Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները համաձայնել են հանդիպել
Սեպտեմբերի վերջին մեկնարկելու է ՄԱԿ գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ գագաթաժողովը, որին կմասնակցի նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Բավական հագեցած օրակարգ է։ Նախատեսված են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ եռակողմ հանդիպումներ», - այսօր ԱԳՆ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Հարցին, թե հնարավոր է, որ գագաթաժողովին հանդիպում տեղի ունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև, Աննա Նաղդալյանն արձագանքեց.
«Համանախագահների կողմից եղել է հանդիպում կազմակերպելու առաջարկ։ Կողմերը հանաձայնել են։ Իսկ թե որտեղ և ինչ ժամկետներում կլինի հանդիպումը, կհայտարարվի համաձայնեցված կարգով»։

Armenian, Azerbaijani FMs agree to Minsk Group co-chairs’ proposal to meet
Armenia’s foreign minister Zohrab Mnatsakanyan will participate in the 74th summit of the UN General Assembly scheduled for late September, said spokesperson of Armenia’s Foreign Affairs Ministry Anna Naghdalyan at a press conference on Friday.
“The agenda is quite rich. Both bilateral and trilateral meetings are scheduled,” said the spokesperson.
Asked about the possibility of meeting between Armenian and Azerbaijani foreign ministers in the sidelines of the summit, the spokesperson said the proposal was voiced by the co-chairs of the OSCE Minsk group.
“The co-chairs proposed organization of the meeting, the sides agreed to it. The time and place of the meeting will be unveiled in an agreed manner,” Naghdalyan said.