Շվեյցարիայում նորածին երեխաներ ունեցող հայրերին արձակուրդ են տրամադրելու
Շվեյցարիայի Դաշնային ժողովի ազգային խորհուրդը հավանություն է տվել նորածին երեխաներ ունեցող հայրերին երկշաբաթյա արձակուրդ տրամադրելուն, փոխանցում է RTS հեռուստաալիքը։
Ավելի վաղ Եվրախորհրդարանի մամուլի ծառայությունը РИА Новости-ին հայտնել էր, որ Եվրախորհրդարանն ու Եվրամիության Խորհուրդը նախապես հավանություն են տվել Եվրահանձնաժողովի առաջարկին, որն է՝ ԵՄ անդամ երկրներում պարտադիր արձակուրդ մտցնել նորածին երեխաներ ունեցող հայրերի համար։ Երեխայի ծնվելուց հետո հայրերին արձակուրդ է տրամադրվում ԵՄ անդամ երկրների մեծամասնությունում, որոշակի բացառություններով։ Շվեյցարիայում, որը ներառված չէ ԵՄ կազմում, հայրերի համար արձակուրդ չկա։
Նշվում է, որ երկշաբաթյա արձակուրդի մասին օրինագծի օգտին է քվեարկել 129 մարդ, դեմ՝ 62-ը, 1՝ ձեռնպահ։ Հեռուստաալիքը նշում է, որ նման արդյունքի հասնելու համար պահանջվել է 20 տարի է և ավելի քան 30 նախաձեռնություն խորհրդարանում։ Ընդ որում, գործող օրենսդրության համաձայն, երիտասարդ հայրը միայն մեկ ազատ օր է ստանում երեխայի ծնվելուց հետո։
Իսկ ահա նոր նախաձեռնությամբ՝ հայրության արձակուրդ կարելի է վերցնել երեխայի ծնվելուց հետո 6 ամսվա ընթացքում առանձին օրերի կամ ամբողջական կարգով։ Նպաստի օրական գինը կկազմի 196 ֆրանկ (փոխարժեքը գրեթե հավասար է դոլարին)։

Швейцарский парламент одобрил отпуск для отцов после рождения ребенка
Национальный совет Федерального собрания Швейцарии проголосовал за предоставление двухнедельного отпуска для отцов по уходу за новорожденным, передает телеканал RTS.
Ранее в пресс-службе Европарламента (ЕП) сообщили РИА Новости, что ЕП и Совет Евросоюза предварительно одобрили предложение Еврокомиссии ввести в странах-членах ЕС обязательный единовременный отпуск для отцов по уходу за новорожденными сроком не менее десяти рабочих дней. Отпуск отцу при рождении ребенка узаконен в большинстве стран-членов ЕС, за некоторым исключением, но его продолжительность и размер связанного с этим пособия различны. В Швейцарии, которая не входит в ЕС, нет отпуска по отцовству или отпуска по уходу за ребенком.
Отмечается, что за законопроект о двухнедельном отпуске - фактически десятидневном - проголосовали 129 человек, не поддержали его 62 человека, среди которых один воздержавшийся. Телеканал подчеркивает, что для того, чтобы добиться этого результата, понадобилось "20 лет и более 30 инициатив в парламенте". При этом, по действующему законодательству, молодой отец получает лишь один выходной день, как при рождении ребенка, так и на время, например, переезда.
По новой инициативе, отпуск по отцовству можно взять в течение шести месяцев после рождения ребенка в форме отдельных дней или весь целиком. Финансироваться десятидневный отпуск будет из пособий по потере дохода (APG), для чего потребуется 230 миллионов швейцарских франков в год. Максимальная сумма пособия в день составит 196 франков (курс примерно равен доллару США).