Ճապոնիայի կայսրը պաշտոնապես հաստատել է նոր կառավարության կազմը
Ճապոնիայի կայսր Նարուհիտոն չորեքշաբթի պաշտոնապես հաստատել է երկրի նոր կառավարության կազմը, որը նրան ներկայացրել է վարչապետ Սինձո Աբեն: Այդ կապակցությամբ հանդիսավոր արարողությունն անցկացվել է Տոկիոյի կայսերական պալատում, հայտարարել է Ճապոնիայի կայսերական պալատի գործերի վարչությունը:
Ճապոնիայի Սահմանադրության համաձայն, կայսրը հաստատում է վարչապետի ներկայացրած նախարարների նշանակումը:
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն չորեքշաբթի 2012 թվականից ի վեր ամենաընդգրկուն վերադասավորումներն է անցկացրել երկրի կառավարությունում: Ընդհանուր առմամբ ճապոնական կառավարության ղեկավարը փոխել է 13 գերատեսչությունների, ներառյալ արտաքին գործերի նախարարության, պաշտպանության նախարարության, արդարադատության նախարարության և էկոնոմիկայի, առևտրի ու արդյունաբերության նախարարության ղեկավարների:
Նախարարների կաբինետում իրենց դիրքերը պահպանել են միայն երկու հոգի՝ ֆինանսների նախարար Տարո Ասոն և նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան, որոնք անփոփոխ կերպով Աբեի կառավարության կազմում տեղ են գտել 2012 թվականի դեկտեմբերին նրա՝ իշխանության գալու պահից ի վեր:

Император Японии официально утвердил состав нового правительства
Император Японии Нарухито в среду официально утвердил состав нового правительства страны, который ему представил премьер-министр Синдзо Абэ. Торжественная церемония по этому случаю прошла в императорском дворце в Токио, объявило управление делами японского императорского двора.
Согласно конституции Японии, император подтверждает назначения министров по представлению премьер-министра.
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ в среду провел самые масштабные с 2012 года перестановки в правительстве страны. В общей сложности глава японского правительства сменил глав 13 ведомств, включая МИД, Министерство обороны, Министерство юстиции и Министерство экономики, торговли и промышленности страны. Свои позиции в кабмине сохранили лишь двое - министр финансов Таро Асо и генеральный секретарь кабмина Ёсихидэ Суга, которые неизменно входили в состав правительства Абэ с момента его прихода к власти в декабре 2012 года.