Երեք տասնամյակ՝ նկուղում
Լոռու մարզի Գյուլագարակ գյուղում բնակվող Սուքիասյանների ընտանիքը տարիներ շարունակ ապրել է խոնավ ու սառը նկուղում: Բարեկեցիկ կյանքով ապրելու նրանց որոշումը ձախողվել է 1988թ.-ի երկրաշարժի պատճառով: Տուն կառուցելն այդ տարիներին դարձել է դժվար, իսկ հետո՝ անհնար: Սուքիասյանների որդին՝ Արմանը, երեք տասնամյակ անցել է դժվարությունների միջով. պատանեկության տարիներին՝ քույրերի ու ծնողների, իսկ ընտանիք կազմելուց հետո՝ կնոջ ու զավակների հետ: Նա փորձել է քայլեր ձեռնարկել, սակայն ֆինանսական անբավարար միջոցների պատճառով, այդպես էլ չի հաջողել. կիսակառույցի պատերը մնացել են հին՝ քայքայված ծածկի տակ: Տեղանքին հատուկ՝ անձրևառատ ու խոնավ կլիմայի պատճառով, եղածն էլ է սկսել քարուքանդ լինել: Իսկ նկուղում ապրելը դարձել է վտանգավոր՝ ամբողջովին բորբոսի մեջ կորած պատերի պատճառով:
Սոցիալապես անապահով ընտանիքի տան խնդիրը հայտնվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» ուշադրության կենտրոնում: Բնակարանաշինության ծրագիր իրականացնող գործընկերների աջակցությամբ, արդեն լուծվել է հին ու կաթացող տանիքի խնդիրը: Տեղատարափ անձրևներն այլևս սպառնալիք չեն ընտանիքի համար:
«Եթե փորձեի միայնակ լուծել խնդիրը՝ չէի կարողանա: Իսկ աջակցության շնորհիվ, ամբողջ տանիքը փոխել ենք ընդամենը 4 օրվա ընթացքում: Ուրախ եմ, որ երեխաներս ծածկի տակ են: Հիմա գուցե զգամ, որ նորմալ կյանքով ապրում եմ»,-ասել է Արմանը:
«Տունը երկրաշարժից հետո ահավոր վիճակում էր: Հայթայթած գումարը մի կերպ հավաքելով՝ փորձել ենք քարը քարին դնել: Մի ամբողջ կյանք՝ 30 տարի, երեխաներիս, իսկ հետո` նաև թոռներիս հետ, հուսահատված ապրել ենք խոնավ նկուղում: Այժմ ամեն ինչ փոխվել է. նոր հույսով ու երազանքով ենք ապրում: Այստեղից թոռներիս ուրախ տրամադրությամբ եմ բանակ ճանապարհելու»,-ասել է Արմանի մայրը՝ Գյուլփեր Սուքիասյանը:
Սուքիասյաններին հաջողվել է ընդլայնել ծրագրի շրջանակներում ակնկալվող աջակցության ծավալը: Դրա շնորհիվ, կանխվել է նաև կիսամութ ու բորբոսով պատված սենյակներում երեխաների առողջությունը քայքայելու իրական վտանգը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ մեր համագործակցությունն ի սկզբանե շեշտադրություն ուներ աջակցել սահմանապահ գյուղերում ապրող ընտանիքներին, սակայն չպետք է անտեսենք նաև աղետի գոտու և այլ անապահով ընտանիքների բնակարանաշինության խնդրի մասին: Այս ընտանիքի համար առաջնային անհրաժեշտության խնդիր էր տանիքի վերանորոգումը, սակայն, մեր ներդրմամբ կարողացել ենք լուծել նաև ներքին հարդարման խնդիրը»,-ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» շնորհիվ, հանրապետության տարբեր մարզերում, այս օրերին ընթանում են շինարարական ինտենսիվ աշխատանքներ:

Three Decades in a Basement
The Sukiasyan family from Gyulagarak village, Lori region, has been living in a damp and cold basement for years. Their wish to live a decent life was left unfulfilled when the 1988 earthquake struck. It became nearly impossible to build a home even after many years following the disaster.
For three decades, the Sukiasyans’ son, Arman, together with his parents and sisters, and later with his wife and children, went through many hardships. He has tried to take steps, but with the lack of financial means, chances were little he could do that; the walls of the semi-constructed building were left under the old and deteriorating roof. The weather in the region is damp and rainy damaging whatever remained in the house. Living in it had turned dangerous with the walls completely covered in mold.
The problem of the socially vulnerable family appeared in the center of attention of VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia. As a result of the support of the partners now the problem of the leaking roof is solved. The rain showers are no more a threat for the family.
“I wouldn’t handle this if I tried alone. Thanks to the support, we replaced the roof in 4 days. I am glad my children are under a safe roof. Now I may feel that we live a decent life,” said Arman.
“The house was in a horrible condition after the earthquake. We had some savings and tried to put the stone on the stone. For a whole life, for 30 years, I have been living in a damp basement first with my children and later with my grandchildren without any hope. Now everything has changed. Now we live full of new hopes and dreams. I will send my grandchildren to the army from this house with good mood,” Arman’s mother, Gyulper Sukiasyan said.
The Sukiasyans have been able to also address another danger threatening their children by renovating the room with semi-dark and moldy walls with the help that came as part of support from partner organizations.
“Our partnership with VivaCell-MTS was initially focused on supporting families living in borderland villages, but we should not neglect the issue of the disaster zone housing and the problem of other families in need of housing. The priority for this family was to repair the roof; but with our investment, we were also able to solve the problem of renovating the interior,” Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan said.
These days, construction works are underway in various regions of Armenia as part of the partnership between VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia.