ՀՀ կենտրոնական բանկը թողարկել է «Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման 5 տարին» արծաթե հուշադրամը
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) մասին պայմանագիրը ուժի մեջ է մտել 2015 թ. հունվարի 1-ին: ԵԱՏՄ անդամ պետություններն են՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, Բելառուսի Հանրապետությունը, Ղազախստանի Հանրապետությունը, Ղրղզստանի Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը:
Հոբելյանական 2019 թվականը նշանավորվում է ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի ստորագրման 5-ամյա և եվրասիական ինտեգրման գաղափարի սկզբնավորման 25-ամյա տարեդարձերով:
Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի 2019 թ. հերթական նիստը հյուրընկալող երկիրը Հայաստանի Հանրապետությունն է:
Դիմերես` ՀՀ զինանշանը և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների քանակին համապատասխանող առագաստների ու աստղերի պատկերներ:

«Five Years of Eurasian Economic Union» collector coin is issued
«Five Years of Eurasian Economic Union» collector coin is issued. The Treaty on the Eurasian Economic Union (EAEU) came into force on January 1, 2015. The EAEU member-states are the Republic of Armenia, the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic and the Russian Federation.
This jubilee year of 2019 marks the 5th anniversary of signing the EAEU Treaty and the 25th anniversary of envisioning the idea of Eurasian integration.
In 2019, the regular meeting of the Eurasian Supreme Economic Council is hosted by the Republic of Armenia.
Obverse: the coat of arms of the Republic of Armenia and the images of sails and stars corresponding to quantity of the EAEU member-states.