Նախարարին հարիր չէ անկյունը մտնել, տեսախցիկների դիմաց առյուծ էր կտրում, տեսանք՝ ինչ եղավ. Գևորգ Թամամյան
03/09/2019 12:25
Ես Առողջապահության նախարարին հարցեր ունեի, բայց նա ինձ հետ չկարողացավ դեմառդեմ խոսել։ Նա հեռացավ և անկյունում հարցազրույց էր տալիս։ ՀՀ առողջապահության նախարարին հարիր չէ անկյունը մտնել, մանավանդ այն մարդուն, ով տեսախցիկների դիմաց առյուծ է կտրում կամ թուր է ճոճում։ Տեսանք՝ իրականում այդ ամենն ինչ ավարտ է ունենում, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ուռուցքաբան, արյունաբան, «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Գևորգ Թամամյանը, որի հարցերը լսելուց հետո նախարարը շտապել էր լքել ասուլիսի սրահը։
«Ես եղել եմ լրիվ բաց, ոչ մի բան չի փոխվել՝ ի տարբերություն իր թիմի որոշ անդամների, որ հեղափոխությունից հետո դարձան խիստ «կառուցողական»», - ասաց բանախոսը։
Թամամյանը նշեց, որ Թորոսյանն ամբողջությամբ օտարերկրյա ներդրողին է հանձնել ճառագայթային բժշկության ոլորտըը, որը Հայաստանի համար ստրատեգիական նշանակություն ունի։
«Թող իրավապահները պարզեն՝ ինչ է կատարվել, և ինչու են մասնագետները հեռանում մասնավոր սեկտոր», - ասաց նախկին պաշտոնյան։
Թամամյանը նաև հարց բարձրացրեց՝ պետպատվերի բաշխումն անելիս նախարարն ի՞նչ չափորոշիչներով է առաջնորդվել։
«Այդ ի՞նչ չափորոշիչներով է առաջնոդվել, ոչ մի հոդաբաշխ բացատրություն չի տրվել»,- նշեց բանախոսը։
Գևորգ Թամամյանը նաև ընդգծեց՝ ինքը հասկանում է, որ Արսեն Թորոսյանն ատում է Հայաստանում կայացած բոլոր բժիշկներին։
«Նախարարի ամենամոտ աշխատակիցներն իմ ներկայությամբ բազմիցս հայտարարել են, որ նախարարությունում, ցիտում եմ, տիրում է «բացարձակ բարդակ, ոչ ոք ոչնչից տեղյակ չի լինում»։ Նաև խնդրում եմ պարոն նախարարին հարցնեք. ինքը, աթոռի վրա նստած, Կոլխիցին էր հանում, թափահարում՝ մարդկանց մոտ հույզեր առաջացնելով՝ «Ես հիվանդ տղա եմ, դրա համար ինձ ծառայությունից ազատել են»։
Բանակում ծառայել է որպես բժիշկ, «պիսր»։ Գրագիր է ծառայել, Գենշտաբում գրագրություն է արել։ Ինձ բացատրեք՝ այդ ի՞նչ բարդություն է, որ Ստեփանակերտում չեք կարողանում գրագրություն անեք, իսկ Հայաստանում կարողանում եք։ Եթե վերականգվել եք, գնացեք Ձեր մի տարին ծառայեք։ Մարդկանց էմոցիաների վրա խաղալով, խղճահարություն հայցելով... այդպես չէ։ Որ դեղը հանեց, ո՞նց դոնորություն արեց, և արեց արդյոք, որ իր էջում նշեց՝ «Դոնոր եմ եղել»», - հարց ուղղեց Գևորգ Թամամյանը։

Министру здравоохранения не подобает прятаться по углам, тем более человеку, который перед камерами строит из себя льва и размахивает мечом
03/09/2019 13:56
«У меня были вопросы к министру здравоохранения, однако он не смог поговорить со мной лицом к лицу. Он ушел с пресс-конференции  и в углу отвечал на вопросы. Министру здравоохранения не к лицу прятаться по углам, тем более человеку, который перед камерами строит из себя льва и размахивает мечом. Мы видели, чем все это закончилось в действительности», - заявил сегодня журналистам онколог, гематолог, член совета попечителей благотворительного фонда City of smile («Город улыбок») Геворг Тамамян, после вопросов которого Арсен Торосян вдруг прервал пресс-конференцию и поспешно удалился из зала.
«Я был полностью открыт, ничего не изменилось, в отличие от некоторых членов его команды, которые стали крайне "конструктивными" после революции», - сказал он.
Геворг Тамамян отметил, что Арсен Торосян полностью передал иностранным инвесторам сферу радиационной медицины, которая имеет для Армении стратегическое значение.
«Пусть правоохранители выяснят, что произошло, и почему специалисты уходят в частный сектор», - сказал бывший чиновник.
Он обратился также к вопросу, какими критериями руководствуется министр здравоохранения при распределении госзаказа.
«Он не дал никаких внятных объяснений, какими критериями он руководствовался», - отметил Г. Тамамян.
Как подчеркнул онколог, что он понимает, что Арсен Торосян ненавидит всех состоявшихся врачей в Армении.
«Министр неоднократно заявлял в моем присутствии самым близким сотрудникам, что в министерстве, цитирую: "царит полный бардак, никто ничего не знает". Прошу также спросить господина министра: он, сидя в кресле, снимает и трясет Колхицином, вызывая у людей сочувствие: "Я больной парень, поэтому освобожден от службы в армии".
Служил в армии как врач, "писарь". Был делопроизводителем, занимался каллиграфией в Генштабе ВС. Объясните мне, что в этом сложного, почему в Степанакерте не можете заниматься каллиграфией, а в Армении можете? Если восстановили здоровье, идите и отслужите свой один год. Нельзя играть на эмоциях людей, вызывать жалость… Как  стал донором и стал ли донором, если показал лекарство?» - спросил Геворг Тамамян.