«Սա ի՞նչ կուլտուրա է, ո՞նց կարելի ա էսքան արհամարհել ժողովրդին». Ջերմուկցիները դժգոհ են Ջերմուկում Փաշինյանի հանդիպումների ֆորմատից
23/08/2019 12:00
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շրջայցը Ջերմուկում շարունակվում է: Մինչ վարչապետը շրջում է բնակարաններով՝ կարծիքներ հարցնելով Ամուլսարի մասին, մի խումբ ջերմուկցիներ բողոքի ակցիա են իրականացնում դրսում:
Ջերմուկցիներից մեկը վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանին բողոքեց, որ ժամանել են Ջերմուկ՝ առանց այդ մասին նախապես հայտնելու:
«Էս կազմակեպրելու ձև չէր», - ասաց քաղաքացին:
«Մենք ոչ մի բան չենք կազմակերպել, եկել ենք կարծիք լսենք», - հակադարձեց Կարապետյանը:
Բնակիչները նշեցին, որ իրենց ստիպել են վաճառել իրենց հողերը հանքի տարածքի համար, Կարապետյանն էլ հակադարձեց, թե ինչպե՞ս կարող են ստիպել վաճառել մի բան, որը նրանք չեն ուզում:
«Եթե 4 մլնը չես վերցնում, ուրեմն գերակա շահ են ճանաչում ու ձրի ձեռիցդ վերցնում են», - ասաց քաղաքացիներից մեկը:
Կարապետյանն էլ հակադարձեց. «Երևանում ստիպելով հող են վերցրել, հիմա դատարանում կարողացել ա հաղթել ու 1 մլն դոլար է ստանալու: Բա դա ստիպելո՞ւ բան ա»:
Ջերմուկցիների մի մասն էլ պնդեց, որ թույլ չի տալու ներդրումներ կատարել Ջերմուկում: Լրագրողի դիտարկմանը, թե մտավախություն չունե՞ն, որ դա պետությանը վնաս կլինի, քանի որ ներդրողները ՀՀ-ն կայուն չեն համարի ներդրումներ անելու համար: «Վախ կա, բայց մեր կառավարությունը ընտրված է ժողովրդի կողմից: Թող ինքը մտածի, ելք գտնի Նիկոլ Փաշինյանը: Մենք իրեն սիրով ընտրել ենք, ջերմուկցին շամպայն է բարձրացրել, իր ա կենացն է խմել և հրաշալի ընդունել ու հիմա էլ ընդունում ենք իր կառավարությունը», - ասաց ջերմուկցիներից մեկը:
«Մեզ ոչ մեկ չի լսում, բարձրանում են տներ, որտեղ հանգստացողներ են խոսում: Ջերմուկի կարծիքը ոչ մեկ չի լսում», - դժգոհեց ջերմուկցիներից մեկը՝ մյուսն էլ նշեց.
«Սա ի՞նչ կուլտուրա է, բարձրանալ մի հոգու համար, բա սա կուլտուրա՞ է, ո՞նց կարելի ա էսքան արհամարհել ժողովրդին»:
Վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը փորձեց հանգստացնել ջերմուկցիներին՝ պնդելով, որ Փաշինյանը նրանց ևս կլսի:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ առավոտյան Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ մեկնել էր Ջերմուկ: Հրապարակում նրան դիմավորեցին ջերմուկցիները, մինչդեռ նրանց մոտ դժգոհություն առաջացրեց Փաշինյանի որոշումը՝ նրանց հետո խոսելու փոխարեն շրջել տներով ու հանդիպել բնակիչների հետ

Что это за культура? Как можно так игнорировать народ – жители Джермука недовольны форматом встреч Никола Пашиняна
23/08/2019 13:20
Визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Джермук продолжается. Пока премьер обходит дома в городе, чтобы уточнить мнение жителей об эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения, группа граждан проводит акцию протеста на улице.
Один из жителей города пожаловался пресс-секретарю премьер-министра Владимиру Карапетяну, что они приехали в Джермук, даже не предупредив заранее об этом.
«Что это за форма организации визита?!» - сказал гражданин.
«Мы ничего не организовывали, приехали просто, чтобы услышать мнения», - ответил Владимир Карапетян.
Жители города заявили, что их заставили продать участки земли для территории рудника, в ответ на это В.Карапетян заявил, как их могли заставить продать что-то, если они не хотели этого.
«Если не берешь 4 млн., значит, эта территория признается представляющей приоритетный общественный интерес и у тебя ее просто отбирают бесплатно», - объяснил один из граждан.
Владимир Карапетян заявил: «В Ереване принудительно забирали участки земли, сейчас в суде выиграли дело и получат 1 млн. долларов. Разве можно заставить?».
Часть граждан Джермука заявили, что не позволят подобные инвестиции в Джермуке. На замечание журналиста, не обеспокоены ли они, что это нанесет вред государству, поскольку инвесторы будут рассматривать Армению как нестабильную страну для инвестиций.
«Есть страх, но наше правительство избрано народом. Пусть правительство думает, пусть Никол Пашинян найдет выход. Мы выбрали его, пили шампанское за его здоровье, хорошо принимали и принимаем его правительство», - сказал один из жителей Джермука.
«Нас никто не слушает, поднимаются в дома, где живут отдыхающие и общаются с ними. Мнение жителей Джермука никто не хочет слышать», - пожаловался другой участник акции протеста.
«Что это за культура? Чтобы побеседовать с одним человеком, подниматься в квартиру? Как можно так игнорировать народ?» - возмутился другой гражданин.
Пресс-секретарь премьер-министра Владимир Карапетян попытался успокоить жителей Джермука, отметив, что Никол Пашинян выслушает их.
Ранее сообщалось, что сегодня утром премьер-министр Никол Пашинян вылетел на вертолете в Джермук вместе с министром территориального управления и развития Суреном Папикяном. Протестующие против эксплуатации Амулсарского месторождения жители встретили премьер-министра на площади Джермука, однако Никол Пашинян вместо того, чтобы пообщаться с ними, решил обойти дома в Джермуке и уточнить мнение жителей.