Թեղուտի պոչամբարի պատվարի փլուզման վտանգ չկա, և նախորդ օրվա երկրաշարժը ապացուցեց այդ պնդման ճշմարտացիությունը. Վարչապետ
12/09/2019 10:37
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձել է Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարի շուրջ տարածվող լուրերին ու իր ֆեյսբուքյան էջում գրել.
«Հուլիսի վերջին մեծ աղմուկ բարձրացավ այն մասին, թե իբր Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարը փլուզման եզրին է և ամեն պահի կարող է փլվել:
Միանգամից ասեմ, որ եթե այդ պնդումները ճշմարիտ լինեին, Թեղուտի պոչամբարի պատվարը պիտի նախորդ օրը տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով փլված լիներ, որովհետեւ հանքի շրջանում 4 բալ երկրաշարժ է գրանցվել:
Հենց սա նկատի ունեմ, երբ ասում եմ՝ մինչեւ վերջ գնալ ճշմարտության հետեւից: Այդ օրերին կառավարության վրա շատ մեծ ճնշում կար՝ դադարեցնել Թեղուտի հանքի աշխատանքը: Եթե այդպես վարվեինք, ավելի քան 900 մարդ կրկին կմնար առանց աշխատանքի, իսկ չշահագործվող հանքը ավելի մեծ պրոբլեմ կդառնար, որովհետեւ չէր լինի նրա համար պատասխանատու որեւէ սուբյեկտ, որի առաջ հնարավոր կլիներ պահանջներ դնել, այդ թվում անվտանգությունն ու բնապահպանական նորմերն ապահովելու իմաստով:
Եւ մենք որոշեցինք գնալ այլ ճանապարհով. Տեսչական մարմինները գնացին և մանրամասն ստուգում իրականացրին, որի արդյունքում եզրակացրին, որ պատվարի փլուզման վտանգ չկա եւ նախորդ օրվա երկրաշարժը ապացուցեց այդ պնդման ճշմարտացիությունը:
Սրանից հետո հանքը շահագործողի առաջ դրվեց պահանջ՝ իրականացննել պոչամբարի պատվարի փորձաքննություն և ապահովել դրա երկարաժամկետ անվտանգությունը:
Եթե այս պայմանը ապահովվի, հանքը կշահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր չգա, եթե այս պայմանը չապահովվի, հանքը չի շահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր գա: Սա է ճշմարտության իրավական ճանապարհը:
Իսկ նրանք, ովքեր պնդում էինք, որ Թեղուտի հանքը փլուզվելու է, հիմա որեւէ պատասխանատվություն կրելու՞ են: Իհարկե՝ ոչ: Որովհետև նրանք ամեն ինչ կարող են պնդել:
Իսկ եթե կառավարությունը ճնշումներին տրվեր՝ որեւէ պատասխանատվություն կրելու՞ էր: Իհարկե, այո: Առնվազն՝ Հայաստանի ներդրումային վարկանիշը նվազեցնելու,գործազուրկ մնացած 940 աշխատողների, նվազած հարկերի եւ տնտեսական ցուցանիշների համար»:

Опасности обрушения дамбы хвостохранилища Техута нет и недавнее землетрясения подтвердило это утверждение – Никол Пашинян
12/09/2019 13:51
Премьер-министр Армении Никол Пашинян обратился сегодня на своей странице  в Facebook к распространяемым вокруг дамбы хвостохранилища Техута сведениям.
«В конце июля поднялся большой шум в связи с тем, что дамба хвостохранилища Техутского рудника находится на грани обрушения и в любой момент может рухнуть.
Скажу сразу, что, если бы эти утверждения были верными, то дамба хвостохранилища Техута должна была разрушиться после происшедшего накануне землетрясения, поскольку в районе рудника было зафиксировано землетрясение в 2-4 балла.
Я имею в виду именно это, когда говорю, что за истиной нужно идти до конца. В те дни на правительство оказывали сильное давление с требованием приостановить работу Техутского рудника. Если бы мы поступили так, то свыше 900 человек остались бы без работы, а неэксплуатируемый рудник стал бы еще большей проблемой, поскольку не было бы какого-либо ответственного за него субъекта, перед которым можно было бы поставить требования, в том числе по части обеспечения норм безопасности и экологии.
И мы решили пойти иным путем: Инспекционные органы отправились и провели детальную проверку, после которой пришли к выводу, что нет никакой опасности разрушения дамбы хвостохранилища, и последнее землетрясение доказало правдивость данного утверждения.
Уже после этого перед тем, кто эксплуатирует рудник, было поставлено требование провести экспертизу упомянутой дамбы и обеспечить ее безопасность в долгосрочной перспективе.
Если это условие будет обеспечено, то рудник будет эксплуатироваться, как бы это мне не нравилось, если это условие не будет обеспечено, то рудник не будет эксплуатироваться, как бы он мне не нравился. Это – правовой путь к истине.
А те, кто утверждал, что Техутский рудник рухнет, понесут ли сейчас какую-то ответственность? Конечно, нет. Поскольку что они могут утверждать все.
А, если бы правительство поддалось на давление, понесли бы они ответственность? Конечно, нет. Как минимум, за снижение инвестиционного рейтинга Армении, 940 безработных, снижение налогов и экономических показателей», - написал Никол Пашинян.