Չինաստանը որոշել է վերսկսել ամերիկյան խոզի մսի և սոյայի գնումները
Չինաստանի կառավարությունը որոշել է վերսկսել սահմանափակ քանակությամբ սոյայի, խոզի մսի և գյուղատնտեսական այլ արտադրանքի ներմուծումն ԱՄՆ-ից և դրանց համար չեղարկել լրացուցիչ մաքսերը՝ ակնկալելով Վաշինգտոնի պատասխան քայլերը, հայտնել է «Սինհուա» գործակալությունը՝ հղում անելով չինական առևտրի նախարարությանը:
Գնումների ծավալը գերատսչությունը չի ճշտել:
«Հույս կա, որ ԱՄՆ-ը փոխադարձությամբ կպատասխանի Չինաստանի կողմից բարի կամքի դրսևորմանը՝ ձեռնարկելով իրական միջոցներ», - գրել է Global Times հրատարակության խմբագիր Հու Սինցզինը, որի խոսքին ուշադրությամբ են հետևում առևտրականները՝ հաշվի առնելով նրա կապերը Չինաստանի իշխանությունների հետ:
Որոշումն ընդունվել է երկու երկրների միջև առևտրական հարաբերությունների ջերմացման ալիքին՝ Վաշինգտոն Չինաստանի պատվիրակության այցի նախաշեմին՝ առևտրական համաձայնագրի շուրջը բանակցությունների նոր փուլին մասնակցելու համար:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Չինաստանի պետության ղեկավար Սի Ցզինպինի խնդրանքով երկու շաբաթով հետաձգել է չինական ապրանքների մաքսերի բարձրացումը 250 միլիարդ դոլար արժողությամբ՝ նկատի առնելով Չինաստանի 70-ամյակի տոնակատրությունը:

Китай решил возобновить закупки американской свинины и соевых бобов
Правительство Китая решило возобновить импорт ограниченного количества соя-бобов, свинины и других сельхозтоваров из США и отменить для них дополнительные пошлины в надежде на ответные шаги Вашингтона. Об этом сообщило "Синьхуа" со ссылкой на министерство торговли КНР.
Объем закупок ведомство не уточнило.
"Есть надежда, что США ответят взаимностью на жест доброй воли со стороны Китая, приняв реальные меры", - написал редактор издания Global Times Ху Сицзинь, за словами которого внимательно следят трейдеры, учитывая его связи с властями КНР.
Решение было принято на волне потепления в торговых отношениях между двумя странами в преддверии визита китайской делегации в Вашингтон для участия в новом раунде переговоров по торговому соглашению.
Ранее президент США Дональд Трамп отложил повышение пошлин на китайские товары стоимостью $250 млрд на две недели ввиду празднования 70-летия КНР по просьбе главы государства Си Цзиньпина.