Խնդիները, որոնք ի սկզբանե բարձրաձայնվել են, որպես իշխանության ներկայացուցիչ՝ մոռացության պիտի չտանք. Սոֆիա Հովսեփյանը՝ Ամուլսարի մասին
11/09/2019 12:06
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանի դիրքորոշումն Ամուլսարի մասով չի փոխվել, լրագրողներ հետ ճեպազրույցում ասաց պատգամավորը:
«Գնահատականը, որ Էլարդը բերել էր հանքի շահգործման ռիսկերի մասին, նշվում էր, որ խնդիր չի լինի, եթե ռիսկերը կառավարելի լինեն, իսկ ռիսկերի դեպքում գիտենք, որ այդքան էլ կառավարելի չեն կարող լինել, ապա պարզ է, որ ուղղակիորեն հնարավոր չի լինում զրոյացնել ռիսկերը», - ասաց Հովսեփյանը:
Վերջինս նկատեց, որ հարցի վերաբերյալ ի սկզբանե խմբակցությունում եղել է տարաձայնություն.
«Կան մարդիկ, ովքեր մինչև ԱԺ ձևավորումը, մինչև անգամ հեղափոխությունը այդ թվում նաև ես, եղել են Ամուլսարի հարցերով պայքարողներից, և խնդիները, որոնք ի սկզբանե բարձրաձայնվել են, բնական է, որ այսօր արդեն որպես իշխանության ներկայացուցիչ, մոռացության պիտի չտանք»:
Հարցին, թե ո՞ւմ կողմը կկանգնի, եթե բախումներ լինեն, Հովսեփյանն ասաց. «Ոչ թե դեմ և կողմ, այլ երկուսի մեջտեղում»:

Мы, как представитель власти, не должны забывать о проблемах, которые изначально озвучивались – Софья Овсепян об эксплуатации Амулсара
11/09/2019 12:44
Позиция депутата фракции «Мой шаг» Софьи Овсепян в вопросе эксплуатации Амулсарского рудника не изменилась.
«В оценке, которую предоставила компания ELARD о рисках эксплуатации рудника, отмечалось, что не будет проблем, если риски будут управляемыми, а в случае рисков мы знаем, что они не могут быть такими управляемыми, посему ясно, что риски просто невозможно свести к нулю», - сказала Софья Овсепян.
Она отметила, что по этому вопросу во фракции «Мой шаг» изначально были разногласия.
«Есть люди, которые до формирования Национального Собрания, даже до революции, в том числе и я, были среди тех, кто вел борьбу против разработки Амуслара, и сегодня мы, как представитель власти, естественно, не должны забывать о проблемах, которые изначально озвучивались», - заявила она.
На вопрос, на чьей стороне она окажется, если начнутся столкновения, Софья Овсепян ответила: «Не за или против, а посередине».
Напомним, ранее Софья Овсепян заявила, что «если возникнет необходимость, я секундой раньше буду находиться рядом с активистами, ведущими борьбу против эксплуатации Амулсарского рудника».