Քիմ Քարդաշյանը կայցելի Հայաստան՝ մասնակցելու «WCIT 2019»-ին և հանդես կգա «Գաղափարների շուկա» լիագումար նիստում
10/09/2019 11:18
«WCIT 2019»-ի կազմակերպիչներն այսօր հայտարարեցին, որ ակտիվիստ, ձեռնարկատեր, պրոդյուսեր Քիմ Քարդաշյան-Վեսթը մասնակցելու է «WCIT 2019» ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովին՝ որպես հատուկ հիմնական զեկուցող և պանելիստ։
ՏՏ աշխարհի ամենահեղինակավոր միջոցառումներից մեկն այս տարի տեղի է ունենալու Երևանում՝ Հայաստանում, հոկտեմբերի 6-9-ին։
Քիմ Քարդաշյան-Վեսթը հանդես կգա «Գաղափարների շուկա» լիագումար նիստում, որտեղ կքննարկվի, թե ապակենտրոնացված տեխնոլոգիաները որքանով են նպաստել ժամանցի, մեդիայի և լրագրության աշխարհների ժողովրդայնացմանը և թե որքանով են հեղափոխել արվեստի, տեղեկատվության տարածման մեր մեթոդները՝ նոր աստղեր պատրաստելու ճանապարհին:
«Գաղափարների շուկա» պանելային քննարկումները կպարզեն, թե ինչ են նշանակում այս զարգացումները անձնական կյանքի գաղտնիության, սոցիալական հարաբերությունների, ինստիտուտների նկատմամբ վստահության և նոր բիզնես մոդելների համար:
«Գաղափարների շուկա» պանելի ընթացքում անհատական ելույթից հետո Քիմ Քարդաշյան-Վեսթը դեմ առ դեմ հարցազրույց կունենա, այնուհետև բեմին կմիանա պանելիստների ականավոր գործիչների խմբին, որոնց շարքում կլինի համաշխարհային ճանաչում ունեցող հայկական «PicsArt» ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանը՝ շարունակելու հետագա քննարկումները։
«WCIT 2019»-ի կազմակերպչական կոմիտեի նախագահ, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ, Հայաստանի հեռահաղորդակցության ծառայությունների խոշորագույն մատակարար «Յուքոմ» ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը Քիմ Քարդաշյան-Վեսթի այցի վերաբերյալ հայտնել է․ «Մենք՝ WCIT 2019-ի կազմակերպիչներս, օրակարգը կազմելիս որոշեցինք համարձակ, ոչ սովորական մոտեցում ցուցաբերել։ Մենք երբեմն լրջորեն ենք ընդունում նույնիսկ հակասական գաղափարներ այն բոլոր մարդկանցից, ովքեր էական ասելիք ունեն ՏՏ արդյունաբերության և ոչ միայն դրա մասին:
Ավելի քան 240 միլիոն հետևորդներով՝ Քիմ Քարդաշյան-Վեսթը սոցցանցերում ամենամեծ լսարանն ունեցող մարդկանցից է։ Նա մեր ժամանակաշրջանի ամենաազդեցիկ ձայներից մեկն է աշխարհում: Մենք համոզված ենք, որ Քիմ Քարդաշյան-Վեսթը, որպես արտասովոր հաջողակ գործարար, որպես այս ոլորտի առաջամարտիկ, որպես կին և մայր, կարևոր ու հետաքրքիր ասելիք կունենա սոցիալական մեդիայում ձեռներեցության աշխարհի մասին, որի ստեղծմանը և ձևավորմանը նպաստել է արդեն երկու տասնամյակ: Մեր կարծիքով, առանց նրա մասնակցության հնարավոր չէ լուրջ զրույց ծավալել այս թեմայի շուրջ։
Մենք ակնկալում ենք Քիմ Քարդաշյան-Վեսթին ողջունել իր նախնիների երկրում և «WCIT 2019»-ի գաղափարների մեծ բեմում»:
Քիմ Քարդաշյան-Վեսթն իր հարթակն ակտիվորեն օգտագործում էր քրեական արդարադատության բարեփոխումների համար պայքարում, իսկ մայիսին հայտարարեց, որ սկսել է իրավաբանություն ուսանել Կալիֆորնիայում։ Այս սեպտեմբերին նա կներկայացնի իր սպասված «SKIMS» հագուստի նորաձևության հավաքածուն, ի լրումն «KKW BEAUTY» և «KKW Fregrance» հավաքածուների, որոնք թողարկվել են 2017 թվականին։
«WCIT» ՏՏ համաշխարհային համաժողովը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (ՏՏԾՀԴ) ամենանշանավոր միջոցառումն է։ Դաշինքն 83 երկրների տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) միություններից բաղկացած ընկերակցություն է, որը ներկայացնում է ոլորտի 90 տոկոսը։ Արդեն 40 տարի, տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարները՝ գործադիր տնօրենները և ներդրողները, քաղաքականություն սահմանողները և պետական պաշտոնյաները, գիտնականներն ու տեխնոլոգները, հանդիպում են այս ամենամյա միջոցառմանը՝ քննարկելու ոլորտում առկա իրավիճակը, զարգացման ուղղությունը և մեր ապագայի համար դրա նշանակությունը։
Այս տարի «WCIT» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի թեման է՝ «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ»։ Համաժողովի ընթացքում հանգամանորեն կքննարկվի, թե ինչպես են տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաները թե՛ դրական, թե՛ բացասական առումներով վերափոխում մեր կյանքը, ինչ ազդեցություն են ունենում շահույթի և բարեկեցության, ապահովության և անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդասիրության վրա։
Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2000 մասնակից՝ 70 երկրից։  WCIT 2019-ի բանախոսների և օրակարգի մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք www.wcit2019.org:
Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ-ն հռչակել է տնտեսության զարգացման ռազմավարական ուղղություն։ Երկրի օրենսդրությունը նպաստավոր պայմաններ է ապահովում ՏՏ ոլորտում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար: Հետևողական ջանքեր են ներդրվում բարձր տեխնոլոգիական նորարարությունների, էկոհամակարգի զարգացման ու ստարտափների խթանման ուղղությամբ: ՏՏ պրոդուկտի արտահանումների 45 տոկոսն ուղղվում է դեպի Միացյալ Նահանգներ և Կանադա, 25 տոկոսը՝ Եվրոպա, 11 տոկոսը՝ Ասիա և այլն։ Հայաստանում շուրջ 900 ՏՀՏ ընկերություններ կան, ներառյալ համաշխարհային ճանաչում ստացած PicsArt-ը, Softconstruct-ը, Renderforest-ը, Joomag-ը և այլն։

Kim Kardashian West to Visit Armenia and Participate in WCIT 2019
WCIT announced today that activist, entrepreneur, beauty mogul and producer Kim Kardashian West will be a special keynote speaker and panelist at the 23rd World Congress on Information Technology (WCIT 2019), which will take place in Yerevan, Armenia from October 6 through 9, 2019.
Ms. Kardashian West will address a plenary session of WCIT 2019 called “Marketplace of Ideas,” which will examine how decentralized technologies have democratized the worlds of entertainment, media, and journalism and revolutionized the manner in which we create and disseminate art and information, making new stars along the way. “Marketplace of Ideas” will explore what these developments mean for personal privacy, social relations, trust in institutions and new business models.
Ms. Kardashian West will set the stage for the “Marketplace of Ideas” session by engaging in an intimate, one-on-one conversation, and will then be joined on stage by a group of distinguished panelists, including Mr. Hovhannes Avoyan, co-founder & CEO of the globally recognized Armenian company PicsArt, to further explore its themes.
Mr. Alexander Yesayan, chairman of the WCIT 2019 Yerevan organizing committee, president of the Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) and co-founder of UCom! the largest telecommunications provider in Armenia, issued the following statement about Ms. Kardashian West’s visit:
“We, the organizers of WCIT 2019 Yerevan, decided to take a bold, unconventional approach to framing the agenda of WCIT 2019 that takes ideas, even controversial ones, seriously, from everyone in the world today who has something relevant to say, from both within the information and communications technology (ICT) industry and beyond.
Kim Kardashian West is one of the most followed people on social media with nearly 240 million followers. She is one of the most influential voices in the world today, period. We felt that as an extraordinarily savvy and successful business woman, as a pioneer in this space and as a wife and mother she would have something important and interesting to say about the world of social media entrepreneurship which she helped invent and has helped shape for nearly two decades.  In our opinion, a serious conversation about this subject matter is not possible without her participation.
We look forward to welcoming Ms. Kardashian West to the land of her ancestry and to the big stage of ideas at WCIT 2019 Yerevan.”
Ms. Kardashian West has been passionate about using her platform for the fight on criminal justice reform and she announced in May that she began studying for a law degree through the apprenticeship program in California. This September, she will launch her anticipated shapewear collection, SKIMS, alongside her KKW BEAUTY and KKW Fragrance collections which launched in 2017.
WCIT is the signature event of the World Information Technology & Services Alliance, the consortium of ICT associations of 83 countries, representing 90% of the industry.  For 40 years, technology leaders—CEOs and investors, policy makers and government officials, academics and technologists—have joined in this annual event to discuss the state of the industry, where it is headed, and what it means for our future.
This year, WCIT will address The Power of Decentralization: Promise and Peril and explore how information and communications technology is transforming our lives for better and for worse, and its impact on profits and prosperity, safety and security, democracy and humanity. The conversation that begins at WCIT 2019 will continue beyond the close of the conference in an ongoing series of discussions called The Yerevan Talks.
WCIT is expected to attract more than 2,500 participants from more than 70 countries. For more information about WCIT 2019 and the agenda, visit www.wcit2019.org.
The Government of Armenia has declared IT a strategic area of focus and its legislation creates favorable conditions for foreign direct investments in the IT sector. Furthermore, consistent efforts are made to promote the development of high-tech innovations, ecosystems, and start-ups in the industry. Over 45 percent of the industry exports go to the USA and Canada, 25 percent to Europe, and 11 percent to Asia. Armenia is a home to over 900 ICT companies, including the globally-recognized PicsArt, Renderforest, Softconstruct, and Joomag.