Մերժում ստանալուց հետո Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդեցին գրավով ազատ արձակել նրան
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը, դատարանի մերժումն ստանալուց հետո, նախկին նախագահի խափանման միջոցի փոփոխության վերաբերյալ մեկ այլ միջնորդություն ներկայացրեց՝ այս անգամ դատարանին խնդրելով որպես խափանման միջոց կիրառել գրավ։
Միջնորդությունը դատարանին ներկայացնելիս պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը նշեց, որ գրավի չափը կարող է որոշել դատարանը։ Մինչ միջնորդությունը ներկայացնելը Խուդոյանը դատարանին տեղեկացրեց, որ նման միջնորդությու ավելի վաղ ներկայացվել է, բայց արդեն երեք ամիս է՝ դատարանը չի անդրադարձել դրան՝ այդպիսով խախտելով Ռոբերտ Քոչարյանի արդար դատաքննության իրավունքը։
«Մենք գտնում ենք, որ դատավարության այս փուլում պարոն Քոչարյանի նկատմամբ կալանք կիրառելու համար անհրաժեշտ հիմքերը բացակայում են», - հայտարարեց Խուդոյանը։
Նա ասաց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մշտապես հրավիրվել ու ներկայացել է նախաքննական մարմին, չի խուսափել իրավապահներին ներկայանալուց։
«Պարոն Քոչարյանը արտերկրից եկել է Հայաստան, ներկայացել վարույթն իրականացնող մարմնին, մասնակցել դատավարական գործողություններին։ Երբևէ գործի քննությանը խոչընդոտելու փաստարկ ոչ քննիչը, ոչ էլ դատախազը չեն կարողացել ներկայացնել», - նշեց Խուդոյանը։ Նա ընդգծեց, որ ազատության մեջ գտնվելիս Քոչարյանը չի խոչընդոտել քննչական գործողություններին։
Նկատենք, որ ավելի վաղ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը միջնորդել էր Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը վերացնել և անհապաղ ազատ արձակել նրան։ Դանիբեկյանի նախագահությամբ դատարանը մերժել էր այդմիջնորդությունը։ Պաշտպանները նման միջնորդություն էին ներկայացրել՝ հիմքում ունենալով Սահմանադրական դատարանի՝ սեպտեմբերի 4-ին կայացրած որոշումը։
Այդ որոշման համաձայն, հիշեցնենք, ՀՀ քրեական դատավարական օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը Սահմանադրության ուժով հատուկ պաշտպանությամբ օժտված պաշտոնատար անձանց գործառութային անձեռնմխելիությունը քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների թվում չնախատեսելու մասով ճանաչվել է Սահմանադրության 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետին, 61-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 63-րդ հոդվածի 1-ին մասին և 75-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր։

Адвокаты Роберта Кочаряна ходатайствовали о его освобождении под залог
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна после отклонения судом ходатайства об освобождении экс-президента подали еще одно ходатайство о замене меры пресечения в виде ареста и применении залога в качестве альтернативной меры пресечения.
Адвокат Ованнес Худоян, представляя ходатайство, отметил, что размер залога может установить суд. До подачи ходатайства Ованнес Худояенн проинформировал, что подобное ходатайство уже было представлено ранее, однако уже три месяца, суд не рассматривает это ходатайство, нарушая тем самым право Роберта Кочаряна на справедливое судебное разбирательство.
«Мы считаем, что на данном этапе судебного процесса отсутствуют необходимые основания для применения ареста в отношении господина Кочаряна», - сказал адвокат.
Он заявил, что Роберт Кочарян всегда по вызову являлся в следственный орган.
«Господин Кочарян приехал из заграницы в Армению, явился в орган предварительного следствия, участвовал в процессуальных действиях. Ни следователь, ни прокурор никогда не могли представить факты о препятствовании расследованию дела», - отметил Ованнес Худоян.
Он подчеркнул, что находясь на свободе, Роберт Кочарян не препятствовал следственным действиям.
Отметим, что ранее адвокаты Роберта Кочаряна обратились в суд с ходатайством о немедленном освобождении бывшего президента страны. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян вынес сегодня решение, что экс-президент Армении Роберт Кочарян продолжит оставаться под арестом.
Напомним, что 4 сентября Конституционный суд Армении признал неправомочным арест второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Согласно решению Конституционного суда, статья 35 Уголовно-процессуального кодекса Армении по части обстоятельств, исключающих производство по уголовному делу и уголовное преследование, не предусматривает неприкосновенность должностных лиц, наделенных особой защитой Конституцией, и признана несоответствующей и недействительной п.4 ч.1 ст.27, ч.1 ст.61, ч.1 ст.63, ст.75 Конституции Армении.