Հաղթանակած ժողովուրդն ու իր հերոսները չեն կարող ընկրկել որևէ մեկի առջև. Ռոբերտ Քոչարյանի շնորհավորական ուղերձը Բակո Սահակյանին
02/09/2019 13:00
Արցախի Հանրապետության Անկախության տոնի կապակցությամբ ԼՂՀ առաջին և ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանին:
Շնորհավորելով Արցախի Նախագահին Հանրապետության Անկախության 28-ամյակի կապակցությամբ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը ընդգծել է շուրջ երեք տասնամյակ առաջ արցախցիների կատարած պատմական ընտրության կարևորությունը, անդրադարձել է նշանակալի օրվա խորհրդին, Նախագահ Բակո Սահակյանի առանձնահատուկ դերակատարմանը Արցախի պետականության ամրապնդման գործում:
Նախագահ Քոչարյանը նաև հանդես է եկել արցախցիներին ուղղված շնորհավորական ուղերձով, որի տեքստը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
Ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ:
28 տարի առաջ մենք կատարեցինք պատմական ընտրություն: Իրականություն դարձնելով մեր ժողովրդի իղձերը, մեկ բռունցք դարձած Արցախը Անկախություն հռչակեց և հերոսաբար զենքով պաշտպանեց այն: Ջերմությամբ և հպարտությամբ եմ հիշում այն ժամանակը, երբ հնարավորություն ենք ունեցել միասին աշխատելու և պայքարելու հանուն հաղթանակի և անկախ պետականության կայացման:
Այս պատմական օրը ևս մեկ անգամ փառաբանենք բոլոր մեր մարտական ընկերներին, ովքեր իրենց արյան գնով կերտեցին Արցախի Անկախությունը: Հավերժ հիշատակ մարտի դաշտում ընկած մեր հերոսներին:
Այսօր Արցախը կրկին կանգնած է դժվարին մարտահրավերների առաջ՝ չավարտված պատերազմի պայմաններում: Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները, որ իրենց որոշակի բացասական արտացոլումն են ստանում Արցախում, ինչպես նաև սպասվելիք ընտրական պայքարը չպետք է պառակտեն Ղարաբաղի ժողովրդին: Արցախի ռազմաքաղակական վերնախավը պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրի, որպեսզի ներքաղաքական վայրիվերումները որևէ ազդեցություն չունենան երկրի ռազմական ներուժի, ազգային միասնականության ու հաղթանակի ոգու վրա, որ մշտապես հատուկ է եղել արցախցիներին: Վստահ եմ, որ հաղթանակած ժողովուրդն ու իր հերոսները չեն կարող ընկրկել որևէ մեկի, այդ թվում՝ ատելություն սերմանողի, պատմությունը խեղաթյուրողի ու ազգային արժեքների ոչնչացման կործանարար քաղաքականություն վարողի առջև:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Ձեզ տոնի կապակցությամբ, մաղթում եմ բոլորիդ քաջառողջություն և բեղմնավոր աշխատանք՝ ի փառս Արցախի Հանրապետության»:

Победивший народ и его герои не могут отступить перед кем-либо – Роберт Кочарян поздравил Бако Саакяна
02/09/2019 15:30
Первый президент Нагорно-Карабахской Республики, второй президент Армении Роберт Кочарян направил поздравительное послание президенту Республики Арцах Бако Саакяну.
Поздравив президента Арцаха с 28-летием независимости Республики Арцаха, Роберт Кочарян подчеркнул важность совершенного народом Арцаха около трех десятилетий назад исторического выбора, обратился к завету этого важного праздника, особой роли президента Бако Саакяна в деле укрепления государственности Арцаха.
Президент Роберт Кочарян выступил также с адресованным народу Арцаха поздравительным посланием, текст которого представляем полностью.
Сердечно поздравляю вас по случаю Дня независимости Республики Арцах.
28 лет назад мы совершили исторический выбор. Воплотили в реальность мечты нашего народа и, сплотившись в единый кулак, провозгласили Независимость Арцаха и с оружием в руках геройски защитили ее. С гордостью и теплотой вспоминаю те времена, когда у нас была возможность работать вместе и бороться во имя победы и становления независимой государственности.
В этот исторический день вновь воздадим должное всем нашим боевым друзьям, которые ценой своей крови создали Независимость Арцаха. Вечная память нашим героям, павшим на поле боя!
Сегодня Арцах вновь стоит перед сложнейшими вызовами – в условиях незавершенной войны. Происходящие в Армении события, которые получают некоторое негативное отражение и в Арцахе, а также предстоящая избирательная борьба не должны расколоть народ Арцаха.
Военно-политическое руководство Арцаха должно приложить максимальные усилия для того, чтобы внутриполитические процессы не оказали какого-либо воздействия на военный потенциал страны, национальное единство и победный дух, которые всегда были присущи арцахцам. Уверен, что победивший народ и его герои не могут отступить перед кем-либо, в том числе перед тем, кто сеет ненависть, искажает историю и осуществляет губительную политику уничтожения национальных ценностей.
Вновь поздравляю Вас с праздником, желаю всем крепкого здоровья и плодотворной деятельности во благо Республики Арцах».