Ինձ համար ավելի կարևոր է Գագիկ Խաչատրյանի գործը, քան՝ Ամուլսարի. ԱԺ փոխնախագահ
«Իմ քայլը» խմբակցության նիստում քննարկվել են ԲԴԽ անդամի, կանոնադրության փոփոխության և աշխատանքային այլ հարցեր, նիստից հետո լրագրողներին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Դիտարկմանը՝ չի եղե՞լ քննարկում Ամուլսարի մասով՝ Սիմոնյանն ասաց, որ վերջինս ԱԺ օրակարգ չի գալու և այլ մասնագիտական տիրույթում գտնվող հարց է, հետևաբար, պատգամավորները զուտ կարծիք կարող են հայտնել.
«Դա խմբակցություն քննարկելիք հարց չէ, գտնվում է մասնագիտական ոլորտում, հիմա դուք ամեն մի պատգամավորից, մի քաղաքական գործչից կարծիք եք վերցնում՝ համադրելով փորձում լուր ստանալ, բայց դրանից հո հարցը չի լուծվում, ոչ էլ ինչ-որ դիրքորոշում է պարզ դառնում: Դա ինտրիգ է՝ լավ վերնագիր գրելու համար», - ասաց նա:
Հարցին՝ ինչպե՞ս է վերաբերում կարծիքին, որ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի բնակավայրում երեկ ԱԱԾ ստուգումները ու երեկոյան Խաչատրյանի ձերբակալումը փորձ է՝ շեղել հասարակությանն Ամուլսարի խնդրից՝ Սիմոնյանն ասաց.
«Ժպիտով, որովհետև իմ համար ավելի կարևոր է Գագիկ Խաչատրյանի գործը, քան՝ Ամուլսարի», - ասաց նա:
Անդրադառնալով խմբակցությունում Ամուլսարի հարցով անհամաձայնություններին և դիտարկմանն՝ արդյոք հնարավո՞ր է, որ անհամաձայնությունների պատճառով խմբակցության որոշ պատգամավորներ վայր դնեն մանդատը՝ Սիմոնյանն ասաց.
«Երբ որ դուք ձեր խմբագրությունում քննարկում եք՝ որտեղ անցկացնել ամանորյա կորպորոտիվը, մեկն ասում է մի տեղ, մեկը՝ մյուս տեղ, ինչ-որ մեկը հրաժարվում է, ուրեմն խմբագրությունից դո՞ւրս է գալիս»:

Для меня важнее дело Гагика Хачатряна, чем Амулсара – Ален Симонян
На заседании фракции «Мой шаг» обсуждались вопросы члена Высшего судебного совета, изменения устава и другие рабочие темы, заявил сегодня после заседания фракции журналистам вице-спикер парламента Ален Симонян.
На замечание, было ли обсуждение по вопросу эксплуатации Амулсарского рудника, Ален Симонян ответил, что этот вопрос не входит в повестку Национального Собрания и находится в иной профессиональной сфере, следовательно, депутаты могут лишь выразить мнение.
«Этот вопрос не в сфере обсуждения фракции, он находится в профессиональной сфере. Сейчас вы спрашиваете мнение у каждого депутата, политического деятеля, сопоставляя, пытаетесь получить какую-то весть, но ведь от этого вопрос не решается и какая-то позиция ясной не становится. Это интрига для хорошего заголовка», - сказал Ален Симонян.
На вопрос, как он относится к мнению, что проведенный СНБ обыск по месту жительства бывшего председателя КГД Гагика Хачатряна и его задержания вечером – попытка отвлечь внимание общества от проблемы эксплуатации Амулсара, Ален Симонян ответил:
«С улыбкой, поскольку для меня важнее дело Гагика Хачатряна, чем Амулсара».
Что касается разногласий во фракции по вопросу Амулсара и возможности отказа от мандата некоторых депутатов фракции из-за этих разногласий, Симонян отметил:
«Когда вы в вашей редакции обсуждаете, где провести новогодний корпоратив, один предлагает одно место, второй – другое, разве кто-то отказывается, выходит из редакции».