Այդ հարցի քննարկումն արդեն ձանձրալի է, որևէ մեկը չի կարող սեպ խրել Հայաստանի և Արցախի միջև. Արարատ Միրզոյան
02/09/2019 15:07
Տարեցտարի ամրացվել են Արցախի անկախության ամրության հիմքերն ու երաշխիքները և պետք է ասեմ, որ Արցախի ազատությունը և անկախություն գիտակցումը բազմաթիվ սերունդների նվիրական երազանք է եղել և այդ երազանքն այսօր իրականություն է, այս մասին Ստեփանակերտի հուշահամալիրում լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, փոխանցում է Aysor.am-ի թղթակիցն Արցախից։
«Ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս այս մեծ տարեդարձի կապակցությամբ: Բոլորս պարտավոր ենք մեր ողջ ջանքերը ներդնել, որպեսզի փայփայենք ձեռք բերածը, կարողանանք ամրապնդել և հասցնել իր տրամաբանական հանգրվանին»,- նշեց ԱԺ խոսնակը:
Նա նկատեց, որ Արցախի շուրջ իշխանության և ընդդիմության միջև տարակարծրություններ չեն կարող լինել, քանի որ խոսքը հիմնարար արժեքների, նվաճումների և նպատակների մասին է, որոնց համար ժողովուրդը, որպես հանրույթ, հավաքվել և պետականություն է ստեղծել:
Արարատ Միրզոյանը խոսեց նաև Հայաստանի և Արցախի միջև տարաձայնությունների մասին պարբերաբար շրջանառվող թեմայի վերաբերյալ, նշելով, որ այդ հարցի քննարկումն արդեն ձանձրալի է.
«Նման բան հնարավոր չէ: Որևէ մեկը չի կարող սեպ խրել Հայաստանի և Արցախի միջև՝ անկախ նրանից, թե որտեղ ինչ քաղաքական իշխանություն կա»:
Խորհրդարանի նախագահը նաև ընդգծեց՝ պետք է շարունակել բոլոր հնարավոր հարթակներում շեշտել արցախցիների ինքնորոշման իրավունքը: Դա մարդու հիմնարար իրավունքներից է, և հայկական դիվանագիտությունն, այդ թվում՝ խորհրդարանական, բոլոր հնարավոր հարթակները պետք է օգտագործի՝ խնդիրն այս ասպեկտով ներկայացնելու համար:
«Որքան էլ մենք փորձենք հարցն առաջ տանել պատմական արդարության վերականգնման տեսանկյունից, միևնույն ժամանակ պետք է հասկանանք, որ, այդուհանդերձ, աշխարհն իրավունքների և այդ իրավունքների պաշտպանության պատրասատակամության լեզվով է խոսում», - եզրափակեց նա:

The fundament of Artsakh’s independence has been fostered from year to year, chairman of Armenia’s parliament Ararat Mirzoyan told the reporters in Stepanakert, Aysor.am’s correspondent reports.
He stressed that the realization of Artsakh’s liberty and independence was a dream of generations and today this dream is a reality.
“I want to congratulate all on this occasion, we all must contribute our efforts to keep what we achieved and foster it and bring to logical harbor,” the NA speaker said.
He noted that there cannot be serious disputes between the authorities and opposition of Artsakh as it related to the fundamental values, achievements and goals which gathered the people and created statehood.
Ararat Mirzoyan also spoke about the circulated talks about disputes between Armenia and Artsakh, noting that the discussion of the issue has already become boring.
“Such thing is impossible. No one may drive a wedge between Armenia and Artsakh irrespective of what force is ruling in either Artsakh or Armenia,” Mirzoyan stressed.
NA speaker stressed that it is necessary to keep voicing the right of Artsakh people to self-determination in all the possible platforms.
“No matter how much we will try to push the issue forward from the viewpoint of historic justice, at the same time we must understand that the world speaks in the language of rights and protection of these rights,” he said.