Արցախը պատրաստվում է ընտրություններին. Որևէ լարվածություն չկա. ԿԸՀ փոխնախագահ (Տեսանյութ)
Արցախի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Եղիշե Արզումանյանն աննախադեպ է համարում այս ընտրությւուններին դիտորդական կազմակերպութունների գրանցումը:
«Ներկայում հավատարմագրվել է հայաստանյան չորս դիտորդական կազմակերպություն 144 դիտորդով, վեց տեղական կազմակերպություն՝ 168 դիտորդով, 12 լրատվամիջոց՝ 38 լրագրողով, չորս հայաստանյան լրատվամիջոց՝ 12 լրագրողով», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արզումանյանը, Արցախից հայտնում է Aysor.am-ի թղթակիցը:
ԿԸՀ նախագահի տեղակալի խոսքով՝ նախորդ ՏԻՄ ընտրությունների դեպքում Արցախում գրեթե չեն եղել դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպություններ:
«Հիմա, իրոք որ, աննախադեպ է, 400-ից ավելի դիտորդի ենք սպասում», - ասաց նա:
Թե ինչով է պայմանավորված ակտիվությունը, Եղիշե Արզումանյանի խոսքով, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում կազմակերպությունները ցանկանում են արդար ընտրություններ տեղի ունենան:
ԿԸՀ նախագահի տեղակալը վստահեցրեց՝ որևէ լարվածություն չկա:
«Գրեթե ավարտվել են բոլոր կազմակերպչական աշխատանքները, թերթիկները տպագրված են 103 հազար 14 ընտրողի հաշվարկով: Վաղվանից բոլոր հանձնաժողովները կստանան թերթիկները», - ասաց Ե. Արզումանյանը:

Artsakh prepares for municipal elections
Local self-governmental elections are due in all 228 communities of Artsakh Republic on September 8.
Forty-one candidates have been nominated and 1,401 members of City Council of which 7 applied for self-withdrawal.
Deputy chairman of Artsakh Central Electoral Commission Yeghishe Arzumanyan considers the registration of observer organizations in these elections unprecedented.
“Currently four Armenian observer organizations with 144 observers, six local organizations with 168 observers, 12 mass media with 38 reporters and 4 Armenian mass media with 12 reporters have been accredited,” Aysor.am correspondent reports from Artsakh.
The deputy chairman said during the previous municipal elections no observer mission was accredited in Artsakh.
“This time, really, it is unprecedented, we are waiting for over 400 observers,” he said.
Asked what this circumstance is agreed with Yeghishe Arzumanyan said organizations both in Armenia and Artsakh want fair elections.
The official said there is no any tension.
“Almost all the organization works have been completed, the ballots printed for eligible 103,014 voters,” Arzumanyan said.