Կառավարության օրակարգում է Գյումրիում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասին նախագիծը
Քիչ առաջ մեկնարկել է կառավարության հերթական նիստը, որի օրակարգում այսօր 49 հարց է։ Դրանցից 32-ը չզեկուցվող են:
Կառավարությունը, մասնավորապես, նախատեսում է քննարկել Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու, «Եվրասիական լոգիստիկ պարկ ազատ տնտեսական գոտի» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանն ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ ճանաչելու, ինչպես նաև ազատ տնտեսական գոտու գործունեության վերաբերյալ կազմակերպչի կողմից ներկայացվող հաշվետվության ձևերը հաստատելու մասին որոշման նախագիծը:
Կքննարկվեն նաև «Արթիկի N 1 հատուկ դպրոց», «Աշտարակի թիվ 1 հատուկ դպրոց», «Գյումրու մտավոր թերզարգացում ունեցող երեխաների հ3 հատուկ (օժանդակ) դպրոց» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունները վերանվանելու մասին որոշման նախագծերը:
Նշենք նաև, որ Կառավարությունը Գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծված (ներմուծվող) տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը, հումքը և/կամ նյութերը ներմուծման մաքսատուրքից ազատելու արտոնությունից օգտվելու համար արտոնություն կտրամադրի 3 ընկերության:

Правительство обсудит проект решения о создании свободной экономической зоны в Гюмри
Сегодня немногим ранее стартовало очередное заседание правительства Армении, в повестку которого входят 49 вопросов.
Правительство в частности предусматривает обсудить создание свободной экономической зоны в городе Гюмри Ширакской области, признать организатором свободной экономической зоны общество с ограниченной ответственностью «СЭЗ Евразийский логистический парк», а также проект решения об утверждении формы отчетности, представляемой организатором о деятельности свободной экономической зона.
Будут обсуждены также проекты решений о переименовании ГНКО «Артикская специальная школа №1», «Аштаракская специальная школа №1» и др.
Отметим, что 3 компаниям будут предоставлены льготы по освобождению от выплаты таможенной пошлины при импорте технологического оборудования, составляющих и комплектующих деталей, сырья и/или материалов в рамках реализуемых инвестиционных программ в приоритетной сфере правительства.