Կառավարության ՊՈԱԿ-ից հերքում են, որ Փաշինյանի հոգեկան առողջության մասին փաստաթուղթը իրական է
Երեկ համացանցում հայտնվեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առողջական վիճակին վերագրվող կեղծ փաստաթուղթ՝ իբր ուղարկված Կրասնոդարի քաղաքային հոգեբուժական հիմնարկի կողմից 2001 թվականի նոյեմբերի 1-ին՝ ուղղված Կրասնոդարի դատախազությանը։
Վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» հայտնում է, որ հրապարակված փաստաթուղթն ու նրանում առկա տվյալները կեղծված են, ու որևէ առնչություն չունեն Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Ի ապացույց վերոգրյալ պնդմանը՝ բավական է ուշադրություն դարձնել հրապարակված փաստաթղթում Նիկոլ Փաշինյանի լուսանկարին և համեմատել այն 2018 թվականին վարչապետի ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված 1991 թվականի ստուգարքային գրքույկի լուսանկարի հետ։
Ինչպես տեսնում ենք՝ կեղծված փաստաթղթում օգտագործվել է հենց ստուգման գրքույկից վերցրած լուսանկարը։
Նմանօրինակ կեղծ փաստաթղթեր հրապարակվել են շատ այլ անգամներ։ 2018 թվականի օգոստոս ամսին գրվել էր, թե Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային անվտանգության ծառայության գործակալ է, և հրապարակվել էր մի շարք ակնհայտ կեղծիքներով փաստաթուղթ։ Տեղեկությունը կարճ ժամանակ անց  հերքվեց։
Ամիսներ առաջ մեդիադաշտում հայտնվեց ևս մեկ կեղծ նամակ՝ ուղղված ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին, որտեղ իբրև նշված էր Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արցախը հանձնելու պատրաստակամության մասին։ Այս նամակի կեղծ լինելը կրկին կարճ ժամանակում հերքվեց, տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը»:

Документ о состоянии здоровья премьер-министра Никола Пашиняна является подделкой – ГНКО «Центр общественных связей и информации»
18/09/2019 13:40
Вчера в сети появился фальшивый документ о состоянии здоровья премьер-министра Никола Пашиняна, адресованный якобы Краснодарской городской психиатрической больницей 1 ноября 2001 года прокуратуре Краснодара.
«Центр проверки информации» ГНКО «Центр общественных связей и информации» Аппарата премьер-министра сообщает, что опубликованный документ и содержащиеся в нем данные подделаны и никакой связи с Николом Пашиняном не имеют.
В доказательство вышеизложенного утверждения достаточно обратить внимание на фотографию Никола Пашиняна в документе и сравнить с опубликованной в 2018 году на странице премьер-министра в Facebook фотографией в зачетной книжке 1991 года.
Как видим, в сфальсифицированном документе использована именно взятая из зачетки фотография.
Подобные поддельные документы публиковались уже несколько раз. В августе 2018 года писалось о том, что Никол Пашинян является агентом Службы национальной безопасности, и был опубликован документ с рядом очевидных подделок. Эта информация через короткое время была опровергнута.
Месяцы назад в медиа появилось еще одно поддельное письмо, адресованное генеральному секретарю НАТО Йенсу Столтенбергу, в котором якобы отмечалась готовность Никола Пашиняна сдать Арцах. Опровержение в связи с этим письмом также было вскоре опубликовано, сообщает «Центр проверки информации» ГНКО «Центр  общественных связей и информации».