Երևանում տրանսպորտային կոլլապսը վերացնելու համար անհրաժեշտ է շուրջ 800 ավտոբուս. քաղաքապետ
«Սանիտեք» ընկերության հետ պայմանագրի լուծարման իրավական գործընթաց է գնում։ Մենք այնքան ճիշտ և հստակ գործողություններով ենք առաջ գնացել, որ ընդհանրապես մտավախություն չունենք, լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։
«Մենք մեր բոլոր քայլերը շատ երկար ենք մտածել, բոլոր քայլերը շատ կշռադատված են։ Նորմալ գնում ենք առաջ»,- ասաց նա։
Քաղաքապետը խոստացավ՝ ինքն այժմ աղբահանության այնպիսի համակարգ է կառուցում, որ ով էլ հետագայում Երևանի քաղաքապետը լինի, այս խնդիրը երևանցիների հետ որևէ առնչություն չունենա։
«Մոտակա ամսում կտրուկ լավացում է լինելու։ Մենք հարցը կոմպլեքս ենք լուծելու։ Սկսել ենք աղբի տեսակավորում։ Այս պահին մայրաքաղաքում աշխատում է աղբահավաք 26 մեքենա, ևս 8-ը հասել են տեղ, 3 օրից դրանք ևս կմիանան աշխատանքներին», - ասաց նա։
Անդրադառնալով իր հնարավոր հրաժարականին՝ Հայկ Մարությանը հերքեց նմանօրինակ լուրերը։
«Ինչի՞ մասին է խոսքը։ Մենք նոր ենք սկսել։ Մեր մանկապարտեզներից 6500 ք/մ հետ ենք բերել համայնքին, մենք 2 միլիարդ դրամով մեծացրել ենք բյուջեն, մենք հետ ենք բերում այգիները, վերանայում ենք բոլոր անօրինական տենդերներն ու սեփականաշնորհումները, մեծ կառուցապատում ենք սկսում։ Մենք մեծ պլաններ ունենք։ Ի՞նչ հրաժարականի մասին է խոսքը։ Ինչո՞ւ հրաժարական տամ. որ էլ մանկապարտեզների տարածքները հետ չբերե՞մ», - հարց ուղղեց Հայկ Մարությանը։
Խոսելով հասարակական տրանսպորտի խնդրի մասին՝ Հայկ Մարությանը խոստացավ առաջիկա երկու տարվա ընթացքում լուծել այն։ Նրա հավաստմամբ՝ Երևանում տրանսպորտային կոլլապսը վերացնելու համար անհրաժեշտ է շուրջ 800 ավտոբուս։

Over 800 buses necessary for eliminating public collapse in Yerevan
Legal process is ongoing for breaching the contract with Sanitek, Yerevan mayor Hayk Marutyan told the reporters today, stressing that the municipality acted in legally clear and right way and has no any concerns.
“We have thought over all our steps. We are moving forward normally,” he said, adding that currently he is building garbage removal system which will create no issues for Yerevan residents in future no matter who the mayor will be.
“A drastic progress will be registered in the coming month, the issue will get complex solution. We have started classification of garbage. Currently 26 trash trucks are working in the capital. Eight trucks have reached Yerevan and will join the works in 3 days,” the mayor said.
Referring to his possible resignation, Marutyan said there is no such intention.
“We have just started. We have returned 6,500 sq/m of our kinder-gartens to the community, we have increased our budget by 2 billion AMD, we are bringing back the parks, we are reviewing all the illegal tenders and privatizations, we have initiated large-scale construction. We have big plans. What resignation are you speaking about? Why should I do that? Not to bring the kinder-gartens back?” Marutyan asked.
Speaking about public transport issue Marutyan said he issue will be solved in the upcoming two years. He said over 800 buses are necessary for eliminating transport collapse in Yerevan.