Ամուլսարի հարցում մինչև վերջ գնալու ենք ճշմարտության հետևից. ունենք դատարանի որոշում՝ ճանապարհը բացելու վերաբերյալ. վարչապետ (Տեսանյութ)
16/09/2019 14:50
400 հազար դոլարը ծախսվել է Ամուլսարի վերաբերյալ ճշմարտության ի հայտ գալու համար, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես չեմ կարծում, թե հանուն ճշմարտության ծախսված որևէ գումար կարելի է համարել վատնված», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ սկսած առաջին օրվանից՝ կառավարությունը Ամուլսարի հանքի շուրջ ստեղծված իրավիճակում հարյուր տոկոս թափանցիկ է աշխատում:
«Էլարդի հետ սկայպ-կոնֆերանսի ընթացքում նաև այլ հանգամանքներ պարզվեցին», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ Էլարդից ասել են, թե Ամուլսարի հարցում անվտանգության երաշխավորը «Լիդիան» ընկերությունն է:
Ինչ վերաբերում է ճանապարհը բացելուն, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ ունեն դատարանի որոշում ճանապարհը բացելու վերաբերյալ: Փաշինյանը նկատեց, որ Ամուլսարի հացում մինչև վերջ գնալու են ճշմարտության հետևից:
«Ճշմարտությունը ինքը պիտի մեզ բերի այս կամ այն որոշման», - նշեց վարչապետը:
Վարչապետն ասաց, թե այս հարցում հանրությունը պետք է մանիպուլյացիաների չտրվի:
«Այդ թվում հանրությունը պետք է մանիպուլյացիաների չտրվի իմ շատ հարգելի ու սիրելի ընկերների կողմից», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ եթե ճշմարտությունը բերի նրան, որ հանքը հնարավոր չէ «Լիդիանի» ստանձնած պարտավորությունների շրջանակներում շահագործել, հանքը լրիվ օրինական հիմքով կփակեն:

В вопросе Амулсара мы пойдем за истиной до конца – Никол Пашинян
400 тысяч долларов потрачено на то, чтобы выявить истину в вопросе Амулсарского рудника, заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Не считаю, что кукую-то сумму, потраченную ради истины, можно считать растраченной впустую», - сказал он.
Никол Пашинян подчеркнул, что в создавшееся вокруг Амулсарского рудника ситуации деятельность правительства с первого дня прозрачна на сто процентов.
«Это обстоятельство выяснилось также во время Skype-конференцию с экспертами компании  ELARD», - отметил он.
Премьер-министр отметил, что компания ELARD сказала, что в вопросе эксплуатации Амулсарского рудника гарантом безопасности является компания «Лидиан».
Что касается разблокирования дорог, то Никол Пашинян заявил, что есть решение суда об открытии дорог. Он отметил, что в вопросе Амулсара они пойдут за истиной до конца.
«Нас должна привести к тому или иному решению истина», - сказал он.
Премьер отметил, что общество не должно подвергаться манипуляциям в этом вопросе, в том числе «со стороны моих уважаемых и любимых друзей».
Он подчеркнул, что если истина приведет к тому, что рудник не может эксплуатироваться в рамках взятых компанией «Лидиан» обязательств, он будет закрыт законным путем.