Էրդողանը չի բացառել F-35-ի փոխարեն Սու-35-ի և Սու-57-ի գնման հնարավորությունը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի բացառել ամերիկյան F-35-ի փոխարեն ռուսական Սու-35 և Սու-57 կործանիչներ ձեռք բերելու հնարավորությունը, հայտնում է NTV հեռուստաալիքը:
Երեքշաբթի Էրդողանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ այցելել է ՄԱԿՍ-2019 ավիասրահ: Նա հետաքրքրվել է ռուսական Սու-35 և Սու-57 կործանիչներով և դրանք գնելու հնարավորությամբ:
«Իսկ ինչո՞ւ ոչ: Չէ՞ որ մենք աննպատակ չենք եկել: ԱՄՆ վերջնական որոշմանը (F-35-ի հետ կապված) տեղեկանալուց հետո սեփական քայլերը կանենք: Մենք մտահոգություն չունենք այն թեմայով, թե ինչ կպատահի, եթե այստեղ չստացվի: Ամեն ինչ կլինի: Շուկան մեծ է, որտեղ կկարողանանք մեզ ապահովել այն ամենով, ինչ մեզ անհրաժեշտ է»,- թուրք լրագրողներին ասել է Էրդողանը՝ պատասխանելով ռուսական կործանիչների գնման հնարավորության վերաբերյալ հարցին։

Эрдоган не исключил, что Анкара закупит Су-35 и Су-57 вместо F-35
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не исключил возможности приобретения российских истребителей вместо американских, сообщил телеканал NTV.
Во вторник турецкий лидер вместе с Владимиром Путиным посетил авиасалон МАКС-2019 в Жуковском. Тогда же директор Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству Дмитрий Шугаев рассказал, что в Турции заинтересовались Су-35 или Су-57.
"Почему бы и нет? Мы же не впустую приехали. После того как узнаем окончательное решение США (по F-35. — Прим. ред.), будем делать собственные шаги. <...> Рынок, где мы можем обеспечить себя тем, что нужно, большой", — заявил Эрдоган, отвечая на вопрос журналистов о возможности покупки российских военных самолетов.