Ամուլսարի հանքում շինարարական աշխատանքները մյուս տարվա ապրիլից շուտ չեն սկսվի. Վարչապետ
«Լիդիան» ընկերության ներկայացուցիչների պնդմամբ՝ Ամուլսարի հանքում շինարարական աշխատանքները մյուս տարվա ապրիլից շուտ չեն սկսվելու։ Մինչ այդ հնարավորութուն ունենք առանց լարվածության բոլորիս հարցերի պատասխանները ստանալ, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ այսօր հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ի դեմս կառավարության՝ դուք ունեք ներկայացուցիչ, որն աշխատում է թափանցիկ, փակ դռների հետևում թաքուն պայմանավորվածությունների չի գալիս, հետամուտ է հասարակության բարձրացրած հարցերին։ Եթե բոլոր հարցերին կլինեն պատասխաններ, կստեղծվեն երաշխիքներ, դա ուրիշ վիճակ է։ Բայց եթե մենք փորձարարական եղանակով, նաև ստուգումների արդյունքում տեսնեք, որ հանքի շահագործման անվտանգության բավարար երաշխիքներ չկան, սահմանված կարգով ժամանակ կտանք՝ թերությունները շտկելու։ Եթե թերությունները չշտկվեն, հանքը կփակվի», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը հավաստիրացրեց, որ Ամուլսարի հանքի հարցում կառավարությունը երբևէ կոռուպցիոն, ստվերային կամ ոչ սկզբունքային գործարքի չի գնա և չի անի մի քայլ, որը կհակասի հայ ժողովրդի շահերին։

Строительные работы на Амулсарском руднике не начнутся раньше апреля будущего года – Никол Пашинян
По утверждению представителей компании «Lydian Armenia», строительные работы на Амулсарском руднике не начнутся раньше апреля будущего года. До этого у нас есть возможность без напряженности получить ответы на все вопросы, заявил сегодня в прямом эфире на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В лице правительства, вы имеете представителя, который работает прозрачно, не достигает тайных договоренностей за закрытыми дверями, привержено решению озвученных обществом вопросов. Если будут даны ответы на все вопросы, созданы гарантии, то это другая ситуация. Но если мы экспериментальным методом, а также в результате проверок увидим, что нет достаточных гарантий для эксплуатации рудника, предоставим в установленном порядке время для исправления недостатков. Если недостатки не будут исправлены, рудник будет закрыт», - сказал он.
Никол Пашинян заверил, что правительство в вопросе Амулсара никогда не пойдет на коррупционную, теневую или непринципиальную сделку и не сделает ни один шаг, который будет противоречить интересам армянского народа.