Ամուլսարի հարցում մինչև վերջ գնալու ենք ճշմարտության հետևից. ունենք դատարանի որոշում՝ ճանապարհը բացելու վերաբերյալ. վարչապետ (Տեսանյութ)
16/09/2019 14:50
400 հազար դոլարը ծախսվել է Ամուլսարի վերաբերյալ ճշմարտության ի հայտ գալու համար, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես չեմ կարծում, թե հանուն ճշմարտության ծախսված որևէ գումար կարելի է համարել վատնված», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ սկսած առաջին օրվանից՝ կառավարությունը Ամուլսարի հանքի շուրջ ստեղծված իրավիճակում հարյուր տոկոս թափանցիկ է աշխատում:
«Էլարդի հետ սկայպ-կոնֆերանսի ընթացքում նաև այլ հանգամանքներ պարզվեցին», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ Էլարդից ասել են, թե Ամուլսարի հարցում անվտանգության երաշխավորը «Լիդիան» ընկերությունն է:
Ինչ վերաբերում է ճանապարհը բացելուն, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ ունեն դատարանի որոշում ճանապարհը բացելու վերաբերյալ: Փաշինյանը նկատեց, որ Ամուլսարի հացում մինչև վերջ գնալու են ճշմարտության հետևից:
«Ճշմարտությունը ինքը պիտի մեզ բերի այս կամ այն որոշման», - նշեց վարչապետը:
Վարչապետն ասաց, թե այս հարցում հանրությունը պետք է մանիպուլյացիաների չտրվի:
«Այդ թվում հանրությունը պետք է մանիպուլյացիաների չտրվի իմ շատ հարգելի ու սիրելի ընկերների կողմից», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ եթե ճշմարտությունը բերի նրան, որ հանքը հնարավոր չէ «Լիդիանի» ստանձնած պարտավորությունների շրջանակներում շահագործել, հանքը լրիվ օրինական հիմքով կփակեն:

Government to follow the truth in Amulsar issue: Armenia’s PM
Four hundred thousand USD have been spent to reveal the truth about Amulsar, Armenia’s prime minister Nikol Pashinyan stated at a press conference on Monday.
“I do not consider the means spent for the sake of finding the truth wasted,” he stressed, adding that from the very beginning the government started working over Amulsar mine in absolutely transparent way.
“During the skype conference with Elard a number of circumstances were also revealed,” he said, adding that the company officials said the Amulsar security guarantor is Lydian company.
As to opening the roads to the mine, Pashinyan said  they have the court’s decision on opening the road.
The head of the government said they will follow the truth in Amusalr issue.
“The truth will bring us to this or that decision,” the head of the government said, adding that the people must not give in to manipulations.
Pashinyan stressed that if the truth is that the mine cannot be exploited in the sidelines of commitments assumed by Lydian, it will be closed with all the legal grounds.