Մնուչին. Ֆրանսիան չի կարող Իրանին 15 մլրդ դոլարի վարկ տրամադրել առանց Վաշինգտոնի համաձայնության
Ֆրանսիայի համար պարզ է, որ միջուկային ծրագրի Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի պահպանման նպատակով Իրանին չի կարող 15 մլրդ դոլարի վարկային գիծ տրամադրվել՝ առանց ԱՄՆ-ի կողմից համապատասխան հավանության: Վաշինգտոնում համաժողովի ժամանակ նման  կարծիք է հայտնել ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը:
«Մենք անցկացնում ենք (Իրանի վրա) առավելագույն ճնշման արշավ: Ֆրանսիան հասկանում է, որ (Իրանին) չի կարող 15 մլրդ դոլարի վարկային գիծ տրամադրել առանց մեր համաձայնության»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյի հետ մասնակցել է այս հարցով ամերիկացի և ֆրանսիացի առաջնորդների բանակցություններին: Նրա պարզաբանմամբ՝ Թեհրանին այսպիսի վարկի տրամադրումը կլինի Վաշինգտոնի սահմանած պատժամիջոցների խախտում:
«Սրա հետ կապված այս պահին Ֆրանսիայից առաջարկ չկա Իրանին 15 մլրդ դոլար տրամադրելու մասին: Տարբեր մակարդակով բազմաթիվ խորհրդակցություններն են անցկացվում»,- շեշտել է Մնուչինը: Նա ոչ հավաստի տեղեկություն է անվանել լրատվամիջոցների հրապարակումներն այն մասին, որ ինքը կամ վաշինգտոնյան վարչակազմից այլ ներկայացուցիչներ ցանկանում են թուլացնել հակաիրանական սահմանափակումները:

Мнучин: Франция не может выделить Ирану кредит на $15 млрд без одобрения США
Франция понимает, что не может выделить Ирану кредитную линию на $15 млрд для сохранения Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по ядерной программе без соответствующего одобрения со стороны США. Такое мнение высказал в четверг министр финансов США Стивен Мнучин на конференции в Вашингтоне.
"Мы проводим кампанию по оказанию максимального давления [на Иран]. Франция понимает, что не может выделить [Ирану] кредитную линию в размере $15 млрд без нашего согласия", - отметил он, добавив, что вместе с госсекретарем Майклом Помпео принимал участие в переговорах по этому вопросу между американским и французским лидерами. Министр пояснил, что предоставление такого кредита Тегерану "станет нарушением санкций", которые ранее ввел Вашингтон.
"В связи с этим на данный момент не существует, я цитирую, предложения от Франции предоставить Ирану $15 млрд. Ведется множество консультаций на разном уровне", - подчеркнул глава ведомства. Мнучин назвал "недостоверной информацией сообщения в СМИ" о том, что он или другие представители вашингтонской администрации высокого ранга хотят ослабить антииранские рестрикции.