Հատուցել ենք ավելի քան 370 զոհված և հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողների ընտանիքների՝ 1.3 միլիարդ դրամի չափով. Վարուժան Ավետիքյան
13/09/2019 11:43
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամն իր գործունեությունը ծավալում է ավելի քան երկու տարի, և այս տարիների ընթացքում կատարել է օրենքով իրեն վերապահված գործառույթները, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը։
«2017 թվականի հունվարի 1-ից ի վեր հատուցել ենք ավելի քան 370 զոհված և հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողների ընտանիքների։ Կատարվել է ավելի քան 1.3 միլիարդ դրամի հատուցում։ Հիմնական մուտքերը մենք ստանում ենք Հայաստանում և Արցախում աշխատող յուրաքանչյուր քաղաքացու կողմից ամսական վճարվող 1000 դրամներից։ Այս ընթացքում մենք կարողացել ենք հավաքագրել ավելի քան 18 միլիարդ դրամ», - ասաց նա։
Բանախոսը նկատեց, որ հիմնադրամն ունի հատուցումների երկու հիմնական խումբ՝ զոհվածների ընտանիքներ և մարտական ծառայության ժամանակ առաջին կամ երկրորդ կարգի հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողներ։
«Երբ օրենքն ընդունվեց, նշվեց, որ հիմնադրամը պետք է հատուցի 2017 թվականի հունվարի 1-ից հետո տեղի ունեցած դեպքերի համար։ Բայց ժամանակի ընթացքում մենք տեսանք, որ հավաքագրված գումարներով հնարավորություն ունենք փոխհատուցելու 2015 և 2016 թվականներին գրանցված դեպքերի համար։ Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը նման որոշում կայացրեց։ Այս տարի հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը ևս մեկ կարևոր որոշում ընդունեց՝ հատուցումներ կատարել նաև 2008-2014 թվականներին գրանցված դեպքերի մասով», - ասաց Վարուժան Ավետիքյանը՝ հավելելով, որ իրենց վերջնական նպատակն է չունենալ հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայող, որը հատուցում ստացած չի լինի։
Ամփոփելով խոսքը՝ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի տնօրենը հիշեցրեց, որ հատուցումները կատարվում են 52-82 միլիոն դրամի սահմաններում։
«Սա, իհարկե, առաջին կարգի հաշմանդամության և զոհված զինծառայողների դեպքում։ 52 միլիոն դրամով հատուցվում են շարքայինները, 72 միլիոնով՝ ենթասպաները և 82 միլիոնով՝ սպայական կազմը։ Երկրորդ կարգի հաշմանդամության դեպքում գումարը կիսվում է՝ կազմելով 26-52 միլիոն դրամ՝ կրկին ըստ զինվորական աստիճանի։ Գումարը միանվագ չենք տալիս։ 10 միլիոն միանվագ վճարում ենք առաջին կարգի հաշմանդամներին և զոհվածների ընտանիքներին, դրանից հետո՝ ամսական 200-300 հազար՝ 20 տարի շարունակ։ Իսկ 2-րդ կարգի հաշմանդամներին՝ միանվագ 5 միլիոն դրամ և ամսական՝ 100-200 հազար դրամ՝ 20 տարի շարունակ», - եզրափակեց խոսքը հիմնադրամի տնօրենը։

Фонд страхования военнослужащих предоставил компенсации 370 семьям погибших или получивших инвалидность военнослужащих – Варужан Аветисян
13/09/2019 13:26
Фонд страхования военнослужащих осуществляет деятельность уже больше двух лет и за этот период выполнил все возложенные на него законом функции, заявил сегодня на пресс-конференции директор Фонда страхования военнослужащих Варужан Аветисян.
«Начиная с 1-го января 2017 года, мы предоставили компенсации более чем 370 семьям погибших и получивших инвалидность военнослужащих. Предоставлена компенсация  в размере 1.3 млрд. драмов. Основные средства фонда формируются за счет поступления 1000 драмов от каждого работающего в Армении и Арцахе гражданина. За этот период мы смогли собрать более 18 млрд. драмов», - сказал он.
Он отметил, что фонд предоставляет компенсации двум основным группам – семьям погибших военнослужащих и военнослужащих, которые стали инвалидами первой и второй группы во время боевой службы.
«В этом году Совет попечителей фонда принял еще одно важное решение – предоставлять компенсации также семьям военнослужащих, погибших или получивших инвалидность в 2008-2014гг.», - сказал Варужан Аветисян, добавив, что конечная цель фонда – не иметь военнослужащих с инвалидностью, которые не получили компенсации.
Директор Фонда страхования военнослужащих также напомнил, что компенсация предоставляется в размере 52-82 млн. драмов.
«Это, конечно, в случае погибших военнослужащих и военнослужащих-инвалидов 1-ой группы. 52 млн. драмов мы предоставляем рядовым, 72 млн. драмов – сержантскому составу и 82 млн. драмов – офицерскому составу. В случае инвалидности 2-ой группы сумма делится и составляет 26-52 млн. драмов, опять предоставляется по категории воинских званий. Мы предоставляем единовременную плату в размере 10 млн. драмов семьям погибших военнослужащих и военнослужащих-инвалидов 1-ой группы, а после этого – ежемесячно 200-300 тысяч в течение 20 лет постоянно. Инвалидам 2-ой группы  предоставляется единовременная плата в размере 5 млн. драмов, затем ежемесячно 100-200 тысяч драмов в течение 20 лет», - резюмировал Варужан Аветисян.