Հարավային Կորեայի նախկին նախագահը հոսպիտալացվել է ուսի վնասվածքով
Հարավային Կորեայի նախկին նախագահ Պակ Կըն Հեին վիրահատության համար հոսպիտալացրել են, հաղորդում է Yonhap-ը՝ հղում անելով երկրի արդարադատության նախարարությանը:
Ըստ գերատեսչության՝ երկուշաբթի առավոտյան Պակ Կըն Հեին քննչական մեկուսարանից տեղափոխել են Սեուլի Սուրբ Մարիամ կլինիկա, որտեղ նրան վիրահատության կենթարկեն սեպտեմբերի 17-ին:
Հաղորդվում է, որ նախկին նախագահը չի կարողանում շարժել ձախ ուսը՝ ուսի մկանների ենթադրյալ խզման պատճառով:
Պակ Կըն Հեն հեռացվել է իշխանությունից և 25 տարվա ազատազրկման դատապարտվել կոռուցիայի և իշխանության չարաշահման մեղադրանքով: Բացի այդ, նա տուգանվել է 17 մլն դոլարի չափով: Ավելի ուշ նրան դատապարտել են լրացուցիչ 6 տարվա ազատազրկման կաշառք շորթելու և պետական միջոցները յուրացնելու համար, նաև ևս 2 տարվա ազատազրկման՝ ընտրական օրենսդրությունը խախտելու համար:

Экс-президента Южной Кореи госпитализировали с травмой плеча
Бывший президент Республики Корея Пак Кын Хе госпитализирована для проведения операции. Об этом в понедельник сообщает агентство Yonhap со ссылкой на южнокорейское Министерство юстиции.
По информации ведомства, в понедельник утром Пак Кын Хе была доставлена из следственного изолятора в клинику Святой Марии в Сеуле для проведения хирургической операции, которая запланирована на 17 сентября.
Сообщается, что южнокорейский экс-президент перестала двигать левым плечом из-за предположительного разрыва плечевых мышц.
Пак Кын Хе два года назад была отстранена от власти и заключена под стражу сроком на 25 лет по обвинениям в коррупции и злоупотреблении властью. Также на нее был наложен штраф в $17 млн. Позднее ее приговорили к дополнительным 6 годам тюрьмы за вымогательство взяток и присвоение государственных средств, а также еще двум годам за нарушение избирательного законодательства.