Բագրատյան. Արմեն Սարգսյան, դու երբևիցե Ամուլսարի բաժնետոմսեր ունեցե՞լ ես, որ ունեցել ես, վաճառե՞լ ես
13/09/2019 16:40
«Հայելու առաջ» հաղորդման ընթացքում Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն անդրադառնալով Ամուլսարի խնդրին և դրա հետ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հնարավոր առնչությանն՝ ասել է, որ որպես հասարակական-քաղաքական գործիչ պաշտոնապես իրեն հետաքրքրում է, թե Արմեն Սարգսյանն ինչ կապ ունի «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ։
«Ես պաշտոնապես հարցում եմ անում և՛ իրեն, և՛ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Արմեն Սարգսյան, դու երբևիցե Ամուլսարի բաժնետոմսեր ունեցե՞լ ես։ Երկրորդ՝ դու այդ բաժնետոմսերը, որ ունեցել ես, վաճառե՞լ ես։ Նիկոլ Փաշինյան, էս բաները դու ինքդ ռազբոռկա արա, նոր ժողովրդին ասա, որ քիչ թե շատ մենք հավատանք, որ դու այդտեղ հանդես ես գալիս որպես վարչապետ, որպես հօգուտ հանքի արդյունաբերական շահագործմանը», - ասել է Բագրատյանը։
Բագրատյանի պնդմամբ՝ այսօրվա նախագահն Ամուլսարի մասով գործողությունները սկսել է 2010-2011 թվականներից։ Խոսելով Արմեն Սարգսյանի մասին՝ Բագրատյանը վերջինիս բնութագրել է որպես «շատ խորամանկ մարդ, իսկական «աչքի սուրմա թռցնող», միկիտան Սաքո»։ Բագրատյանը, վկայակոչելով «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամը, ասել է, որ դա արքայազն Չարլզի կողմից ստեղծված փողերի լվացման մեխանիզմներից է, որի հայաստանյան տեղապահն Արմեն Սարգսյանն է։
Խոսելով Ամուլսարի շահագործման թույլտվության համար արված փորձագիտական եզրակացությունների մասին՝ Բագրատյանն ասել է, որ նախ պետք է հրապարակվեր «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ պայմանագրի շրջակա միջավայրին վերաբերող հատվածը։
«Ինչու է սա կարևոր, որովհետև շրջակա միջավայրի հատված մենք չենք կարող ունենալ, մենք չունենք ոսկու հանքերը շահագործելու հստակ նորմատիվներ։ Եթե կառավարությունում կար մեկ կոպեկի գիտակցություն մինչև ՇՄԱԳ անելը, կառավարությունը պետք է ասեր, իսկ շրջակա միջավայրի մեր պահանջները որոնք են։ Եթե չկան, բերեք ֆիքսենք, դա կոչվում է տեխնիկական նորմատիվ կամ տեխնիկական պայման կամ կարող է լինել ստանդարտի ձևով, չնայած որ, ստանդարտները 2005 թվականի Սահմանադրությամբ հանված են։ Կարող էին լինել ճյուղային տեխնիկական պայմաններ կամ ճյուղային ստանդարտների տեսքով։ Խոսելու և 400 հազար դոլար վարի տալու տեղը սա պետք է պառլամենտն աներ։ Երբ տալիս ես փորձաքննության, այն ասում է, որ աղտոտվածությունն այսքան է, բայց դու չգիտես այդքանը քեզ համար ընդունելի է, թե՞ ոչ, ո՞րն է այն պայմանը, որ դու համաձայն ես, որ շահագործվի»,- ասել է Բագրատյանը։
Վերջինս հավելել է, որ շահագործման որոշմանը գնալուց առաջ պետք էր համադրել տրված եզրակցություններն ազգային ստանդարտների հետ և եթե դրանք ստանդարտներից լավը լինեին, ապա կարելի էր շահագործել, մինչդեռ այս պահի դրությամբ շահագործման ոչ մի հիմք չկա։

Грант Багратян: Армен Саркисян, у тебя когда-либо были акции Амулсара? Продал ли ты акции, которые у тебя были?
13/09/2019 19:26
Бывший премьер-министр Армении Грант Багратян в эфире передачи «Перед зеркалом»,  обратившись к проблеме Амулсара и возможной связи с ней президента Армена Саркисяна, заявил, что как общественно-политический деятель официально интересуется, какую связи имеет Армен Саркисян с компанией «Лидиан Армения».
«Я официально спрашиваю и его, и Никола Пашиняна: Армен Саркисян, у тебя когда-либо были акции Амулсара? Во-вторых, продал ли ты акции, которые у тебя были? Никол Пашинян, разберись в этих делах сам, потом говори народу, чтобы мы поверили, что ты здесь выступаешь как премьер,  в пользу промышленной эксплуатации рудника», - сказал Грант Багратян.
По утверждению Гранта Багратяна, сегодняшний президент начал свою деятельность по части Амулсара с 2010-2011гг.  Говоря об Армене Саркисяне,  Грант Багратян охарактеризовал его как «очень хитрого человека», который не упустит своего. Он, сославшись на фонд «Ереван, моя любовь», отметил, что это один из созданных принцем Чарльзом механизмов отмывая денег, армянским местоблюстителем которого является Армен Саркисян.
«Почему это важно? Поскольку мы не можем иметь какого-то участка окружающей среды, у нас нет четких нормативов эксплуатации золотоносного рудника. Если бы правительство обладало хоть каким-то разумом, то до проведения ОВОС,  правительство должно было сказать, а какие у нас есть требования к окружающей среде? Если их нет, то давайте зафиксируем, это называется техническим нормативом или техническим условием, или может быть в виде стандартов, хотя стандарты изъяты Конституцией 2005 года. Могли быть в виде отраслевых технических условий или отраслевых стандартов. Вместо того чтобы разговаривать и пускать на ветер 400 тысяч долларов парламент должен был заняться этим. Когда даешь на экспертизу и она говорит, что загрязненность такая-то, но ты не знаешь, приемлема для тебя такая загрязненность или нет, то в чем тогда причина твоего согласия на эксплуатацию?» - сказал Грант Багратян.
Он добавил, что до того, как принять решение об эксплуатации рудника, нужно было сопоставить предоставленные экспертизы с национальными стандартами и если они были лучше стандартов, то можно было начать эксплуатацию, в то время как на данный момент никакого основания для эксплуатации Амулсарского рудника нет.