Քննարկում ենք շուրջ 56 մլրդ դրամ դեբետային մնացորդը տնտեսվարողներին վերադարձնելու հնարավորությունը. Փաշինյան
07/09/2019 11:45
Հազարավոր ընկերություններ ունեն Ավելացված արժեքի հարկի դեբետային մնացորդներ, որոնք գոյացել են մինչև 2017 թվականի հուլիսի 1-ը,  Facebook-յան գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եթե շատ չմանրամասնեմ, սրանք այն գումարներն են, որ պետությունը Ավելացված արժեքի հարկի գծով պարտք է տնտեսվարողներին և խոսքը շուրջ 9 հազար տնտեսվարողների մասին է:
Առաջարկի աննախադեպությունը, կարելի է ասել, հեղափոխականությունը կայանում է նրանում, որ կառավարությունում քննարկում ենք շուրջ 56 միլիարդ դրամ դեբետային մնացորդը տնտեսվարողներին վերադարձնելու հնարավորությունը:
Առաջարկի իմաստն այն է, որ տնտեսվարողները այդ գումարները, որոնք ետ ստանալու հույսը վաղուց են կորցրել, ներդնեն մեր տնտեսության մեջ: Սա ըստ էության ավելի քան 100 միլիոն դոլարի պետական ներարկում է տնտեսության մեջ, որը մեր երկրի պատմության մեջ նախադեպը չունի», - գրել է նա:

Thousands of companies have debit balance of the Value Added Tax formed till July 1, 2017, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan wrote on Facebook.
“If not to go into details, I will just say that these are the sums the state owes to enterprises the number of which reaches to almost 9,000,” he reported, adding that currently the government is discussing the opportunity to return over 56 billion AMD debit balance to the companies.
“The proposal is that those companies which will receive the money they already lost hope to get invest them into our economy. In essence, this means injection of 100 million USD to the state’s economy which has not had any such precedent in Armenia’s history,” the head of the government wrote.