«Արմենիա Վայն» գինիների ոսկե հաղթարշավը
««Թարիրի»-ն է գինիների թագուհին, հայկական գինիների լավագույնը», - հնչում է գերմանական միջազգային Grand International Wine Award MUNDUS VINI մրցանաբաշխության ընթացքում:
45 երկրի 170 գինու միջազգային փորձագետ շաբաթներ շարունակ համտեսել, գնահատել ու ընտրել են աշխարհի լավագույն գինիները: «Արմենիա Վայն»-ը պատվո հարթակի ոսկե մեդալակիրներից է:
24-րդ «Grand International Wine Award MUNDUS VINI» հեղինակավոր մրցույթում համաշխարհային բրենդների կողքին «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի 2017-ի բերքահավաքի «Թարիրի» չոր սպիտակ գինին նվաճում է «Best of Show Armenia» ոսկե մեդալը: Հայկական սպիտակ գինին, ի դեմս Թարիրի գինու, առաջին անգամ  արժանանում է նման բարձր և հեղիանակավոր մրցանակի:
18 տարի առաջ Գերմանիայում հիմնադրված և համաշխարհային համբավ վայելող «MUNDUS VINI Summer Tasting 2019»-ում «Արմենիա Վայն» ընկերության հաղթարշավը չի սահմանափակվել միայն այս ոսկե հաղթանակով. Արծաթե մեդալ են նվաճել նաև 2017 թվականի բերքավաքի «Տակառ» Էքստրա բրյուտ վարդագույն  և «Տակառ»  կարմիր անապակ գինիները:
«Հայկական գինու առանձնահատկությունն այն է,  որ զգում ես այն, ինչ չես կարող արտահայտել բառերով», - մեծն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի գնահատականը մեր ֆրանսիացի գինեգործին է փոխանցում գինու միջազգային ժյուրիներից ֆրանսիայի ներկայացուցիչը՝ հիացական խոսքեր ասելով «Թարիրի» գինու համար ու պատրաստակամություն հայտնում այցելել Հայաստան՝ «Արմենիա Վայն» գինեգործարան:
«Արմենիա վայն-ում երազանքները իրականություն են դառնում... Մենք ունենք մրցանակներ միջազգային տարբեր մրցույթերից, սակայն հայկական սպիտակ գինին առաջին անգամ է արժանանում նման բարձր գնահատականի։ Մեծ հպարտությամբ ենք խոսում այս մասին, քանի որ մրցակցությունը թեժ էր. ներկայացված էին գինիներ ամբողջ աշխարհից», - զրուցակցին է պատմում Ժան-Բատիստ Սուլան՝ Ֆրանսիայի Բորդո քաղաքից Արմենիա Վայն ընկերություն գլխավոր խորհրդատուն:
Հավաքված հյուրերին հետաքրքրում է, թե որն է «Թարիրի» գինու անվան գաղտնիքը, և ինչ է պատկերված դիմապիտակին:
Գլխավոր գինեգործ Գրիգոր Ալեքսանյանը պատմում է. «Սուպեր պրեմիում դասի Թարիրի գինին ասես իրական ճանապարհորդություն լինի դեպի հայ գինեգործության ակունքները։ Հին ուրարտական սեպագրերը պատմում են Մենուա թագավորի դստեր՝ Թարիրիի շքեղ այգիների մասին։ Ասում են, ուրարտական թագավորությունում կար ավանդույթ, ըստ որի արքայադուստրերին և ապագա թագուհիներին նվիրում էին խաղողի այգիներ:Նրանք, ովքեր կծաղկեցնեին այգիները, կկարողանային նաև հոգ տանել իրենց ընտանիքի և ողջ թագավորության մասին»:
Ժան Բատիստ Սուլան շտապում է հավելել, որ այս գինին, իսկապես, յուրօրինակ է... պատրաստված է խաղողի սորտերի յուրահատուկ համադրությամբ՝ օգտագործվել է ֆրանսիական Շենեն, Ալիգոտե և հայկական Կանգուն խաղողի սորտերը, հնացվել է ֆրանսիական կաղնե տակառներում:
«Գինիների այս հաղթանակը ոչ միայն մեր ընկերությանն են մեծ պատիվ բերում, այլ նաև գինեգործության դարերի պատմություն ունեցող մեր հայրենիքին՝ կրկին հետ վերադարձնելով «գինեգործության օրրան» վաղեմի հպարտ կոչումը», - ամփոփեց Գրիգոր Ալեքսանյանը:

Tariri istold to be the queen of wines, and the best of Armenian wines. This was announced during the Grand International Wine Award MUNDUS VINI – a wine competition that was founded 18 years ago.
One hundred seventy international wine experts from 45 countries had been tasting, evaluating and choosing world’s best wines at Grand International Wine Award MUNDUS VINI for several weeks, and Armenia Wine was named one of the gold medalists.
Tariri Dry White 2017 won the Best of Show gold medal. It was the first time when white Armenian wine received such a high and prestigious award.
However, this was not the last medal of Armenia Wine at this prestigious Wine Award MUNDUS VINI Summer Tasting 2019. Takar Extra Brut Rose and Takar Red won silver medals.
“The peculiarity of Armenian wine is that you feel what you cannot express in words,” an international jury member from France said quoting Charles Aznavour. He praised Tariri and expressed his willingness to visit Armenia Wine winery.
“Dreams come true at Armenia Wine ... We have awards from various international competitions, but this is the first time when Armenian white wine has received such a high assessment. We are very proud of this, as there was heated competition, and wines from all over the world were presented,” said Jean-Baptiste Soula, chief consultant to Armenia Wine company from Bordeaux, France.
The guests were interested in the secret of Tariri, and what was written on wine label.
Chief winemaker Grigor Aleksanyan says super-premium class Tariri wine looks like a real journey to the origins of Armenian winemaking.
“The ancient Urartian cuneiform tell about the luxurious gardens of King Menua's daughter, Tariri. There was a tradition in the Kingdom of Urartu that grape orchards weregiven to princesses and future queens as a gift. Those who flourished the gardens would also be able to care about their family and the whole kingdom,” Aleksanyan said.
Jean Baptiste Soula hastens to add that this wine is truly unique and is made with a unique combination of grape varieties: France’s Chenin, Aligoté and Armenia’s Kangun grapes were aged in French oak barrels.
“This victory not only brings great honor to our company, but also to our homeland, which has a centuries-old history of winemaking. It returned the title of ‘wine cradle’”, Aleksanyan concluded.