ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Էդգար Առաքելյանը որոշել է մանդատը վայր դնել
ԱԺ Իմ քայլը խմբակցության պատգամավոր Էդգար Առաքելյանը որոշում է կայացրել մանդատը վայր դնել, այս մասին Facebook-յան իր էջում գրառում է կատարել պատգամավորը, որը ներկայացնում ենք ստորև:
«Երկար մտորումներից հետո որոշում եմ կայացրել պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու մասին:
Որոշումը բացառապես իմն է, պարտադրված կամ հրահրված չէ որևէ մեկի կողմից: Պատճառները մաքուր անձնական տիրույթում են: Քաղաքականությամբ զբաղվող անձը պիտի օժտված լինի քաղաքականությամբ զբաղվելու համար անհրաժեշտ որակներով: Խորապես հավատացած եմ, որ ինձ մոտ այդ որակներից մի քանի կարևորագույնները բացակայում են, ինչն ինձ անհամատեղելի է դարձնում այդ գործունեության հետ:
Ներողություն եմ խնդրում այն մարդկանցից, հատկապես` հարազատ, ում համար իմ այս քայլը հիասթափության կամ այլ բացասական զգացողությունների տեղիք կտա: Համոզված եմ, որ այս վաղ փուլում դա չանելու պարագայում զղջալու բազմաթիվ առիթներ են լինելու ապագայում` նորից պայմանավորված վերը նշված հանգամանքով:
Հատուկ ևս մեկ անգամ շեշտում եմ, որ սա անձնական որոշում է` դեմարշ չէ Ամուլսարի հանքի հնարավոր շահագործման, Ստամբուլյան կոնվենցիայի հնարավոր վավերացման կամ որևէ այլ գործընթացի դեմ, թեև ժամանակային առումով գուցե համընկնում է դրանց հետ: Սա որևէ կերպ քայլ չէ ընդդեմ «Իմ քայլ»-ի, որի մի մասնիկը լինելու պատիվն եմ ունեցել վերջին ամիսներին: Հայտնի ուժերին և նրանց խամաճիկներին խորհուրդ եմ տալիս անտեղի չոգևորվել, քանի որ դրա հիմքերը ուղղակի չկան:
Որպես Հայաստանի Հանրապետության շարքային քաղաքացի շարունակելու եմ սատար կանգնել հեղափոխական թիմին և նրա ձևավորած գործադիր ու օրենսդիր իշխանությանը երկրում արմատական բարեփոխումների իրականացման և արդարության հաստատման, ժողովրդավարության ամրապնդման դժվարին ճանապարհին:
Ամենայն հավանականությամբ կշարունակեմ զբաղվել նրանով, ինչով մինչև արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները. կվերադառնամ ՏՏ ոլորտ` ինձ այդքան հարազատ ու սիրելի կոդերի աշխարհ: Վստահ եմ, որ դրանով ավելի մեծ օգուտ կբերեմ մեր երկրին:
Հ.Գ. Այլ մեկնաբանություններ ԶԼՄ-ների համար չեն լինելու, խնդրում եմ սահմանափակվել այսքանով», - գրել է նա:

Депутат парламента от фракции «Мой шаг» Эдгар Аракелян решил сложить мандат
Депутат парламента Армении от фракции «Мой шаг» Эдгар Аракелян принял решение о сложении депутатского мандата.
На своей странице в Facebook, в частности, он отметил:
«После долгих раздумий принял решение о сложении депутатского мандата.
Решение принято исключительно мной, не навязано и не спровоцировано кем-либо. Причины – исключительно в личной плоскости. Занимающееся политикой лицо должно обладать необходимыми для политики качествами. Глубоко убеждён, что у меня отсутствуют несколько важнейших из этих качеств, что делает меня несовместимым с данной деятельностью.
Прошу прощения у тех людей, особенно, родных, для которых этот шаг станет поводом для разочарования или других отрицательных чувств. Убеждён, в случае, если бы я не сделал это на данном раннем этапе, то в будущем было бы множество поводов для сожалений, обусловленных вышеуказанными причинами.
Специально ещё раз подчеркиваю, что это – личное решение, не демарш против возможной эксплуатации Амулсарского месторождения, возможной ратификации Стамбульской конвенции или каких-либо других действий, хотя в временном плане возможно и совпадает с ними. Это никоим образом не является шагом против “Моего шага”, частью которого я имел честь быть последние несколько месяцев. Известным силам и их марионеткам советую не воодушевляться на пустом месте, поскольку оснований для этого попросту нет.
Будучи рядовым гражданином Республики Армения, я продолжу поддерживать команду революции и сформированную ею исполнительную и законодательную власть на труднейшем пути реализации в стране коренных реформ, установления справедливости и укрепления демократии в стране.
По всей вероятности, продолжу заниматься тем, чем занимался до внеочередных парламентских выборов – вернусь в IT-сферу, в мир столь родных и любимых мною кодов. Уверен, что так я принесу больше пользы нашей стране.