«GIPHY»-ի հիմնադիր Ալեքս Չունգը «WCIT 2019»-ում կմիանա Քիմ Քարդաշյան-Վեսթին՝ պանելային քննարկումների համար
13/09/2019 18:23
«WCIT 2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի կազմակերպչական կոմիտեն այսօր հայտարարեց, որ «GIPHY»-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ալեքս Չունգը կմասնակցի հոկտեմբերի 6-9-ին Երևանում կայանալիք ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովին՝ որպես պանելիստ։ Սոցմեդիայում լայն կիրառություն ունեցող գիֆերի ստեղծողը, որպես պանելիստ, «Գաղափարների շուկա» լիագումար քննարկմանը կմիանա Քիմ Քարդաշյան-Վեսթին։
«Ջիֆին» այն ինտերնետային ընկերություններից է, որը նկատելիորեն փոխել է սոցիալական մեդիայում արտահայտվելու մեր ոճը։ Ալեքս Չունգի մասնակցությամբ «Գաղափարների շուկա» պանելային քննարկումների նկատմամբ հետաքրքրությունն էականորեն կմեծանա», - նշել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը:
«GIPHY»-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ալեքս Չունգը տեխնոլոգիաների ոլորտում հարուստ անցյալ ունի: Ավելի քան 500 միլիոն մարդ օրական 7 միլիարդ «GIF»-եր են ուղարկում միմյանց, որոնց դիտումներն օրական 11 ժամի են հասնում։ «GIPHY»-ն հարթակ է, որտեղ հազարավոր արտիստներ, ապրանքանիշեր և գործընկերներ օրվա տպավորություններն ավելի պատկերավոր են դարձնում։ «GIPHY»-ում օգտատերերը ոչ միայն կարող են փնտրել իրենց նախընտրելի «GIF»-երն ու «sticker»-ները, այլ նաև հրապարակել, ինտեգրել զանազան նյութերին, միմյանց հետ «կիսվել» և ավելին։
«GIPHY»-ն հիմնադրելուց առաջ Ալեքս Չունգն աշխատել է «Intel»-ում և «MTV»-ում, իսկ 20 տարվա ընթացքում՝ տասնյակ ստարտափներում։
«Business Insider»-ն Ալեքս Չունգին դասել է Նյու Յորքի 25 ամենաազդեցիկ տեխնոլոգների շարքին, «Fast Company»-ն՝ բիզնեսում ամենաստեղծարար մարդ է կոչել։ Ալեքս Չունգը փիլիսոփայության, ճարտարագիտության և գրաֆիկ-դիզայնի գիտական աստիճան ունի։
Այս տարի «WCIT» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի թեման է՝ «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ»։ Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2500 մասնակից՝ 70 երկրից։ «WCIT 2019»-ի բանախոսների ցանկն ու օրակարգը հասանելի են պաշտոնական կայքում՝ www.wcit2019.org:
Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ-ն հռչակել է տնտեսության զարգացման ռազմավարական ուղղություն։ Երկրի օրենսդրությունը նպաստավոր պայմաններ է ապահովում ՏՏ ոլորտում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար: Հետևողական ջանքեր են ներդրվում բարձր տեխնոլոգիական նորարարությունների, էկոհամակարգի զարգացման ու ստարտափների խթանման ուղղությամբ: ՏՏ պրոդուկտի արտահանումների 45 տոկոսն ուղղվում է դեպի Միացյալ Նահանգներ և Կանադա, 25 տոկոսը՝ Եվրոպա, 11 տոկոսը՝ Ասիա և այլն։ Հայաստանում շուրջ 900 ՏՀՏ ընկերություններ կան, ներառյալ համաշխարհային ճանաչում ստացած PicsArt-ը, Softconstruct-ը, Renderforest-ը, Joomag-ը և այլն։

Alex Chung to join Kim Kardashian West on a Panel at WCIT 2019
The 2019 World Congress on Information Technology (WCIT 2019) organizing committee announced today that Alex Chung, founder and CEO of GIPHY, will be joining the conversation at WCIT 2019 as a panelist. WCIT is one of the oldest and most prestigious ICT events in the world and will take place this year in Yerevan, Armenia from October 6-9. Mr. Chung will participate on a plenary panel called “Marketplace of Ideas”, along with Kim Kardashian West.
“GIPHY is one of those internet companies which have totally changed the way we express ourselves over Social Media, Mr. Chung’s participation in the Marketplace of Ideas panel is bound to bring interesting discussion”, said Alexander Yesayan, chairman of the WCIT 2019 Yerevan organizing committee, president of the Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) and co-founder of UCom! the largest telecommunications provider in Armenia.
Alex Chung has an extensive background in the field of technology. He is the founder and CEO of GIPHY, the world’s first and largest GIF search engine as well as the world’s third largest search engine. Over 500 million people send more than 7 billion GIFs every day on GIPHY. That adds up to 11 hours of GIFs viewed every single day. GIPHY is where thousands of artists, brands, and content partners make today’s expression a little more moving. On GIPHY, users can not only search for their favorite GIFs and Stickers but post, embed, share, and more.
Before founding GIPHY, he worked on hardware at Intel and music videos at MTV as well as over a dozen startups over the last 20 years.
He was named on Business Insider’s Top 25 most influential technologists in New York, Ad Age’s 50 most creative people, Fast Company’s most creative people in business right next to Beyoncé, and has degrees in philosophy, engineering, and graphic design.
This year, WCIT will address The Power of Decentralization: Promise and Peril and explore how information and communications technology is transforming our lives for better and for worse, and its impact on profits and prosperity, safety and security, democracy and humanity. The conversation that begins at WCIT 2019 will continue beyond the close of the conference in an ongoing series of discussions called The Yerevan Talks.
WCIT is expected to attract more than 2,500 participants from more than 70 countries. For more information about WCIT 2019 and the agenda, visit www.wcit2019.org.
The Government of Armenia has declared IT a strategic area of focus and its legislation creates favorable conditions for foreign direct investments in the IT sector. Furthermore, consistent efforts are made to promote the development of high-tech innovations, ecosystems, and start-ups in the industry. Over 45 percent of the industry exports go to the USA and Canada, 25 percent to Europe, and 11 percent to Asia. Armenia is a home to over 900 ICT companies, including the globally-recognized PicsArt, Renderforest, Softconstruct, and Joomag.