունը հնարավորույթուն է ունենալու ոչ միջնորդավորված ձևով տեղեկանալ քննարկման մանրամասներին։
«Կան շատ մարդիկ, որոնք ասում են, որ թեկուզ պարզվի՝ Ամուլսարի շահագործումն անվտանգ է, միևնույն է՝ դեմ են շահագործմանը։ Եթե պարզվի, որ գործունեությունը շրջակա միջավայրի համար անվտանգ է, ինչո՞ւ չպետք է թողնենք։ Պոտենցիալ ներդրողի համար չկան ներկա և նախորդ իշխանություններ, կա ՀՀ օրենք։ Կա անվտանգության, քաղաքական և բարոյական շահ։ Հետևաբար մեր որոշումները պետք է լինեն այնպիսին, որ մի շահի սպասարկման հաշվին չլինեն։
Եթե պարզվի, որ չկան Ջերմուկի օդն ու ջուրը մաքուր պահելու միջազգային ստանդարտների երաշխիքներ, միանշանակ է, որ հանքը չի կարող շահագործվել։ Ես այստեղ չունեմ կոռուպցիոն շահ, միակ շահը Հայաստանի հավասարակշռված շահն է», - ասաց վարչապետը։
Մեկ այլ ջերմուկցի վարչապետի հետ զրույցում հույս հայտնեց, որ Ամուլսարի հանքը որպես ձկան փուշ չի մնա իրենց կոկորդին։
«Հարցը մի քիչ էմոցիոնալ դաշտում է՝ ռացիոնալության դաշտից դուրս։ Իսկ ռացիոնալ դաշտ հետևյալն է՝ օդ, ջուր, հող, փոշի։ Եթե հանքը սրանց վնասում է, քննարկելու որևէ բան չկա։ Սխալ որոշում չի լինի», - ասաց վարչապետը։

В субботу состоится онлайн-совещание по вопросу Амулсара с экспертами ливанской компании Elard – Никол Пашинян
23/08/2019 14:04
Представители правительства Армении проведут в субботу онлайн-совещание с экспертами ливанской компании Elard, чтобы обсудить риски от эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения. Об этом сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе встречи с семьей в Джермуке.
«Мы организуем конференцию в Skype с ними и спросим, что они написали в заключении», - сказал глава правительства, отметив, что видеозапись этого совещания будет опубликована позже и общество сможет опосредованным образом узнать о подробностях обсуждения.
«Есть люди, которые говорят, что если даже выясниться, что разработка Амулсарского месторождения безопасна, все равно, мы против эксплуатации рудника. Если выясниться, что эксплуатация рудника безопасна для окружающей среды, почему мы не должны разрешать этого. Для потенциальных инвесторов нет бывших и действующих властей, есть закон Армении. Есть безопасность, политический и нравственный интерес. Следовательно, наши решения не должны приниматься с учетом только одного интереса.
Если выясниться, что не гарантируются международные стандарты для сохранения чистого воздуха и воды в Джермуке, то рудник, безусловно, не может эксплуатироваться. У меня здесь нет коррупционного интереса, единственная выгода – это сбалансированный интерес Армении», - сказал Никол Пашинян.
Другой житель Джермука в беседе с премьер-министром выразил надежду, что Амулсарское месторождение не застрянет у них как кость в горле.
«Вопрос немного в эмоциональной сфере и выходит за рамки рациональности. А рациональность – это воздух, вода, почва, пыль. Если рудник наносит вред этому, значит обсуждать нечего. Неправильного решения не будет», - сказал Никол Пашинян.