Հոնկոնգի ոստիկանությունն արգելել է հակակառավարական նոր հանրահավաքի անցկացումը
Հոնկոնգի ոստիկանությունը հավանություն չի տվել սեպտեմբերի 15-ին կղզում հակակառավարական բազմամարդ հանրահավաք անցկացնելու ընդդիմադիր ուժերի դիմումին, հայտնել է RTHK ռադիոկայանը:
«Քաղաքացիական ճակատ հանուն մարդու իրավունքների» կազմակերպությունը մտադրվել էր ընդգրկուն երթ անցկացնել Կոզուեյ շրջանից մինչև քաղաքի գործարար կենտրոն: Միջոցառումն արգելելու որոշումը պատճառաբանվել է հանրային անվտանգության նկատառումներով՝ հաշվի առնելով այն անկարգությունները, որոնցով ավելի վաղ ուղեկցվում էին համանման ակցիաները:
Պարզաբանելով իրենց որոշումը, իրավապահ մարմինները նշել են, որ իրենք բոլոր հիմքերն ունեն զգուշանալու, որ արմատական խմբերը կշեղվեն երթուղուց, կսկսեն արգելափակել ճանապարհները, հրկիզումներ սարքել ու կատարել վանդալիզմի գործողություններ: Միևնույն ժամանակ ոստիկանությունը պատրաստվելու է այն բանին, որ շատ ցուցարարներ փողոցներ դուրս կգան, չնայած արգելքին:

Полиция Гонконга запретила проведение антиправительственного митинга 15 сентября
Гонконгская полиция не одобрила заявку оппозиционных сил на проведение крупного антиправительственного митинга на острове в воскресенье, 15 сентября. Об этом в четверг сообщает радиостанция RTHK.
Организация "Гражданский фронт за права человека" намеревалась созвать масштабное шествие от района Козуэй-бэй до делового центра города. Решение о запрете мероприятия мотивировано соображениями общественной безопасности с учетом беспорядков, которыми сопровождались аналогичные акции прежде.
Поясняя свое решение, правоохранительные органы отметили, что у них есть все основания опасаться, что радикальные группы сойдут с маршрута, начнут блокировать дороги, устраивать поджоги и акты вандализма. В то же время полиция будет готовиться к тому, что многие демонстранты выйдут на улицы, несмотря на запрет.