Հատուցել ենք ավելի քան 370 զոհված և հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողների ընտանիքների՝ 1.3 միլիարդ դրամի չափով. Վարուժան Ավետիքյան
13/09/2019 11:43
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամն իր գործունեությունը ծավալում է ավելի քան երկու տարի, և այս տարիների ընթացքում կատարել է օրենքով իրեն վերապահված գործառույթները, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը։
«2017 թվականի հունվարի 1-ից ի վեր հատուցել ենք ավելի քան 370 զոհված և հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողների ընտանիքների։ Կատարվել է ավելի քան 1.3 միլիարդ դրամի հատուցում։ Հիմնական մուտքերը մենք ստանում ենք Հայաստանում և Արցախում աշխատող յուրաքանչյուր քաղաքացու կողմից ամսական վճարվող 1000 դրամներից։ Այս ընթացքում մենք կարողացել ենք հավաքագրել ավելի քան 18 միլիարդ դրամ», - ասաց նա։
Բանախոսը նկատեց, որ հիմնադրամն ունի հատուցումների երկու հիմնական խումբ՝ զոհվածների ընտանիքներ և մարտական ծառայության ժամանակ առաջին կամ երկրորդ կարգի հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողներ։
«Երբ օրենքն ընդունվեց, նշվեց, որ հիմնադրամը պետք է հատուցի 2017 թվականի հունվարի 1-ից հետո տեղի ունեցած դեպքերի համար։ Բայց ժամանակի ընթացքում մենք տեսանք, որ հավաքագրված գումարներով հնարավորություն ունենք փոխհատուցելու 2015 և 2016 թվականներին գրանցված դեպքերի համար։ Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը նման որոշում կայացրեց։ Այս տարի հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը ևս մեկ կարևոր որոշում ընդունեց՝ հատուցումներ կատարել նաև 2008-2014 թվականներին գրանցված դեպքերի մասով», - ասաց Վարուժան Ավետիքյանը՝ հավելելով, որ իրենց վերջնական նպատակն է չունենալ հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայող, որը հատուցում ստացած չի լինի։
Ամփոփելով խոսքը՝ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի տնօրենը հիշեցրեց, որ հատուցումները կատարվում են 52-82 միլիոն դրամի սահմաններում։
«Սա, իհարկե, առաջին կարգի հաշմանդամության և զոհված զինծառայողների դեպքում։ 52 միլիոն դրամով հատուցվում են շարքայինները, 72 միլիոնով՝ ենթասպաները և 82 միլիոնով՝ սպայական կազմը։ Երկրորդ կարգի հաշմանդամության դեպքում գումարը կիսվում է՝ կազմելով 26-52 միլիոն դրամ՝ կրկին ըստ զինվորական աստիճանի։ Գումարը միանվագ չենք տալիս։ 10 միլիոն միանվագ վճարում ենք առաջին կարգի հաշմանդամներին և զոհվածների ընտանիքներին, դրանից հետո՝ ամսական 200-300 հազար՝ 20 տարի շարունակ։ Իսկ 2-րդ կարգի հաշմանդամներին՝ միանվագ 5 միլիոն դրամ և ամսական՝ 100-200 հազար դրամ՝ 20 տարի շարունակ», - եզրափակեց խոսքը հիմնադրամի տնօրենը։

Servicemen Insurance Fund pays compensations to almost 370 families of killed and disabled servicemen
13/09/2019 12:09
The Servicemen Insurance Fund acting for over two years managed to implement its commitments during the period of activity, said director Varuzhan Avetikyan speaking to reporters on Friday.
“Since January 1, 2017 we have paid compensations to almost 370 families of servicemen who were killed or acquired disability during the military service. Compensations totaling 1,3 billion AMD have been paid,” he said, adding that the main entries of the fund are the 1,000 AMD paid monthly by each working citizen in Armenia and Artsakh.
Avetikyan said during this period they have gathered over 18 billion AMD.
The speaker said that the Fund pays to families of killed servicemen and those who received first and second degree disability during their military service.
“After the law entered into effect it obliged the Fund compensate for the cases after January 1, 2017 but during the time we have seen that with the gathered money we have an opportunity to compensate for the cases registered in 2015 and 2016. Corresponding decision was made by the Board of Trustees of the fund,” he said, adding that the board also made a decision to compensate the cases registered from 2008-2014.
Avetikyan said their final goal is to compensate to all those who acquired disability during their military service.
He said the sum of compensation is from 52-82 million AMD.
“This is in case of first degree disability and killed servicemen. Fifty-two million is paid to privates, 72 to subalterns and 82 million to officer staff. In case of second degree the compensation makes 26-52 million AMD,” he said, adding that the sum is not being given as one-time allowance. First 10 million is paid for the first degree disability and to families of killed servicemen, after it 200,000-300,000 AMD monthly for 20 years.
Those with second degree of disability receive 5 million AMD one-time allowance and 100-200 thousand AMD monthly for 20 years.