«Հրապարակ». ԸՕ փոփոխություններով է իշխանությունը ցանկանում հասնել ՍԴ կազմը փոխելուն
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանն իրազեկեց, որ ԱԺ-ն սկսում է «Կուսակցությունների մասին» օրենքի և Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների աշխատանքները: «Գործընթացը լինելու է ներառական. և՛ արտախորհրդարանական ուժերի, և՛ քաղաքացիական հասարակության մասնակցության հնարավորությունն ապահովված է լինելու»։
Ընտրական բարեփոխումների գործընթացը մեկնարկել էր դեռ մարտ-ապրիլին։ ԿԸՀ գործունեության ծրագրի քննարկման ավարտին Արարատ Միրզոյանը քաղաքական ուժերին հրավիրեց ընտրական բարեփոխումներ անելու: Ապա 2-3 շաբաթ հետո գործընթացը մեկնարկեց՝ ԱԺ 3 խմբակցություններից աշխատանքային խումբ կազմվեց՝ ամեն ուժից 5-ական ներկայացուցչով, սակայն ընդամենը 1 հանդիպում կայացավ։ Հիմա կրկին վերսկսում են։
Փոփոխությունների հիմքում դրվելու է անցած տարի մշակված, բայց չընդունված հայեցակարգը, որտեղ առաջնայինը ռեյտինգայինից հրաժարվելն է և պարզ համամասնական ընտրակարգին անցնելը, նաև՝ անցողիկ շեմի իջեցումը․ կուսակցությունների դեպքում 5 տոկոսի փոխարեն՝ 4, դաշինքների համար 7-ի փոխարեն՝ 6։ Առաջարկվում է նվազեցնել նաև ընտրագրավի չափը։ Ի դեպ, ՔՊ վարչության վերջին նիստում ասվել է, որ միայն այդ ճանապարհով է հնարավոր ՍԴ կազմը փոխել»:

«Грапарак»: Власти хотят достичь изменения состава Конституционного суда за счет поправок в Избирательный кодекс
06/09/2019 11:04
Газета «Грапарак» пишет, что вице-спикер парламента Лена Назарян сообщила о том, что в парламенте начинается работа над разработкой поправок в закон «О партиях» и Избирательным кодексом. «Процесс будет по возможности инклюзивным: будет обеспечена возможность участия как представителей гражданского общества, так и внепарламентских партий», - отметила она.
«Процесс избирательных реформ начался еще в марте-апреле. После завершения обсуждения программы деятельности Центральной избирательной комиссии Арарат Мирзоян пригласил политические силы заняться избирательными реформами. Затем, через 2-3 недели, начался процесс, из 3 фракций парламента была сформирована рабочая группа – по 5 представителей от каждой фракции, однако состоялось всего одно обсуждение. Сейчас этот процесс вновь возобновился.
В основу изменений будут заложены разработанная в прошлом году, однако не принятая концепция, где первоочередным является отказ от рейтинговой системы и переход к пропорциональной системе, а также снижение проходного порога: в случае партий он составит 4% вместо 5%, для блоков 6% – вместо  7%. Кстати, на последнем заседании правления партии "Гражданский договор" было сказано, что только таким путем можно изменить состав Конституционного суда», - пишет газета.