Մեր հետ բանավիճելու փոխարեն՝ Թեղուտի հարցի շուրջ պետք է դրսևորել պատասխանատու մոտեցում. ՀԲՃ
«Հայկական բնապահպանական ճակատ» նախաձեռնությունն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Թեղուտի վերաբերյալ այսօրվա ֆեյսբուքյան գրառմանը: ՀԲՃ-ի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Այսօր վարչապետ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձ է արել Թեղուտին, պոչամբարին, երկրաշարժին ու բնապահպաններին։ Քանի որ որպես նախաձեռնություն, ինչպես նաև նախաձեռնության անդամներն առանձին միշտ բարձրաձայնել են Թեղուտի խնդրի մասին, կարծում ենք հասցեատեր բնապահպանները նաև մենք ենք։
Ուրախ ենք, որ Վարչապետ Փաշինյանը վերջապես խոսեց Թեղուտի վտանգներից, սակայն նրան խնդրում ենք մեզ թշնամի չդարձնել։ Մեր հետ բանավիճելու փոխարեն՝ հարցի շուրջ դրսևորել համալիր մասնագիտական ու պատասխանատու մոտեցում։ Խնդրում ենք սկայպ-խորհրդակցություններ կազմակերպել Համաշխարհային բանկի կողմից վարձված փորձագետների հետ, ովքեր ուսումնասիրել են Հայաստանի պոչամբարների վիճակը դեռ 2015-2016թթ․, ինչպես նաև Վալեքսի կողմից վարձված միջազգային ինժեներների հետ։
Փորձն ապացուցում է, որ նման բաց սկայպ զրույցները կառավարության հետ բավականին լայն իրազեկող ու կողմնորոշիչ դեր կարող են ունենալ ինչպես կառավարության, այնպես էլ հանրության համար»:

Вместо дискуссии  с нами, нужно проявить к проблеме Техута ответственный подход – Армянский экологический фронт
12/09/2019 17:09
Вместо дискуссии с нами, нужно проявить к проблеме Техута ответственный подход – Армянский экологический фронт
Инициатива «Армянский экологический фронт» обратилась на своей странице в Facebook к сегодняшней публикации премьер-министра Армении Никола Пашиняна о Техутском медно-молибденовом руднике.
В заявлении Армянского экологического фронта в частности говорится:
«Сегодня премьер-министр Пашинян на своей странице в Facebook обратился к Техуту, хвостохранилищу, землетрясению и экологам. Поскольку мы как инициатива, а также отдельно члены инициативы всегда говорили о проблеме Техута, то думаем, что мы также являемся экологами-адресатами.
Рады, что премьер-министр Пашинян, наконец, заговорил об опасностях Техута, но мы просим его не превращать нас во врагов. Вместо дискуссии с нами, проявить к вопросу комплексный профессиональный и ответственный подход. Просим организовать Skype-конференции с экспертами Всемирного банка, которые еще в 2015-2016гг. провели исследование состояния хвостохранилищ в Армении, а также с зарубежными инженерами, которые были приглашены  компанией Vallex.
Опыт доказывает, что подобные открытые Skype-конференции с правительством играют ориентирующую роль и способствуют широкой осведомленности как правительства, так и общественность Армении.