Պաշտպանության բանակն ամուր կանգնած է Արցախի անկախության ապագայի պաշտպանության դիրքերում. Կարեն Աբրահամյան
02/09/2019 10:47
ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Կարեն Աբրահամյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության անկախության օրվա կապակցությամբ։
«1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին Արցախի ժողովուրդը միահամուռ ընտրեց իր ապագան անկախ պետականության պայմաններում կառուցելու ուղին: Չնայած անկախության հանրաքվեի կազմակերպման ընթացակարգերն իրավական առումով խստորեն համապատասխանում էին կազմալուծվող Խորհրդային Միության օրենսդրության պահանջներին՝ Ադրբեջանն արցախահայության ժողովրդավարական կամաարտահայտությանը հակադրեց բիրտ ուժը՝ լայնածավալ ռազմական ագրեսիա սկսելով նորանկախ պետության դեմ:
Արցախի անկախությունը, որպես համահայկական արժեք, երիտասարդ պետության պաշտպանության համար միավորեց ամբողջ հայությանը: Մայր Հայաստանի և Սփյուռքի աջակցությամբ, մարտական գործողություններին զուգընթաց, ձևավորվեցին Արցախի պետական կառավարման համակարգն ու պաշտպանության բանակը: Համաժողովրդական միասնականության, մարտադաշտում ամեն օր կատարվող անօրինակ սխրանքների, հեռատես և ճկուն կառավարման արդյունքում նորանկախ Արցախը կարողացավ ռազմական հաղթանակ տանել և հրադադար պարտադրել նախահարձակ Ադրբեջանին:
Հրադադարի հաստատումից հետո ո՛չ խաղաղության, ո՛չ պատերազմի դժվարին պայմաններում Արցախի Հանրապետությունը պատմական առումով չափազանց կարճ ժամանակահատվածում կարողացավ դառնալ օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության, կայուն տնտեսական զարգացման երկիր՝ միևնույն ժամանակ կառուցելով մարտունակ զինված ուժեր և առանց երրորդ ուժի ներգրավման ապահովելով սեփական սահմանների անվտանգությունը:
Ադրբեջանի՝ 2016 թվականի ձախողված ռազմական արկածախնդրությունը նորից ողջ աշխարհին ցույց տվեց, որ Արցախի անկախությունն անշրջելի իրողություն է, որ հայ զինվորականը հերոսական ավագ սերնդի արժանավոր հետնորդն է, որ հայ ժողովուրդը հայրենիքի պաշտպանության հարցում ավելի միակամ և վճռական է, քան երբևէ:
Այս տոնը հերթական առիթն է նաև նորից հիշելու բոլոր նրանց, ովքեր հայրենիքին են զոհաբերել ամենից թանկը՝ սեփական կյանքը:
Փառք մեր զոհված զինակիցներին:
Նրանց հիշատակը հավերժ է: Նրանց անունները սուրբ են ցանկացած հայի համար:
Հարգելի ազատամարտիկներ,
Պաշտպանության բանակի հարգելի զինծառայողներ,
ՊԲ հրամանատարության և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Արցախի անկախության 28-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Ազատ և անկախ Արցախը ողջ հայ ժողովրդի հպարտությունն է: Պաշտպանության բանակը ամուր կանգնած է Արցախի անկախության, հայ ժողովրդի արժանապատվության ու ապագայի պաշտպանության դիրքերում: Մենք՝ զինվորականներս, այսուհետ ևս անելու ենք ամեն ինչ հայ ժողովրդի՝ սեփական հայրենիքում ազատ և անկախ ապրելու իրավունքը պաշտպանելու համար», - ասված է ուղերձում։

Армия обороны твердо стоит на позициях защиты независимости Арцаха – Карен Абраамян
Министр обороны Республики Арцаха, командующий Армией обороны, генерал-майор Карен Абраамян направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Республики Арцах.
2-го сентября 1991 года народ Арцаха единодушно избрал путь построения своего будущего в условиях независимой государственности.
Несмотря на то, что процедуры организации референдума о независимости в правовом плане строго соответствовали требованиям законодательства распадающегося Советского Союза, Азербайджан противопоставил демократическому волеизъявлению народа Арцаха жесткую силу, начав широкомасштабную военную агрессию против нового независимого государства.
Независимость Арцаха, как общеармянская ценность, сплотила все армянство для защиты молодого государства. При содействии матери – Армении и Диаспоры, параллельно с боевыми действиями сформировались система государственного управления и Армия обороны Арцаха. В результате всенародного единства, совершаемых каждый день на поле боя небывалых подвигов, дальновидного и гибкого руководства, независимый Арцах сумел одержать военную победу и принудить агрессивный Азербайджан к режиму прекращения огня.
После установления перемирия, в сложнейших условиях ни мира, ни войны, Республика Арцах за короткий период смогла стать страной верховенства закона, демократии, стабильного экономического развития, в то же время создать боеспособные Вооруженные силы, обеспечив безопасность собственных границ без вовлечения третьей силы.
Провалившаяся военная авантюра Азербайджана в 2016 году вновь показала всему миру, что независимость Арцаха – необратимая реальность, что армянский воин – достойный потомок геройского старшего поколения, что армянский народ сплочен и решителен в деле защиты Родины больше чем когда-либо.
Этот праздник очередной повод, чтобы вспомнить всех тех, кто пожертвовал ради родины самое дорогое – собственную жизнь.
Слава нашим погибшим соратникам!
Их память вечна!
Их имена священны для любого армянина!
Уважаемые воины-освободители!
Уважаемые военнослужащие Армии обороны!
От имени Армии обороны и себя лично поздравляю Вас с 28-летием независимости Арцаха. Свободный и независимый Арцах – гордость всего армянского народа. Армия обороны твердо стоит на позициях защиты независимости Арцаха, достоинства и будущего армянского народа. Мы, военные, и впредь будем делать все, чтобы защитить право армянского народа жить свободно и независимо на своей Родине», - говорится в послании.