Բագրատյանը՝ վարչապետին. «Այ ընկեր, դու ռեկետ ես անո՞ւմ»
ՀՀ նախկին վարչապետ, «Ազատություն» կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանը «Հայելու առաջ» հաղորդման ընթացքում անդրադառնալով օրերս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան գրառմանն այն մասին, որ կառավարությունը քննարկում է 56 մլրդ դեբետային մնացորդը շուրջ 9 հազար տնտեսվարողներին վերադարձնելու հնարավորությունը պայմանով, որ այդ գումարները ներդրվեն տնտեսության մեջ, ասել է, թե դա տնտեսական հեղափոխության հետ կապ չունի։
«Այ ընկեր, դու ռեկետ ես անո՞ւմ, մարդկանց փողերը հետ տուր, ինչի՞ մասին է խոսքը, քո ի՞նչ գործն է, այսինքն՝ այդ ինչ լավություն ես անում և սա կոչվում է տնտեսական հեղափոխությո՞ւն», - ասել է Բագրատյանը։
Շարունակելով, նախկին վարչապետը նշել է, որ դա բացահայտ ռեկետ է և հարցադրում արել, թե այդ դեպքում ինչպե՞ս է ստացվել, որ իրենք, օրինակ, մինչ 1996 թվականն աշխատել են առանց ԱԱՀ-ն սահմանին գանձելու։
«Ասում են, չէ՞, հիմա թալանչիներ, թալանչի անվանեք նրան, ով կոնկրետ որևէ բան թալանել է, կոնկրետ որևէ բան ապացուցել ե՞ք, իմացեք, որտեղ եք գտնվում, ինչ եք խոսում», - ասել է Բագրատյանը։
Անդրադառնալով այս համատեքստում արվող բյուջետային ավելացումների մասին հայտարարություններին՝ Բագրատյանն ասել է, որ այս ընթացքում չունենք բյուջետային մուտքերի էական ավելացում։
«Ասվեց, որ 6 ամսում 25 տոկոս ավելացվել է՝ 152 մլրդ, ես ասացի՝ հանգստացեք, այս թիվն իջնելու է, որովհետև 15 տոկոս դուք արդեն պարտավոր էիք ավել ունենալ, այս տարի պետք է բյուջետային մուտքերը կազմեն 1 տրիլիոն 539 մլրդ և ի՞նչ. անցնում է հուլիս ամիսը, 7 ամսում արդեն թիվը 25 տոկոսից իջնում է 23 տոկոս, 8 ամսում էլի կիջնի թիվը, այսինքն՝ այդ 25 տոկոսը կամաց-կամաց կիջնի», - հայտարարել է Բագրատյանը։

Грант Багратян – премьер-министру: Ты что, рэкетом занимаешься? Верни людям их деньги
Бывший премьер-министр Армении, председатель партии «Свобода» Грант Багратян в эфире передачи «Перед зеркалом» обратившись к публикации премьер-министра Никола Пашиняна в Facebook о том, что правительство обсуждает возможность возврата дебиторского остатка в размере 56 млрд. драмов порядка 9 тысячам хозяйствующих субъектам с условием, что эти средства будут вложены в экономику, заявил, что это не имеет никакого отношения к экономической революции.
«Послушай, ты что, рэкетом занимаешься? Верни людям их деньги, о чем идет речь, разве это твое дело? То есть, что это за добро ты делаешь людям? И это называется экономическая революция?» - заявил Грант Багратян.
Экс-премьер также отметил, что это открытый рэкет, отметив при этом, что они до 1996 года работали, не взимая НДС на границе.
«Сейчас все время говорят о грабеже, так называйте грабителем того, кто конкретно что-то украл, докажите что-то конкретно. Знайте, где находитесь и что говорите», - сказал Грант Багратян.
Касаясь в данном контексте заявлений об увеличении бюджета, Грант Багратян отметил, что существенного увеличения бюджетных поступлений за этот период нет.
«Было сказано, что за 6 месяцев увеличился на 25 процентов – 152 млрд., я сказал: успокойтесь, это цифра снизится, поскольку 15% вы уже обязаны были иметь больше. В этом году бюджетные поступления должны составить 1 трлн. 539 млрд., и что дальше? Наступает июль, за 7 месяцев цифра уже снизилась с 25% до 23%, за 8 месяцев эта цифра еще снизится, то есть эти 25% будут постепенно снижаться», - заявил Грант Багратян.