Երբ դրսում հարցնեն՝ «այս մեկ ու կես տարում ի՞նչ բարեփոխումներ եք արել», բան չկա. կարող ենք պատմել, թե ոնց եղավ հեղափոխությունը. Էդմոն Մարուքյան
29/08/2019 12:13
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ՀՀ արտաքին քաղաքականության հռչակված առաջնահերթություններում խնդիր է տեսնում.
«Գոնե նվազագույնն ինքիշխանության հետ կապված խնդիր կա, որովհետև եթե ինչ-որ մեկն ինձ ԵԽԽՎ-ում հարց տա՝ «ին՞չ էր եղել ձեր ինքիշխանությանը, որ դուք հիմա այն հռչակել եք ձեր առաջնահերթություն», ես չեմ իմանա՝ ինչ պատասխանել: Որ հռչակել եք, լավ կլինի ասեք իմանանք, թե ինչ ենք ասելու», - ասաց Մարուքյանն Ազգային ժողովում ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների հավաքի ժամանակ:
Անդրադառնալով նրան, թե ինչ ուներ ՀՀ-ն մինչև հիմա՝ Մարուքյանն ասաց, որ դիվանագիտական կորպուսի աշխատանքների շնորհիվ կան ձեռքբերումներ.
«Մենք ունենք շատ լավ ձեռքբերումներ մինչև հեղափոխությունը: Լինելով ՀԱՊԿ անդամ երկիր՝ միակ ՀԱՊԿ անդամ երկիրն ենք, որ ՆԱՏՕ-ի հետ այդքան խորը համագործակցություն ունենք: ԵԱՏՄ միակ անդամ երկիրն ենք, որ ունենք ԵՄ հետ ստորագրված համաձայնագիր: Դա հեղափոխությունից առաջ էր: Անցել է մեկ ու կես տարի, ի՞նչ ենք մենք ավելացրել եղածի վրա: Մենք որպես պրոդուկտ դրսում վաճառելու ունենք ժողովրդավարությունը, խոսքի ազատությունը, այն արժեքները, որոնք հռչակվել են հեղափոխության ժամանակ: Դա գալիս է գումարվելու մեր ունեցածին, բայց այդ գումարումը ես արդյունքով այսօր չեմ կարող ասել: Մեկ ու կես տարի անցել է ու ուզում եմ հասկանալ, թե այս մեծ ձեռքբերումն ինչպե՞ս ենք կարողացել վաճառել դրսում», - ասաց նա:
Անդրադառնալով ժողովրդավարական երկիր լինելուն՝ Մարուքյանն ասաց, որ պետք է տեսանելի լինեն այն քայլեր, որոնք վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում արվել են այս ուղղությամբ.
«Երբ դրսում ասում ենք ժողվորդավարական երկիր ենք, հարցնում են. «բա այս մեկ ու կես տարվա մեջ ի՞նչ բարեփոխումներ եք արել»,  դրանք էլ են պրոդուկտներ, որոնք էլ այստեղ պետք է ստեղծենք, որ մեր դեսպանները դրսում կարողանան վաճառել: Այս պահին էլի դրա հետ կապված բան չկա, կարող ենք պատմել, թե ոնց եղավ հեղափոխությունը, բայց դրանից հետո ռեֆորմներն ի՞նչ եղան՝ չկա: Մեզ՝ խորհրդարաականներիս համար, սա տնային աշխատանք է, որ մեր դեսպանները կարողանան ցույց տալ, թե ինչ է արվել այդ ուղղությամբ», - նշեց նա:
Մարուքյանն ընդգծեց՝ վաղուց ժամանակն է պրոակտիվ խորհրդարանական դիվանագիտության մեջ լինել, որն, ըստ Մարուքյանի, այլընտրանք չունի:
Վերջինս նշեց, որ չի կարող պնդել, թե նախկինում խորհրդարանական դիվանագիտությունը պրոակտիվ է եղել, բայց կարող է պնդել, որ խորհրդարանն ունի բոլոր հնարավորություններն այդպիսին դառնալու համար:
«Մենք ունենք ռեակտիվ պրոցեսներ, ՀԱՊԿ, ԵԽԽՎ, Եվրանեսթ ու բոլոր մնացած ֆորմատներում ակտիվ սպասում ենք, բայց միայն ակտիվ սպասում ենք, որ հանկարծ մեր դեմ նախաձեռնություն լինի, դրա դեմ պայքարենք, հերոսաբար մի բան անենք, որ այդ բանաձևն ընդդեմ Հայաստանի և Արցախի շահերի չընդունվի, բայց մենք պետք է պրոակտիվ դիվանագիտության մեջ լինենք, այսինքն՝ ներգրավենք բոլոր թեմաների մեջ ու մեր խոսքը ասենք այնտեղ, կապ չունի, որ ՀՀ կամ Արցախի հետ կապված այնտեղ հարց չլինի: Բայց մենք պետք է ներգրավենք դրանցում, այդտեղ երևանք, գործընկերներ, ընկերներ ձեռք բերենք, որ եթե մի օր ինչ-որ մեկը մեր դեմ ուզենա բանաձև նախաձեռնել, ծանոթ ման չգանք, ընկերներ ունենանք, որոնք ասեն՝ «մի րոպե հլը»: Կարածում եմ, որ այսօր կա այդ հնարավորություւնը», - ավելացրեց նա:

Эдмон Марукян: Когда нас спрашивают за рубежом, «какие реформы вы провели за эти полтора года», сказать нечего, можем рассказать, как произошла революция
29/08/2019 14:35
Руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян видит проблемы в провозглашенных во внешней политике Армении приоритетах.
«Как минимум, есть проблема в связи с суверенитетом, поскольку если кто-то в ПАСЕ задаст мне вопрос: "А разве с вашим суверенитетом что-то произошло, что вы сейчас провозгласили это вашим приоритетом", я не знаю, что ответить. Если уж провозгласили, то было бы хорошо, чтобы вы сказали, что нам говорить», - сказал Эдмон Марукян сегодня в ходе встречи в Национальном Собрании с руководителями центрального аппарата МИД и органов дипломатической службы Армении за рубежом.
Обратившись к тому, чего удалось достичь Армении до сих пор, Эдмон Марукян отметил, что благодаря работе дипломатического корпуса, удалось зафиксировать довольно серьезные успехи.
«До революции у нас были очень хорошие достижения. Будучи страной-членом ОДКБ, мы единственная страна ОДКБ, которая так тесно сотрудничает с НАТО. Мы – единственная страна ЕАЭС, которая подписала Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Европейским союзом. Но это было до революции. Прошло полтора года, что мы добавили к этому? У нас как продукт для продажи за рубежом есть  только демократия, свобода слова, те ценности, которые были провозглашены во время революции. Это прибавляется к тому, что мы имели, но я не могу представить результат этого. Прошло полтора года и я хочу понять, как это наше большое достижение нам удалось продать за пределами страны?» - сказал он.
Касаясь того, что Армения демократическое государство, Эдмон Марукян отметил, что шаги, которые в течение последних полутора лет были реализованы в этом направлении, как минимум должны быть видимы.
«Когда мы говорим за рубежом, что мы демократическая страна, нас спрашивают: "А какие реформы вы провели за эти полтора года? ". Это те продукты, которые мы должны создать здесь, чтобы наши послы могли продать там. В данный момент, по большому счету, ничего нет. Мы можем рассказать, как произошла революция, но что произошло потом в плане реформ – нет. Для нас парламентариев это домашняя работа, чтобы наши послы могли показать, что сделано в этом направлении», - сказал Эдмон Марукян.
Он подчеркнул, что давно пришла пора для проактивной парламентской дипломатии, которая, по словам Марукяна, не имеет альтернативы.
«У нас происходят реактивные процессы. Во всех форматах, будь то ОДКБ, ПАСЕ, НАТО, Евронест и так далее, мы в активном ожидании, но ждем активно только того, чтобы против нас вдруг выступили с инициативой, а мы боролись бы против этого, сказали бы что-то против этого. Но мы должны проводить проактивную дипломатию, то есть вовлекаться во все темы и высказать свою позицию, независимо от того, что этот вопрос не касается Армении и Арцаха», - отметил он.