Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատն ակնկալում է ներդրումների հանդեպ արդար մոտեցում և օրենքի կիրարկում. Նամակ` վարչապետին
02/09/2019 17:04
Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատը նամակով դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ակնկալելով ներդրումների հանդեպ արդար մոտեցում և օրենքի կիրարկում:
Նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Մեծարգո պարոն Վարչապետ,
Ձեզ ենք դիմում Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատի (ՀԱԱՊ)  անունից՝  ՀԱԱՊ-ի անդամ ընկերություն  հանդիսացող «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի Ամուլսարի ծրագրի շուրջ ծավալվող երկարատև իրադարձությունների կապակցությամբ:
ՀԱԱՊ-ը առաջատար բիզնես ասոցիացիա է, որը Հայաստանում հիմնադրվել է 2000 թ. և այժմ ներկայացնում է Հայաստանի տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում գործող  ավելի քան 140 տեղական և օտարերկրյա ծագումով փոքր, միջին և խոշոր ընկերությունների շահերը: Մեր առաքելությունն է` Հայաստանում խթանել արտաքին և ներքին ներդրումների իրականացումը և խրախուսել բիզնեսի համար առավել  նպաստավոր միջավայրի ձևավորմանը: Համոզված ենք, որ ներդրումների նկատմամբ արդար և իրավաչափ վերաբերմունքը չափազանց կարևոր է ոչ միայն ՀԱԱՊ-ի անդամ հանդիսացող տեղական և արտասահմանյան ընկերությունների, այլ նաև  Հայաստանի տնտեսության զարգացման և ժողովրդի բարեկեցության ապահովման համար: Հենց այս համոզմունքից դրդված ՀԱԱՊ-ը վերջին 13 ամիսների ընթացքում Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ արդեն հանդես է եկել 2 հայտարարությամբ:
ՀԱԱՊ-ը կարևորում է հանքարդյունաբերության ոլորտում պրոֆեսիոնալ և անկողմնակալ աուդիտների իրականացումը, սակայն միևնույն ժամանակ տարակուսում, որ Լիդիան Արմենիայի կողմից իրականացվող ծրագիրը մինչ այժմ հանքարդյունաբերության ոլորտում  միակ ծրագիրն է, որին պարտադրվել է 3 հաջորդական աուդիտ, իսկ դեպի Ծրագրի տարածք տանող ճանապարհները շարունակում են անօրեն շրջափակված մնալ ավելի քան մեկ տարի: Եվ սա այն պարագայում, երբ Լիդիան Արմենիայի Ամուլսարի ծրագիրը համապատասխանում է բնապահպանական և սոցիալական կառավարման ոլորտում ՄՖԿ-ի և ՎԶԵԲ-ի միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին:
Ցավում ենք, որ նույնիսկ 3-րդ աուդիտի իրականացումից հետո, և այն պարագայում, որ Դուք հաստատեցիք Լիդիան Արմենիայի կողմից բնապահպանական բարձր ստանդարտներին համապատասխանելու փաստը, վերջինիս  մուտքը դեպի Ծրագրի տարածք դեռևս չի վերականգնվել և ավելին, քննարկվում է ևս մեկ՝ Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման իրականացման հնարավոր անհրաժեշտությունը: Մենք կիսում ենք հասարակության բնապահպանական մտահոգությունները և համոզված ենք, որ ընկերությունները պետք է համապատասխանեն կայուն զարգացման ստանդարտներին: Միևնույն ժամանակ ունենք նաև այն համոզմունքը, որ բիզնեսի նկատմամբ արդար և անաչառ վերաբերմունքը պետք է բացառի ընտրողական մոտեցումը, և պետության կողմից առաջադրված բոլոր պահանջները պետք է հավասարաչափ և արդարացիորեն կիրառվեն ոլորտի բոլոր մասնակիցների նկատմամբ: Սա հատկապես կարևորվում է Ձեր կողմից օրերս հնչեցված այն հայտարարության համատեքստում, որտեղ Դուք խոսեցիք այն մասին, որ Լիդիան Արմենիայի դեմ արշավը  կազմակերպել և ֆինանսավորել են կոնկրետ բիզնես շահեր հետապնդող շահագրգիռ կողմեր: Սա լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս, և մենք հուսով ենք, որ այս պնդումները պատշաճ կերպով կհետաքննվեն:
Մեծարգո պարոն Վարչապետ, ՀԱԱՊ-ը ոչ միայն մտահոգված է Հայաստանում խոշորագույն ներդրող հանդիսացող իր անդամ ընկերության նկատմամբ անարդար վերաբերմունքի փաստով, այլ, որպես բիզնեսի առաջատար կազմակերպություն, նաև անհանգստացած է Ամուլսարի շուրջ արդեն իսկ մեկ տարի ծավալվող այս խնդրի բացասական ազդեցության հանգամանքով: Այն միանշանակ բացասական ազդակներ է ուղարկում պոտենցիալ ներդրողներին և Հայաստանը դարձնում ներդրումների համար ոչ գրավիչ երկիր: Այն պարագայում, երբ պետությունը ջանքեր չի խնայում դեպի Հայաստան ներդրումներ ներգրավելու ուղղությամբ, պոտենցիալ ներդրողները միաժամանակ ազդարարվում են, որ ներդրում կատարած օտարերկրյա ընկերությունները Հայաստանում պաշտպանված չեն և արժանանում են անարդար վերաբերմունքի:
Համոզված ենք, որ Լիդիան Արմենիայի Ամուլսարի ծրագրի շուրջ հետագա ձգձգումները խորացնելու են խնդիրը և կարող են կրել հարատև բնույթ՝  շարունակելով բացասական ազեցություն ունենալ բիզնես միջավայրի վրա և վերջնականապես խաթարել երկրի ներդրումային գրավչությունը ապագա ներդրումների համար: Ուստի, կոչ ենք անում ՀՀ կառավարությանը որդեգրել արդար գործելաոճ՝ խնդրի շուտափույթ լուծման համար:
Մենք կիսում ենք Կառավարության տեսլականն առ այն, որ Հայաստանը պետք է բարգավաճի և ունենա  զարգացող  տնտեսություն, որտեղ ի նպաստ Հայաստանի բարօրության գործունեություն իրականացնող բոլոր ներդրողների նկատմամբ կգործի օրենքի գերակայության սկզբունքը և բոլոր տնտեսվարողների համար կապահովվեն հավասար և արդար հնարավորություններ»։

The American Chamber of Commerce in Armenia expects fair treatment and law enforcement to investments: AmCham addresses letter to Armenia’s PM
02/09/2019 16:46
The American Chamber of Commerce in Armenia addressed a letter to Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan regarding the issue over Lydian Armenia.
“We are writing you on behalf of the American Chamber of Commerce in Armenia (AmCham) regarding the long-lasting issue around one of our member companies Lydian Armenia CJSC Amulsar project.
AmCham is a leading business association founded in Armenia in 2000, and currently represents the interests of more than 140 small, medium and large companies operating in almost all sectors of the Armenian economy. Our mission is to promote the local and foreign investments in Armenia and to advocate for fostering a more favorable business climate, as we believe that fair and equitable treatment of investments are of outmost importance not only for local Armenian and foreign companies, we represent, but also for the economy and well-being of Armenia. This genuine belief has prompted AmCham to release 2 statements during the last 13 months regarding the Lydian Armenia Amulsar project.
AmCham truly recognizes the importance of professional and impartial audits in the mining sector, still, regrets that Lydian’s Amulsar project has been the only project so far that was pressured to undergo 3 consecutive audits while the roads to the project remain illegally blocked for over a year now. This is despite the fact that Lydian’s Amulsar project has been deemed compliant to IFC and EBRD international highest standards on the environmental and social management.
We regret that even after the 3rd audit, and after your recognition of the high standards Lydian adheres to, Lydian’s access to its Amulsar project has not been restored, and a possible need for yet another study on the Environmental Impact Assessment is being discussed. While we share the environmental concerns of the society and strongly believe that businesses should comply with sustainable development standards, we also believe that fair and equal treatment of businesses should exclude a selective approach and all the requirements imposed by the State should be evenly and fairly applicable to all the industry players. This is especially important amidst your public statement that the campaign against Lydian was organized and financed by certain business interests of certain parties. This is a matter of outmost concern and we hope that these claims will be duly investigated.
Honorable Mr. Prime Minister, AmCham is not only concerned about the unfair treatment of its member, one of the biggest investors in Armenia, but as a leading business organization, we are also concerned about the negative impact of the issue around Amulsar project for about a year. It sends negative signals to the potential investors and makes Armenia an unattractive country for investments. While the State is making efforts to attract investments to Armenia, potential investors are, at the same time, alerted that foreign investing companies in Armenia are not protected and treated fairly.
We are convinced that further delays around Lydian Armenia's Amulsar project will deepen the issue and can go endlessly having further negative consequences for the business climate and, eventually, ruin the attractiveness of the country for investments. Therefore, we urge the Government of Armenia to act upon for a quick and fair resolution of the issue.
We share the Government's vision that Armenia should thrive and have a developing economy, where the principle of the rule of law will apply to all the investors doing business for the benefit of Armenia and provide equal and fair opportunities to all the businesses," the letter runs.