Տաջիկստանի հետ սահմանին փոխհրաձգության հետևանքով զոհվել է ղրղզ սահմանապահ
Ղրղզստանի և Տաջիկստանի սահմանին  երկուշաբթի գրանցվել է փոխհրաձգություն, որի հետևանքով զոհվել է մեկ ղրղզ սահմանապահ, ևս  6 զինծառայող վիրավորվել է, ասվում է Ղրղզստանի Պետական սահմանապահ ծառայության (ՊՍԾ) տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Սահմանային միջադեպի ժամանակ տաջիկական կողմից նռնականետներից գնդակոծման հետևանքով զոհվել է ՊՍԾ ենթասպա՝ «Բորու» հատուկ ստորաբաժանման մարտիկ: Վեց զինծառայողներ վիրավորվել են»,- նշված է տեքստում: ՊՍԾ-ից նշում են, որ բոլոր վիրավորներին տեղափոխել են հիվանդանոց: «Երկու զինծառայողների վիճակը ծանր է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Երկրի վարչապետ Մուհամմեդկալի Աբիլգազիևը երեքշաբթի ժամանել է Տաջիկստանի սահման: Այս մասին ТАСС-ին հայտնել են ղրղզական կառավարության մամուլի ծառայությունից:
«Վարչապետը ժամանել է արտակարգ դեպքի վայր, նրա հետ են փոխվարչապետ Ժենիշ Ռազակովը և Պետական սահմանապահ ծառայության նախագահ Ուլարբեկ Շարշեեւը»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը: Նրա խոսքով՝ Աբիլգազիևը մտադիր է հանդիպել հանրապետության սահմանամերձ շրջանների բնակիչների հետ,  նաև սահմանին իրադրության հարցով օպերատիվ խորհրդակցություն անցկացնել:
Ղրղզական կողմի տվյալով՝  սահմանին փոխհրաձգությունը սկսվել է սեպտեմբերի 16-ի երեկոյան: Պատճառը վիճելի տեղամասի տարածքում Տաջիկստանի քաղաքացների կողմից օբեկտի կառուցումն էր: Տաջիկ զինծառայողները կիրառել են ոչ միայն հրազեն, այլև ականանետներ:
Ղրղզստանի առողջապահության նախարարության տեղեկացմամբ՝ կոնֆլիկտի հետևանքով զոհվել է հանրապետության մեկ զինծառայող: 13 մարդ վիրավորվել է, այդ թվում՝ 6 սահմանապահ և  դեռահաս: Դուշանբեն եւս հայտնում է տուժածների առկայության մասին:
Երկու երկրների սահմանի երկարությունը կազմում է 970 կմ: Այսօրվա դրությամբ կողմերը սահմանագիծը հաստատել են 519 կմ երկայնքով:

В ходе перестрелки на границе с Таджикистаном погиб киргизский пограничник
Один киргизский пограничник погиб и еще шесть военнослужащих получили ранения в результате произошедшей в понедельник перестрелки на границе Киргизии и Таджикистана. Об этом говорится в распространенном во вторник сообщении киргизской Государственной пограничной службы (ГПС).
"В ходе обстрела из гранатометов, произведенного таджикской стороной во время пограничного инцидента, погиб прапорщик ГПС, боец спецподразделения "Бору". Шесть военнослужащих получили ранения", - указывается в тексте. Как отмечает ГПС, все раненые доставлены в районную больницу города Исфана Баткенской области. "Состояние двух военнослужащих оценивается как тяжелое", - подчеркивается в сообщении.
Премьер-министр Киргизии Мухаммедкалый Абылгазиев прибыл во вторник на границу с Таджикистаном. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе киргизского правительства.
"Премьер-министр прибыл на место ЧП, вместе с ним там находятся вице-премьер Жениш Разаков и председатель Государственной пограничной службы Уларбек Шаршеев", - сказал собеседник агентства. По его словам, Абылгазиев намерен встретиться с жителями приграничных районов республики, а также провести оперативное совещание по ситуации на границе.
Согласно данным киргизской стороны, перестрелка на границе вспыхнула вечером 16 сентября. Причиной послужило возведение гражданами Таджикистана объекта на территории спорного участка. Таджикские военнослужащие применили не только стрелковое оружие, но и минометы.
По информации Министерства здравоохранения Киргизии, в результате конфликта погиб один военнослужащий республики. Еще 13 человек получили ранения, в том числе шесть пограничников и подросток. Душанбе также сообщает о наличии пострадавших.
Протяженность границы между двумя странами составляет 970 км. На сегодняшний день стороны утвердили линию прохождения рубежа на протяжении 519 км.